Youradio

Menu

 
Datum narození 11. 7. 1959
Věk 61 let
Místo narození Santa Monica, USA
Web umělce www.suzannevega.com
 
Žánr Písničkář/ka, Folk
Přehrát náladu "Suzanne Vega"
Nej skladba "Luka"

Suzanne Vega patří od počátku 80. let k předním světovým písničkářkám. Je zástupkyní stylu, jež kritici nazývají folkem nebo neofolkem. Od vydání první eponymní desky v roce 1985 koncertovala v mnoha zemích světa, její koncerty bývají často vyprodané. Suzanne Vega má typicky tichý, ale výrazný hlubší a čistý hlas, který se někdy blíží šepotu, jindy laskavému pohlazení matky. Texty Suzanne Vega, které většinou vybízí k několika možnostem interpretace, vypráví o životě ve městě, obyčejných lidech a jejich vztahu k  předmětům denní potřeby i o lásce.

Suzanne Vega se narodila v kalifornské Santa Monice, ale vyrůstala v Harlemu a na Upper West Side v New Yorku. Vliv na ni měla matka, která pracovala jako počítačová analytička, a nevlastní otec, portorikánský spisovatel Egardo Vega Yunque. Přes něj se Suzanne dostala k mnoha zdrojům hudby, od bossa novy až po folk. Skládat texty a hrát na kytaru proto začala už v jedenácti letech.
Později studovala tanec na High School for the Performing Arts a britskou literaturu na Barnard College. Důležitým mezníkem v jejím uměleckém životě byl rok 1979, kdy viděla koncert zpěváka Lou Reeda. Brzy poté začala po večerech při svém civilním povolání recepční hrát spolu s dalšími písničkáři v klubech v newyorské čtvrti Greenwich Village.  

Mezi největší hity Suzanne Vega patří skladby Tom´s Diner, nezaměnitelný a capella song o jedné restauraci u Kolumbijské university v New Yorku, Luka, Marlene on the Wall, The Queen and The Soldier, Tired of Sleeping, Cracking a celá řada dalších písniček. Zpěvačka ráda jezdí i do České republiky, poprvé zde byla už na začátku 90. let. Jako svého přítele uvádí i exprezidenta Václava Havla. V roce 2009 ji v České republice čekají hned čtyři koncerty.

Suzanne Vega má dceru Ruby, jejímž otcem je bývalý manžel, producent  Mitchell Froom. Současným manželem Suzanne je právník a básník Paul Mills, který ji původně požádal o ruku už v roce 1983. Zpěvačka přikývla o 22 let později, na Štědrý den v roce 2005.

 

Diskografie

Podobní interpreti

 
Album 99.9 F

99.9 F

Rok vydání: 2012 Songů: 8
 
Album The Best Of Suzanne Vega - Tried And True

The Best Of Suzanne Vega - Tried And True

Rok vydání: 2006 Songů: 2
 
Album Songs In Red And Gray

Songs In Red And Gray

Rok vydání: 2006 Songů: 13
 
Album Nine Objects Of Desire

Nine Objects Of Desire

Rok vydání: 2006 Songů: 9
 
Album Solitude Standing

Solitude Standing

Rok vydání: 2006 Songů: 8
 
Album Triea And True - The Best Of

Triea And True - The Best Of

Rok vydání: 2000 Songů: 13
 
 
 
Album Tried And True

Tried And True

Rok vydání: 1993 Songů: 1
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno