Youradio

Menu

Nohavica připravuje benefiční koncert, jehož výtěžek půjde na pomoc Ukrajině

8. 3. 2022 · Redakce

Zpěvák Jaromír Nohavica připravuje benefiční koncert, jehož výtěžek půjde na pomoc Ukrajině, která čelí ruské invazi. Vystoupí 25. března v Kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě.

Přehrát Jaromíra Nohavicu

Nohavica před časem oznámil, že si nechá ocenění Puškinova medaile, které dostal od ruského prezidenta Vladimíra Putina. V reakci na to polská strana zrušila všechny jeho plánované jarní koncerty v Polsku.

Vzhledem k současné situaci se vedení Pokladu domluvilo s Jarkem Nohavicou, že celý výtěžek z koncertu poputuje na konto humanitární organizace Člověk v tísni – SOS Ukrajina.

Ruský prezident Nohavicovi v roce 2018 udělil Puškinovu medaili určenou ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Hudebník si ji od něj osobně převzal v Kremlu. Předminulý týden v pátek řekl, že si ocenění ponechá, protože ho dostal „za písně a ne za válčení“. Naopak slovenský spisovatel Ján Štrasser se ocenění veřejně vzdal. Reagoval tak na vpád ruských vojsk na Ukrajinu. „Bohužel Puškinova medaile je i Putinova medaile, certifikát o jejím udělení podepsal prezident Ruské federace,“ uvedl Štrasser.

V Česku je nositelem Puškinovy medaile kromě Nohavici také někdejší prezident Václav Klaus a předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka. Nohavica dostal v roce 2017 také cenu Stříbrný lukostřelec. Nad tímto oceněním převzal záštitu český prezident Miloš Zeman a ruské velvyslanectví v Praze.

Proti válce se Nohavica ale postavil. Prostřednictvím internetu 2. března odvysílal se svého bytu živě koncert Vlašťovko, leť, kde se vyjádřil jak k válce na Ukrajině, tak i k rozhodnutí, že si medaili od Putina ponechá. Při koncertu odsoudil válku na Ukrajině, zpíval ukrajinsky i rusky. Řekl také, že nesouhlasí s Putinem a že válka je mu proti srsti. „Přátelé na Ukrajině, přátelé v Rusku. Je mi zatěžko se od svých přátel odstřihnout. Snad se ti politici domluví,“ uvedl zpěvák. Dodal, že jeho písně zpívají lidé v různých zemích i v různých jazycích. „Anglicky, německy, rusky, ukrajinsky … Jsem rád, že písně spojují lidi,“ řekl. Dotkl se i ceny Puškinova medaile. „Nejsem příznivcem laciných gest, vracení medailí, poklekávání, mávání vlaječkami. Ale když je třeba pomoci, pomůžu,“ řekl. Uvedl, že finančně přispěl na pomoc Ukrajině prostřednictvím sbírky Člověka v tísni.

Další články

Všechny články

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno