Youradio

Menu

Mirai věnují singl Lítej zesnulému zpěvákovi Davidu Stypkovi

14. 1. 2022 · Barbora Koubová

Kapela Mirai vzpomíná na Davida Stypku písní Lítej (Davidovi). Balada vyšla spolu s videoklipem přesně po roce od zpěvákova úmrtí. Po boku zpěváka Miraie Navrátila se ve videoklipu objevila Stypkova kapela Bandjeez, Ewa Farna, Kateřina Marie Tichá i Davidova žena. Stypka, držitel hudební Ceny Anděl v kategorii Sólový interpret roku 2017, loni 10. ledna podlehl ve věku 41 let dlouhodobé nemoci. 

Přehrát Davida Stypku

"Tahle píseň i video pro nás mají hodnotu, protože je tam všechno opravdové, včetně přátel a prostředí," uvedl Navrátil. "Budu rád, když si lidi pustí Davidovu hudbu a přečtou si jeho básně. Myslím, že patří mezi lidi, o kterých by se ve školách měli mladí lidi učit," dodal.

Videoklip režiséra Ondřeje Kudyny, ve kterém se objevují střípky videí ze soukromých archivů Stypkových přátel, se odehrává v prostředí, v němž se David s Miraiem poznali. "Má tam kapelu Bandjeez s Káťou Tichou a Jindrou Polákem z Jelenů, se kterými jel v minulosti turné. Ewu Farnou, se kterou nazpíval svůj největší hit, svou ženu, zvukaře Kubu a nás, kapelu Mirai. Myslím si, že jsme oba měli radost z našich úspěchů, protože jsme tak nějak společně z Frýdku dobývali republiku. V roce 2017 jsme společně vyhráli cenu Anděl. David za interpreta, my za objev," podotkl Navrátil.

O Stypkovi mluvil Navrátil vždy jako o svém starším bratrovi a supervizorovi, na kterého se rád obracel. Kromě hudby je spojoval i rodný Frýdek-Místek, kde oba umělci žili. "Myslím, že právě hudba protnula naše cesty už někdy před patnácti lety, když jsem poprvé hrál na místním festivalu Sweetsen fest. David byl pro mě výjimečný těmi stejnými atributy, jako pro většinu lidí - charisma, talent a velkorysost," sdělil Navrátil.

Osobnosti zemřelého zpěváka a skladatele Stypky připomněla loni vydáním jeho alba Dýchej společnost SinglTon. Jedenáct autorských skladeb písničkáře na něm dokončili zpěvákovi spoluhráči ze skupiny Bandjeez. Tvůrci desky Dýchej vycházeli ze Stypkou nazpívaných písniček, které existovaly ve formě demonahrávek. Zástupci SinglTonu také zorganizovali finanční sbírku pro přítelkyni Stypky a jejich tři malé děti, díky které se vybralo přes 4,5 milionu korun.

Stypka pocházející z Dobré u Frýdku-Místku se hudbě věnoval od 12 let. Širší veřejnosti se představil ale v 37 letech, když vydal s kapelou Bandjeez první album u velké nahrávací společnosti. Na jeho albu neboj. hostuje například zpěvačka Ewa Farna, se kterou Stypka nazpíval duet Dobré ráno, milá.

Stypka se narodil 21. července 1979. Po vystudování gymnázia byl novinářem v regionálním tisku, zkoušel i obchod se svíčkami a prodej na festivalech. Po letech novinářské práce se stal grafikem a sazečem. Dlouhodobě jako sazeč na volné noze spolupracoval mimo jiné s časopisem Pěstounovi se zaměřením na pěstounskou péči.

 

Další články

Všechny články

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno