Youradio

Menu

 
Datum narození 6. 12. 1973
Věk 47 let
Místo narození Most
Web umělce xavi.litvinoff.cz
 
Žánr Folk, Písničkář/ka
Přehrát náladu "Xavier Baumaxa"
Nej skladba "Krajčo T9"

Podle vlastních slov „buránek regionálního charakteru“, zpěvák, kytarista a písničkář Lubomír Tichý alias Xavier Baumaxa pochází z Mostu. V jedenácti letech se přihlásil do Lidové školy umění na hru na kytaru. Svou první kapelu jménem Prach založil spolu se spolužákem z litvínovského gymnázia Břachem, když mu bylo čtrnáct. V tomto dvoučlenném folkrockovém uskupení mohl Xavier poprvé vyjadřovat svůj osobitý styl hudebního projevu naplno.

O dva roky později stál u zrodu punkové kapely V.H.M., později se stal členem (již podle názvu) recesistické formace FAULNAMUSIC. Zásadní událostí pro další Baumaxovu tvorbu bylo setkání s ukrajinským básníkem Emem Rudenkem v roce 2000. S ním začíná vystupovat v básnické autorské dvojici před publikem, kde recitutovali také básně Alfréda Strejčka. O dva roky později se Baumaxa vydal definitivně na sólovou písničkářskou dráhu. Nadále však spolupracoval s Rudenkem, s nímž moderoval dva ročníky festivalů www.litvinoff.cz vol. 2 a 3 a Open Air Festival Trutnoff 2004 a 2005.

Od lokální legendy k hudební osobnosti
Z lokální legendy se postupem času stala známá hudební osobnost v celé České republice. Veřejnost a média Baumaxa zaujal hlavně svými poněkud vulgárními, provokativními, ale inteligentními texty. Když už jeho živá vystoupení nevyvolají všeobecné nadšení, tak zcela určitě fascinují. Zdá se, že Baumaxovi není nic svaté: v textech se pouští do popkulturních fenoménů a paroduje různé hudební styly. Díky svému širokému hlasovému záběru a perfektnímu ovládání akustické kytary si to ovšem může dovolit.

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album Idueto

Idueto

Rok vydání: 2017 Songů: 5
 
Album Krajčo T9

Krajčo T9

Rok vydání: 2017 Songů: 1
 
Album Dawntempo_CD2

Dawntempo_CD2

Rok vydání: 2013 Songů: 7
 
Album Dawntempo

Dawntempo

Rok vydání: 2013 Songů: 15
 
Album Buranissimo Forte

Buranissimo Forte

Rok vydání: 2006 Songů: 1
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno