Youradio

Menu

 
Rok založení 1992
Doba existence 30 let
Místo vzniku Praha
 
Žánr Pop Rock
Přehrát náladu "Support Lesbiens "
Nej skladba "In Da Yard"

Skupina Support Lesbiens se prakticky od svého vzniku v roce 1992 stále vymykala a provokovala, už jenom svým názvem. I možná proto přišly první úspěchy až nezvykle rychle. Hlavní roli ovšem určitě hrály talent a nadšení pro věc.

Úspěch téhle tehdy grungeové kapely rostl úměrně s počtem koncertů a už v roce 1993 na ně přišlo do  legendárního pražského klubu U zoufalců 600 lidí. Ve stejném roce se stali semifinalistou velice dobře obsazené soutěže Marlboro Rock-In a objevili se v prestižním pořadu MTV s názvem 120 minut Paula Kinga. Nabídky od vydavatelství se začaly doslova hrnout.

Jako jedni z prvních českých hudebníků podepsali smlouvu se společností Sony Music - kapela zde debutovala s pilotním singlem a videoklipem No Brain, No Pain a následujícím debutovým albem So, what?. V té době skupina rovněž absolvovala na svou dobu neobvykle rozsáhlé koncertní turné po celé republice a poprvé si zahrála i v zahraničí.

Spolupráce s dobrým producentem... a rozchod
Nadšeni z úspěchu a přijetí své práce se kapela okamžitě pustila do příprav materiálu na druhou desku. V následujícím roce vydala druhé album Medicine Man, na kterém spolupracoval producent Kenny Jones (např. The Sisters Of Mercy). Nahrávce se tím dostalo velice originálního zvukového obalu, který neměl na tehdejší tuzemské hudební scéně konkurenci. V rámci prvního pražského mezinárodního festivalu Cross Town Traffic v roce 1994 jejich vystoupení zhlédlo 5000 diváků, pro podobný počet zahráli na německém festivalu v Bielefeldu v roli hlavních hvězd.

Po roce intenzivního koncertování natočila skupina svůj druhý videoklip na skladbu Deadicated Man a v zápětí začala přípravy na vydání třetího alba. Tvář třetího alba se však setkala s problémy ze strany vydavatelství a po dalších problémech se kapela, naštěstí jen dočasně, rozpadla.

Zpěvák Kryštof Michal toto období shrnuje takto: „Je důležité, že jsme se v roce 1996 nerozešli ve zlém. Ten rozchod byl přirozený. Spíše to byl „rozvolněný“ zánik kapely a nebyly mezi námi pokroucené vztahy. Každý si tak mohl zařídit v klidu vlastní život. Zpětně po té pauze si uvědomujeme, že jsme měli velké štěstí a že nám ta přestávka jako lidem hodně pomohla. Tři roky jme byli ponořeni ve vlaku, který se rozjel velkou rychlostí, a kdybychom z něj včas nevyskočili, tak bychom možná skončili po dalších dvou deskách - fakt naštvaní a rozpadlí nadobro.“ 

Supporti oblékli popový kabátt
V roce 2000 se Support Lesbiens vrátili v trochu popovějším kabátu. Posluchače však neztratili, spíše naopak, jelikož stále dokázali psát silné písničky. Album Regeneration? se ihned po vydání setkává se skvělou hudební kritikou. Symbolem návratu se stává nově nasazený pilotní singl Bet My Soul, ke kterému byl natočen klip v režii zpěváka Kryštofa Michala. V tu dobu je už jasné, že se návrat Supportům podaří a budou silnější než kdy předtím, i když z nepochopitelných důvodů česká celoplošná rádia odmítají singl uvést do vysílání s tím, že česká kapela by měla zpívat česky.

Album Rregeneration? se však v různých čtenářských anketách ocitá na předních místech a popularita kapely každým vystoupením sílí. V roce 2002 vychází v pořadí čtvrté album Tune Da Radio, a pilotní singl In Da Yard znamená pro kapelu průlom v rádiích, stává se totiž jednou z nejhranějších českých skladeb. V březnu 2003 jsou skupině předány od české hudební akademie dvě sošky Zlatého Anděla za nejlepší album roku 2002 a kapelu roku 2002.

V roce 2004 došlo k výrazným změnám. Po neshodách odešla duše kapely kytarista Yarda Helešic, přišli tři stálí členové a kapela se začala prezentovat jako pětice.

Nová deska Midlife a singl Cliché přinesly velký úspěch. Singl dobývá první místo v českých rádiích a k němu natočený videoklip boduje na MTV. V lednu 2006 začala kapela pracovat na šestém řadovém albu, vyhrála v anketě Deska roku 2005 v kategorii „nejhranější interpret českých rádií“ a v červnu byl do českých rádií nasazen první singl z připravovaného alba Euphony & other adventures, s názvem English Stereo, který opět okupoval rádia.

Na začátku roku 2008 kapela přijala nabídku F. A. Brabce na zkomponování hudby k filmové adaptaci Máchova Máje. Film i hudba jsou podrobeni tvrdé kritice.Yarda Helešic se navíc soudil se zpěvákem Janem Kalouskem o originalitu písničky In da Yard, do které podle Kalouska Helešic vykradl takty z Kalouskovy starší písničky Chodím ulicí.

V září 2008 vyšla deska Lick It!, kterou kritika také nešetřila. Kapele je i přes posun k tvrdšímu pojetí vyčítána líbivost a nedostatek invence.

Na rok 2011 skupina přichystala album Bombs And Lies.

Na konci roku 2012 oznámila kapela z důvodu neshod rozchod. Zpěvák Kryštof Michal si založil se všemi muzikanty kromě Hynka Tomana kapelu Portless.

Diskografie

Podobní interpreti

Album White Lines - Single

White Lines - Single

Rok vydání: 2020 Songů: 1
 
Album Glow

Glow

Rok vydání: 2017 Songů: 6
 
Album Top20.cz 2016/1

Top20.cz 2016/1

Rok vydání: 2016 Songů: 1
 
Album Pohádka - Single

Pohádka - Single

Rok vydání: 2016 Songů: 1
 
Album Reka

Reka

Rok vydání: 2015 Songů: 3
 
Album K.I.D. (Double Album)

K.I.D. (Double Album)

Rok vydání: 2015 Songů: 9
 
Album K.I.D. (CZ)

K.I.D. (CZ)

Rok vydání: 2015 Songů: 4
 
Album K.I.D.

K.I.D.

Rok vydání: 2015 Songů: 2
 
Album G2 Acoustic Stage

G2 Acoustic Stage

Rok vydání: 2014 Songů: 3
 
Album Leave A Message

Leave A Message

Rok vydání: 2013 Songů: 10
 
Album Homobot

Homobot

Rok vydání: 2011 Songů: 9
 
Album Single

Single

Rok vydání: 2011 Songů: 1
 
Album Soft Collection (1994-2009)

Soft Collection (1994-2009)

Rok vydání: 2009 Songů: 10
 
Album Soft Collection

Soft Collection

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album Maj - Soundtrack

Maj - Soundtrack

Rok vydání: 2008 Songů: 21
 
Album Lick It

Lick It

Rok vydání: 2008 Songů: 13
 
Album Greatest Hits 1993 – 2007

Greatest Hits 1993 – 2007

Rok vydání: 2007 Songů: 1
 
Album Greatest Hits 1993 - 2007

Greatest Hits 1993 - 2007

Rok vydání: 2007 Songů: 9
 
Album Euphony & Other Adventures

Euphony & Other Adventures

Rok vydání: 2006 Songů: 1
 
Album Euphony And Other Adventures

Euphony And Other Adventures

Rok vydání: 2006 Songů: 14
 
Album Tune Da Radio

Tune Da Radio

Rok vydání: 2002 Songů: 15
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno