Youradio

Menu

Smutný konec krále rock’n’rollu. Jaký byl poslední koncert Elvise Presleyho přesně před 42 lety?

26. 6. 2019 · Ondřej Těšínský

Právě dnes je to 42 let od posledního koncertu krále rock’n’rollu Elvise Presleyho. Konal se 26. června 1977 v Market Square Areně v americkém Indianapolis, necelé dva měsíce před Elvisovou smrtí. 

Přehrát Elvise Presleyho

Stáhni si českou hudební appku Youradio do mobilu

Stahuj pro Android Stahuj pro iPhone a iPad

Snad nikdo neovlivnil svět populární hudby jako Elvis Presley. Jeho příběh je zhmotněním amerického snu. Pocházel z městečka Tupelo v americkém státě Mississippi a to z chudých poměrů. Ve škole moc nevynikal a hudbu využíval spíš pro to, aby se začlenil do kolektivu, než aby se v ní cíleně vzdělával.  

Poslechněte si podcast Ozvěny minulosti, den posledního koncertu Elvise

Stáhněte si českou aplikaci Youradio Talk pro poslech podcastů a zpravodajství

Zlom přišel ve chvíli, kdy se s rodinou odstěhoval do Memphisu, kde nasával v ulicích černošské rhytm and blues. Když mu bylo 18 let zašel do místního studia a nahrál tehdy populární balady My Happiness a That's When Your Heartaches Begin. Prý aby otestoval, jak vlastně jeho hlas zní. Černošská hudbu v bílém podání učarovala majitele studia, který s ním nahrál ještě několik skladeb. 

Pak už to šlo ráz na ráz. Elvis vtrhl do konzervativních 50. let jako lavina. Unikátní byl nejen jeho zpěv, ale i způsob vystupování. Zejména jeho trhavé pohyby a výrazné šaty provokovaly hlavně starší generaci. I kvůli tomu musel být v proslulém vystoupení Show Eda Sullivana televizní kamerou zabírán jen od pasu nahoru. Teenageři ho ale milovali a jeho popularita rostla. Na celostátní a později i světové výslunní ho dostaly zejména schopnosti manažera Toma Parkera.

Jeho hudební působení přerušilo ke konci 50. let povolání do vojenské služby a když se v roce 1960 vrátil zpět, rokenrolová muzika už byla na ústupu. Elvis se proto rozhodl pro jinou dráhu – filmovou. Na ní setrval osm let, během kterých natočil kolem tří desítek snímků. Nejednalo se ale o žádná mistrovská díla, naopak. Když tedy roku 1968 uhasínala i Elvisova filmová horečka, vrátil se k hudbě. 

Comeback krále rokenrolu byl velkolepý. Na stanici NBC mu byl věnovaný celý pořad s názvem „68 Comeback Special“, střemhlav se vrhl i do koncertování a opět se dostal na přední příčky hitparád. Náročné turné se ale podepisovalo na jeho zdraví, slávu postupně nezvládal a trpěl i jeho vztah s manželkou Priscillou. S tou se nakonec v říjnu 1973 rozvedl. 

Jeho poslední turné začalo 17. června 1977 ve Springfieldu. Divákům se představuje tlustý, zpocený, bledý a bez elánu. Jinak to není ani při jeho vůbec posledním koncertu v Indianapolisu za jásotu 18 tisíc fanoušků. Během vystoupení měl problémy s pohybem, dechem i texty písní, přesto si od diváků vysloužil dlouhé potlesky. Na závěr show pak představil celý svůj tým a také otce Vernona, snoubenku Ginger a další členy rodiny. 

Na Elvise byl sice tehdy smutný pohled, nic ale nenasvědčovalo tomu, že jeho život brzy vyhasne. K tomu došlo 16. srpna 1977 v jeho panství Graceland.  Mnozí lidé věří, že zemřel na předávkování drogami. Oficiální verze se však přiklání k tomu, že příčinou smrti byl infarkt. Poslední píseň, jakou v soukromí zahrál prý byla "Blue Eyes Crying In The Rain" jen hodiny před svou smrtí.

 

Další články

Všechny články

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno