Youradio

Menu

 
Rok založení 1991
Doba existence 30 let
Místo vzniku Nottingham, Velká Británie
 
Žánr Indie, Rock
Přehrát náladu "Tindersticks"

Britská skupina Tindersticks vznikla v anglickém Nottinghammu koncem roku 1991 pod názvem Asphalt Ribbons. Už od začátku stála na pomezí alternativní indie scény a mainstreamovým kytarovým rockem. Asphalt Ribbons působili ve složení Stuart Staples (zpěv), David Boulter (klávesy a bicí) a Dickon Hinchcliffe (housle, kytara, basák). Po příchodu Neila Frasera (kytara), Marka Cornwilla (basák) a Ala McCauleyho (bicí) se skupina přejmenovala na Tindersticks.

Hrajeme, co se nám líbí
Svoje první demo nahrávky natočila kapela v roce 1992. V tomto roce vznikl i první singl. Její touhou bylo hrát muziku, která se vyhovuje vkusu členů kapely, a netrvat na líbivosti. Tato strategie se ukázala jako účinná, debutové album Tindersticks fungovalo. Skupinu vyneslo na třetí příčku žebříčku časopisu Rolling Stone v kategorii objev roku a časopis Melody Maker ho vyhlásil deskou roku.

Hudba Tindersticks je snadno rozpoznatelná, to ale neznamená, že by byla jednotvárná. Například deska Waiting For The moon (2003) je plná hluboce intimní muziky a Tindersticks na ní dávají nahlédnout hluboko do svého nitra, zatímco na Simple Pleasure (1999) najdeme plno soulových motivů. Orchestrálním skladbám na desce Curtains (1997) kritici vyčítali „teatrální hloubku", která často ukrývala ironii textů. „Jsou místa, kde se písně ztrácejí ve své melodramatičnosti, a Stamples by měl nechat domýšlivosti a popřemýšlet o tom, zda má důvod k tak okázalé sebelítosti," napsala o Curtains autorka Lorraine Ali v Rolling Stonu.

Změny ve skupině
V roce 2006 přišly další změny. Z kapely odešli Hinchliffe, Macaulay a Colwill. Důvodem měla být Staplesova sólová dráha. Stuart Staples začal sólově tvořit v roce 2005. Dosud vydal dvě sólové desky Lucky Dog Recordings 03-04 a Leaving Songs. Objevily se dokonce spekulace o rozpadu skupiny, ty však Tindersticks později odmítli. V létě roku 2008 vydali album s názvem The Hungry Saw. V rámci velkého turné vystoupila kapela na konci toho roku i v pražském divadle Archa.

 

Diskografie

Podobní interpreti

 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno