Youradio

Menu

 
Rok založení 1986
Doba existence 32 let
Místo vzniku Švédsko
Web skupiny www.roxette.se
 
Žánr Pop, Rock
Přehrát náladu "Roxette"
Nej skladba "Milk And Toast And Honey"

Přestože švédské duo Roxette vzniklo až v roce 1986, oba jeho protagonisté se setkali již roku 1979. Kytarista Per Gessle tehdy hrál v kapele Gyllene Tider a Marie Fredriksson zpívala v kapele Strul a později v MaMas Barn. V roce 1981 Marie vystoupila poprvé na jevišti s Gyllene Tider a na následující desce zpívala sbory. V roce 1984 si americké vydavatelství Capitol Records vybralo šest písní z dalšího alba nazvaného Heartland Café, ale trvalo na změně názvu skupiny. Per Gessle se ji rozhodl pojmenovat po skladbě skupiny Dr.Feelgod Roxette. Ani tak ale nedosáhli kýženého úspěchu, a proto se rozpadli.

Za úspěch mohlo rádio
V roce 1986 Marie a Per nahráli singl Neverending Love a rozhodli se ho vydat pod hlavičkou Roxette. Zaznamenal úspěch: dostal se do švédského žebříčku Top10. Po tomto výsledku se švédská dvojice rozhodla rychle natočit dlouhohrající desku Pearls of Passion. Album, i když vyšlo i v jiných zemích, zaznamenalo opět zabodovalo ve Švédsku. Singly Goodbye to You a Soul Deep byly ještě úspěšnější než první Neverending Love. V roce 1987 vydali Roxette singl It Must Have Been Love (Christmas for Broken Hearted), který měl upozornit na blížící se vydání další desky. Vyšla v říjnu 1988 a znamenala průlom. Look Sharp! se prodalo po celém světě 8 milionů kopií. Singly Dressed for Success a Listen to Your Heart ještě nesklidily zásadní úspěch mimo hranice Švédska.

Co se ale nepovedlo jim, podařilo se skladbě The Look. Její kopii si odvezl domů americký student, který byl ve Švédsku na prázdninách, a nechal ji zahrát v rádiu KDWB 101,3 FM. Ředitel rádia, vzhledem k příznivým reakcím posluchačů, ji nechal namnožit a rozeslat do dalších rádií, a tak si ji záhy velmi oblíbili po celých Spojených státech. Po tomto vlastně neoficiálním úspěchu se vydavatelství EMI rozhodlo vydat desku celosvětově. V USA se The Look stala číslem jedna v hitparádě Billboard, úspěch se dostavil i ve Velké Británii, Německu, Austrálii, Japonsku a dalších zemích.

Hudba k Pretty Woman
Roxette se vydali na své první světové turné, v jehož průběhu znovu vyšel singl Listen to Your Heart. Stal se jejich další jedničkou v USA. Také píseň Dangerous zabodovala: v roce 1990 se ve Spojených státech vyšplhala na druhou příčku. V té době se rozhodla Roxette oslovit firma Touchstone Pixtures, aby pro ni dvojice složila skladbu do připravovaného filmu Pretty Woman. Protože ale Roxette vzhledem k probíhajícímu turné neměli čas novou píseň zkomponovat, použili již hotovou It Must Have Been Love. Pozměnili text, dohráli sbory a nějaké nástroje a odevzdali ji producentům filmu.

Skladba vyšla jako další singl a dostala se na první místo Billboardu.

Můžou Roxette soutěžit s Amerikou?
Na konci roku 1990 se Roxette z turné vrátili do Švédska, aby začali pracovat na novém albu. To se pod názvem Joyride objevilo na trhu v březnu 1991. Stejnojmenný singl byl pak jejich čtvrtou jedničkou ve Spojených státech. Další skladba (balada podobná Listen to Your Heart) nazvaná Fading Like a Flower (Every Time You Leave) se vypracovala na druhé místo v USA. Při následujícím světovém turné zvaném Join the Joyride Tour, na němž Roxette odehráli 107 koncertů, se na ně přišlo podívat 1,5 milionu fanoušků. Další singly z alba, Spending My Time a The Big L, byly úspěšné jen v Evropě, a tak zazněly hlasy, že Roxette už nejsou schopni soutěžit na proměňujícím se americkém trhu (nástup grunge, rap a hip hop). Během turné sbírali materiál pro své následující desku Tourism (1992). Je to vlastně album rarit, živých nahrávek, starých, nevydaných skladeb a podobně. První singl How Do You Do sklidil obrovský úspěch po celé Evropě. Následovala balada Queen of Rain a elektrická verze původně akustické písničky Fingertips.

V roce 1993 vystoupili Roxette jako první neanglicky mluvící kapela v populárním pořadu MTV Unplugged. V témže roce vydávají i singl Almost Unreal, napsaný pro film Hocus Pocus. V něm se skladba sice neobjevila, ale využití našla ve filmu Super Mario Bros.

Koncert v Čině
O rok později vydávají své další úspěšné řadové album Crash! Boom! Bang!, které se opírá především o singly Sleeping in My Car, Crash! Boom!, Fireworks, Run to You a Vulnerable. Turné k propagaci alba se už ovšem vyhnulo Spojeným státům, zato jako první západní interpret od roku 1985 (Wham!) vystoupili i v Číně.

V roce 1995 vydávají Roxette svou první kompilaci nazvanou Don't Bore Us, Get To the Chorus!, obsahující i čtyři nové písně, včetně pilotního singlu You Don't Understand Me. Zároveň se rodí i deska rarit, skládající se z B-stran singlů a několika skladeb z MTV Unplugged materiálu. O rok později vychází ve španělštině album balad a Roxette slaví úspěchy ve Španělsku a v Jižní Americe. Studiová deska Have a Nice Day z roku 1999 obsahuje i prvky techna a house. Je úspěšná v Evropě i v Jižní Americe. Podle některých kritiků nejlepší album skupiny od dob Joyride vyšlo v roce 2001 pod názvem Room Service. Přes všechny úspěchy doma ve Švédsku, v Německu a v Jižní Americe Roxette pomalu ustupují ze slávy.
Na přelomu let 2002 a 2003 vycházejí dvě desky, The Ballad Hits a The Pop Hits, obě z částečně již dříve vydaného materiálu. Následující roky se Marie a Per věnovali každý svým záležitostem. Marie překonala těžkou nemoc a vydala již několikáté sólové album. Per obnovil kapelu Gyllene Tider, natočil sólové desky a aktivní činnost Roxette už neobnovil.

K dvacátému výročí kapely (2006) vyšel box se čtyřmi CD a jedním DVD zvaný The Rox Box.
V roce 2009 se v Praze na sólovém koncertě představil Per Gessle.
V roce 2010 Roxette ohlásili návrat, na únor 2011 chystají desku a v červnu 2011 přijedou zahrát do Prahy.

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album Good karma

Good karma

Rok vydání: 2016 Songů: 2 Vydavatelství: -undefined-
 
Album It's Possible

It's Possible

Rok vydání: 2012 Songů: 2 Vydavatelství: Warner Music
 
Album Travelling

Travelling

Rok vydání: 2012 Songů: 12 Vydavatelství: WMG
 
Album Charm School

Charm School

Rok vydání: 2011 Songů: 12 Vydavatelství: WMG
 
Album Super Movie Hits

Super Movie Hits

Rok vydání: 2008 Songů: 1 Vydavatelství: WMG
 
Album The Ballad Hits - CD 1

The Ballad Hits - CD 1

Rok vydání: 2002 Songů: 8 Vydavatelství: Cure
 
Album The Ballad Hits

The Ballad Hits

Rok vydání: 1989 Songů: 7 Vydavatelství: WMG
 
Album The Pop Hits

The Pop Hits

Rok vydání: 1989 Songů: 7 Vydavatelství: WMG
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno