Youradio

Menu

 
Rok založení 1995
Doba existence 26 let
Místo vzniku Finsko
Web skupiny www.therasmus.com
 
Žánr Rock
Přehrát náladu "The Rasmus"
Nej skladba "Venomous Moon (feat. Apocalyptica)"

The Rasmus je s 3,5 miliony prodaných desek nejznámější a nejúspěšnější finskou hudební skupinou. Jak začala její oslnivá cesta až na vrchol? Psal se rok 1995, když se parta kamarádů kolem zpěváka a hudebního skladatele Lauriho Johannese Ylönena rozhodla založit rockovou skupinu Rasmus. To bylo ještě na střední škole a většině tehdejších členů nebylo ani 16 let. Podle vlastních slov tak hoši učinili také proto, že anglická hudební scéna ve Finsku „nestála za nic“. Idealistický akt zkvalitnění hudební scény v domovině neskončil v jejich případě u zbožného přání. Rasmus (v začátcích se psali ještě bez neurčitého členu „The“) opravdu finskou hudbu pozvedli o kus výše.

Strmá cesta vzhůru
Že se tu rodí slibná kapela, naznačili muzikanti svým krajanům již roku 1996 debutem Peep. Album získalo ve Finsku „zlato“ a opěvování finskou kritikou se z mladé a neznámé skupiny staly hvězdy takřka přes noc. Kapela však po prvním úspěchu nezahálela a odehrála na 100 koncertů jak ve Finsku, tak i v nedalekém Estonsku. Uplynul pouhý rok a Rasmus tu byly se svým studiovým CD s pořadovým číslem 2, nesoucím název Playboy (1997). Deska se stala znovu zlatou, čímž muzikanti potvrdili svůj talent, o kterém v jejich vlasti v té chvíli už málokdo pochyboval. Playboy jim také vynesl cenu Emma, což je finská obdoba hudebního ocenění Grammy. Ani třetí album na sebe nenechalo dlouho čekat – Hell Of A Tester vyšlo znovu pouze rok po tom posledním, tedy roku 1998. Obsahovalo i singl Liquid, který zvítězil v soutěži o nejlepší singl roku ve Finsku.V roce 2001 se skupina rozhodla změnit svoje jméno na současné The Rasmus. Především proto, aby předešla možnému zaměnění  se švédským dýdžejem, který si říkal stejně („Rasmus“). Se svým čtvrtým albem Into, hlavně díky hitu F-F-F-Falling, bodovala kapela nejen doma ve Finsku, ale také v Německu a Dánsku. Poté se The Rasmus účastnili turné společně s HIM a Roxette po celé severní Evropě.

Úspěch v Anglii a USA
V této době byla kapela zavedenou veličinou v celém "germánském světě". Zbývalo už jen prorazit v tom anglo-saském. Kýžený cíl se The Rasmus podařilo dosáhnout s následující deskou Dead Letters z roku 2003.  Kromě prvního místa v Dánsku, Německu a Švýcarsku zaznamenalo toto album úspěch i v USA, kde vyšlo roku 2004. Hitem desky byl singl In The Shadows, který okupoval první místo v hitparádách hned v několika zemích. Vedle nesporného hudebního úspěchu nesmíme opomenout ani ten komerční. Dead Letters se totiž prodalo přes 1,5 milionu kopií po celém světě! Proto dnes můžeme z hlediska celého dalšího vývoje The Rasmus mluvit o roku 2003 jako o zlomovém bodu. Po neméně úspěšném albu Hide From The Sun (2005), na kterém se nachází další ze známých písní No Fear, vydala kapela zatím poslední desku s názvem Black Roses (2008). Posledním počinem se muzikanti podle vlastních vyjádření vydali do nové éry. V ní se chtějí zbavit „své vlastní specifické hudební kategorie“, do které je nyní hudební kritika i fanoušci řadí. Zvuk na nejnovějším albu charakterizují jako „mrtvý pop (death pop)“.

Alternativní... rock, hard rock, punk
Už dnes je jasné, že z The Rasmus se stalo zajímavé hudební těleso, kterému nefandí jen doma ve Finsku, ale na celém světě. The Rasmus mají za sebou 250 koncertů ve 40 různých zemí (Prahu navštívili v roce 2005) a množství cen, jako třeba „Nejlépe prodávající skandinávská skupina roku“  (2004, “World Music Award - best-selling Scandinavian band“), nebo „Nejlepší severský hudební počin roku“  (2003 a 2005 - MTV European Music Awards - best northern and Finnish act“). Vůdčí osobnost Lauri dosavadní kariéru rekapituluje slovy: „Byly to úžasné časy. Honili jsem tučňáky v Kapském městě a hráli akustický set před 98 000 lidí v Mexico City. Jsou tu nějaké skvělé historky a dojmy, které bych nikdy nechtěl zapomenout, ale draze jsme za ně zaplatili a někdy jsme kvůli nim i vyhořeli.“

Co se týče stylu kapely, hudební veřejnost v souvislosti s nimi ráda skloňuje přízvisko „alternativní“, ať už mluví o rocku, hard rocku, nebo dokonce metalu. Buď jak buď, The Rasmus hrají svůj vlastní styl, založený na silných melodiích a tvrdých kytarách.

Současná sestava:
Lauri Johannes Ylönen – hlavní zpěvák, skladatel a textař
Pauli Esko Rantasalmi – kytara
Aki Markus Hakala – bicí
Eero Aleksi Heinonen – baskytara.

 

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album Venomous Moon - Single

Venomous Moon - Single

Rok vydání: 2021 Songů: 1
 
 
Album Holy Grail

Holy Grail

Rok vydání: 2018 Songů: 1
 
Album Dark Matters

Dark Matters

Rok vydání: 2017 Songů: 1
 
Album The Rasmus

The Rasmus

Rok vydání: 2012 Songů: 13
 
Album Best Of 2001-2009

Best Of 2001-2009

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album Justify

Justify

Rok vydání: 2009 Songů: 2
 
Album Livin' In A World Without You

Livin' In A World Without You

Rok vydání: 2008 Songů: 1
 
Album Black Roses

Black Roses

Rok vydání: 2008 Songů: 10
 
Album Into

Into

Rok vydání: 2006 Songů: 11
 
Album Sail Away

Sail Away

Rok vydání: 2005 Songů: 1
 
Album Hide From The Sun

Hide From The Sun

Rok vydání: 2005 Songů: 13
 
Album Dead Letters

Dead Letters

Rok vydání: 2003 Songů: 10
 
Album 100 Greatest Covers

100 Greatest Covers

Rok vydání: 1996 Songů: 1
 
Album Diamanter - 70-talet

Diamanter - 70-talet

Rok vydání: 1971 Songů: 1
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno