Youradio

Menu

 
Rok založení 1988
Doba existence 33 let
Místo vzniku Praha
Web skupiny www.wanastowivjecy.cz
 
Žánr Pop Rock, Rock
Přehrát náladu "Wanastowi Vjecy"
Nej skladba "Nedekujem - vypadnete"

Wanastowi Vjecy jsou česká hudební skupina, která hraje pop rock.Vznikla v roce 1988 jako studiový projekt, který měl natočit hudbu pro připravovaný dokument o punku v Praze. Ještě v témže roce odehráli Robert Kodym a Petr Břetislav Chovanec (P.B.CH.) své první vystoupení na festivalu Bystrické zvony. Poněkud netradiční název skupiny vznikl tak, že P.B.Ch zaujal refrén písně Pražského Výběru, kde se zpívá: „…Nafta nad zlato“. Text ale zpočátku slyšel nejasně, z čehož vzniklo slovo „vanasto!“. Odtud tedy Wanastowi Vjecy.

Robert Kodym posbíral muzikantské zkušenosti v kapelách Prášek, Omnibus a Bossanova. Patří k zakladatelům skupiny Lucie, společně s P.B.Ch. připravil hudbu k dokumentárnímu filmu V. Kvasničky "Aby Si Lidi Všimli". Kolega P.B.CH. spolupracoval především s avantgardními skupinami, produkoval album Amulet zpěvačky Anny K., na nějž přispíval i autorsky, a napomohl debutu skupiny Cirkus Praha. V roce 1992 opustil skupinu Lucie, aby vydal své sólové album, ovšem roku 1998 se k Lucii opět vrátil.

Tak mi to teda nandej
Debut Wanastovek přinesl rok 1991, kdy vychází deska Tak Mi To Teda Nandey. Album má punkový nádech, posluchače zaujaly především stejnojmenný singl a opus Bedna Od Whiskey. O rok později vydali nahrávku Lži, Sex A Prachy a brzy dobývají koncertní podia po celé republice. Na rozhlasových vlnách uspěly především singly Nahá a Sbírka Zvadlejch Růží. V roce 1993 vychází Divnoalbum, remixová deska doplněná instrumentálními skladbami a live záznamy.

V té době dochází ke znovuobnovení skupiny Lucie, proto se W.V. odmlčely. V roce 1996 však vydala album Andělé, nejvýraznějšími skladbami jsou tu Blbá, Andělé a Kočárek. O rok později se na hudebním trhu objevila prozatím nejlépe hodnocená deska 333 Stříbrnejch Stříkaček, podpořena skladbami Vlkodlak, V Princeznách, Kouzlo a Vykopej Ty Zrůdy. Rok 2000 nabídl titul Hračky v čele s baladou Otevři Oči. Desáté výročí skupiny připomíná o rok později kompilace Ty Nejlepší Věci.

Na podzim 2006 se objevuje opus Torpédo s pilotním singlem Otevřená Zlomenina Srdečního Svalu. Poté skupina vydává singl Velkej První Letní Den jako předzvěst trojalba Best Of 20 Let.

Na podzim roku 2010 kapela oznamuje, že se opět chystá ke koncertování, ovšem bez basáka P.B.Ch, který z Wanastovek odešel kvůli svým projektům. Zakládajícího člena Roberta Kodyma doplní stabilní host Tomáš Vartecký, bubeník Štěpán Smetáček a baskytarista Radek Havlíček.

Diskografie

Podobní interpreti

Album Alchymie

Alchymie

Rok vydání: 2016 Songů: 11
 
Album Letíme Na Wenuši

Letíme Na Wenuši

Rok vydání: 2011 Songů: 10
 
Album Lzi, sex a prachy

Lzi, sex a prachy

Rok vydání: 2007 Songů: 6
 
Album Andele

Andele

Rok vydání: 2007 Songů: 6
 
Album Hracky

Hracky

Rok vydání: 2007 Songů: 7
 
Album Best Of 20 Let

Best Of 20 Let

Rok vydání: 2007 Songů: 43
 
Album Torpédo

Torpédo

Rok vydání: 2006 Songů: 1
 
Album Tak mi to teda nandey

Tak mi to teda nandey

Rok vydání: 1991 Songů: 10
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno