Youradio

Menu

 
Rok založení 2008
Doba existence 13 let
Místo vzniku Praha, Česká republika
 
Žánr Alternative, Electro
Přehrát náladu "Vložte kočku"

Vložte kočku, to je kombinace živé elektroniky, natriggerovaných bicích, pětistrunných houslí, pianina a surreálných textů.

První koncert odehrála kapela před šesti lety, první album TáTa vydala v roce 2012. V létě 2013 nadchla publikum na festivalu Colours of Ostrava a na podzim vydala na vlastním labelu Landmine Alert druhou desku Seat. Dostat ji můžete přes web labelu i teď - výměnou za e-mailovou adresu.

V kontextu českých alb, která loni vyšla, působí Seat jako zjevení. Zvukem, poukazem směrem k tradici písničkářství ("nemáme v sobě pop jako Briti, ale jednoduchej folk, kterej má kouzlo, ale musí se očistit od nánosů z plivanců a nedospělejch vědění," říká kapela v profilovém textu v magazínu His Voice) a důmyslnou prací s elektronikou v kontrastu s živými nástroji sice odkazuje na předchozí desku TáTa, co ale pořád překvapuje, jsou na sobě nezávislé životy hudby a textů. Jako kdyby si šly úplně vlastní a opravdu tak trochu surreálnou cestou.

Zatímco Kryštof Kaplan nemilostrdně, místy až panicky ála Ondřej Anděra z WWW sází slovo za slovem a staví příběhy s těžko odhadnutelným kořenem i pointou, v pozadí se odvíjí paralelní story klavíru Tomáše Kubína, pětistrunných epických houslí Jiřího Konvalinky a bubnů Cyrila Kaplana. Písničky ze Seatu se chovají jako chameleon, nemají problém během několika minut úplně změnit atmosféru a přejít z krize až do katarze a zase zpátky. Tak jako je to třeba v úvodní skoro šestiminutovém Pašmíru nebo v pravděpodobně nejvýraznější Dvě až tři cesty s vysamplovaným Přítelem Jarka Nohavici (zařadili jsme ji do žebříčku 20 nejlepších československých písniček). Dokonale znásobené emoce z různého pocitového spektra.

Seat je tak hutná deska, že je v podstatě nemožné zpracovat ji během jednoho nebo dvou poslechů. Když zrovna stopujeme souboj nástrojů (a čekáme, jestli na nás zpoza rohu nevybafne třeba nasamplovaná filharmonie v kombinaci s klávesami prudkými jako střely z kulometu), nezbývá už kapacita na sledování příběhů:

...myslím, že stoupám přitom vím, že padám
věřím, že hořím, přitom stěží doutnám
Běžím naší prázdnou ulicí
kde místo lidí policisti a hasiči
Snažím se dostat na sítnici svou světnici
než zhasnou poslení poslední kontrolky
panelu řídícího pohyb
V jedný ruce jí a v durhý ruce tepe,
a v jedný hlavě sním a v druhý sám se snažím myslet
Jak se skáče o tyči,
když máš namísto tyče oboustranný vidle
(Tanečnice
)

Seat se dá pustit na repeat a bude to s ním trochu jako v neprostupném lese; žádná jistota, jestli zrovna tady jste už jednou nebyli. Detailní prozkoumání ale stojí za to. A jestli jste Vložte kočku zatím nezkoumali naživo, podívejte se na záznam koncertu v rámci Live Session Radia Wave.

http://www.youtube.com/watch?v=M0mNMGAE-Og

 

 

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album Seat

Seat

Rok vydání: 2013 Songů: 9
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno