Youradio

Menu

 
Datum narození 13. 2. 1974
Věk 47 let
Místo narození Stoke on Trent, Velká Británie
 
Žánr Pop
Přehrát náladu "Robbie Williams"
Nej skladba "She's The One"

Britský zpěvák Robert Petter Williams se narodil ve městě Stoke on Trent. Když mu byly dva roky, jeho rodiče se rozvedli. Do té doby jim patřila malá hospůdka U Rudého lva, kde se malý Robbie poprvé setkal s uměním. Ačkoli byl poměrně nadaný student, brzy se ukázalo, že tradiční profesní kariéra pro něho nebude to pravé. Poté, co získal místo jako prodavač, začal své zákazníky od nákupů odrazovat.

Éra Take That
Na popovou scénu vstoupil v roce 1990 jako člen chlapecké skupiny Take That. Její start nebyl nijak oslňující: na první koncert přišlo jenom deset lidí a pes. Přibližně o rok a půl později se při jejich koncertu rozječel dav puberťaček; Take That našli svou cílovou skupinu.

A kde se vlastně Take That vzali? Gary Barlow a Mark Owen přišli ze skupiny Cute Crush, Howard Donald a Jason Orange předtím působili v kapele Street Band. Take That zabodovali hned prvním albem, které obsahovalo hity Promises, Once You’ve Tasted Love, It Only Takes a Minute a I Found Heaven. A potom už přišla série britských hitparádových jedniček: Pray (1993), Relight My Fire (1993, se zpěvačkou Lulu), Babe (1993), Everything Changes (1994), Back For Good (1995), Never Forget (1995) a How Deep Is Your Love (1996).

Odchod ze skupiny
V červenci 1995 však nastal zlom. Kapelu opustil Robbie. Dospívajícímu Williamsovi začala sláva vadit. Objevily se jeho potíže s alkoholem a drogami. Protože už to nemohl déle snášet, rozhodl se přes odpor vydavatele odejít. Take That se s ním začali soudit a jen na soudních výlohách musel zaplatit statisíce liber. V roce 1966 vydala kapela ještě kolekci největších hitů Take That: Greatest Hits a hned potom se oficiálně rozpadla.

Po odchodu z Take That Robbieho ovládly hvězdné manýry. Jejich vrcholem byl skandální výstup na koncertu Oasis z roku 1995. Od té doby o něm Noel Gallagher nikdy nemluví jinak, než jako o „tlustém tanečníkovi z Take That“. Následoval dlouhý a médii bedlivě sledovaný boj se závislostí na drogách a alkoholu. Shodil 18 kilogramů, nebylo výjimkou spatřit ho špinavého a neoholeného.

Sólová kariéra
Připravený zahájit sólovou kariéru byl ale už v roce 1996. První singl Freedom 90 (coververze písně George Micheala) vyšel v srpnu toho roku. Po návratu z roční hospitalizace na protidrogové klinice vydal Old Before I Die. Oba tyto singly se umístily na druhém místě britské hitparády. Kladného hodnocení se naopak nedočkaly singly Lazy Days a South Of The Border. První se taktak probojoval do první desítky, druhý se do ní nedostal vůbec.

Robbie Williams ale nic nevzdal a ještě v témže roce vydal své první sólové album Life Thru A Lens. Zejména díky prvnímu singlu s názvem Angels se album rychle vyšvihlo na špičku žebříčku prodeje. Na prvním místě se udrželo pozoruhodných 28 týdnů. Sama balada Angels sice nikdy v čele hitparád nebyla, přesto ji posluchači BBC2 zvolili jako nejlepší píseň posledních 25 let minulého století.
Druhé album, I've been Expecting you, ovládlo hitparády v řijnu roku 1998. Číslo 2,7 milionu prodaných kopií dosud Williams nepřekonal. V následujícím roce spolupracoval se zpěvákem Tomem Jonesem na hitu Lennyho Kravitze Are You Gonna Go My Way?.

Kontroverzní videoklip
Další album Robbieho Williamse, Sing When You're Winning, vyšlo v roce 2000. Obsahovalo singl Rock DJ. Ten přes určité rozpaky nejen zvítězil v britské hitparádě, ale slavil úspěch i v USA. Zdrojem rozpaků nad touto písní byl videoklip. Zpěvák v něm tančí na party, a postupně se svléká. To samo o sobě by dokázalo konzervativním Britům zkazit chuť k jídlu, Robbie tady však neskončil. Postupně si vysvlékl kůži a začal si odtrhávat kusy masa a házet je po kolem stojících tanečnicích. Pohledné dívky si na nich pochutnávaly až krev stříkala. Na konci klipu nezbylo z Robbieho Wiliamse nic než tančící kostra.

Ačkoli video získalo nominaci na MTV Video Music Award, kombinace nahoty a násilí vedla k negativní reakci veřejnosti. Mnozí tvrdili, že Williams se už nikdy nebude smět ukázat v USA. „Země neomezených možností“ nedokázala čelit pohledu nahého Robbieho Williamse a Británie se zase odmítla dívat na zkrvavené tělo svého idola. Ani po cenzorském střihu a grafické editaci toto video do mnoha zemí světa neprorazilo. V roce 2001 vydal Williams album cover verzí písní z 50. a 60. let 20. století. Na desce Swing When You're Winning posluchač našel jazz, blues a pop.

Asi neznámějšími singly alba jsou Ain't That A Kick In The Head a Mack The Knife. CD zároveň obsahovalo duet s Nicole Kidman Something Stupid (v originálu od Franka a Nancy Sinatrových). Something Stupid bylo ten rok hitem Vánoc číslo jedna. Robbie Williams vystoupil v Royal Albert Hall 10. řijna 2001. Celý koncert vysílala BBC a fanoušci si záznam mohli koupit na DVD s názvem Robbie Williams Live at the Albert.

Rozchod s Guyem Chambersem
O rok později Robbie náhle ukončil dlouhou spolupráci s Guyem Chambersem. Obnovil ji o šest měsíců později. Výsledek práce obnoveného týmu, deska Escapology, vyšel v listopadu roku 2002. Reakce na ni byly smíšené. První singl, Feel, byl úspěšný hit zejména na evropském kontinentu. Ani na této desce si Williams neodpustil kontroverzní videoklip.

Video ke Come Undone muselo projít velmi vážnými zásahy cenzorů MTV. Důvodem bylo zobrazování zhýralého (i když tentokrát oblečeného) Williamse při sexu se dvěma ženami. Paradoxně ale byly oficiálním důvodem pro sestříhání „rušivé záběry hmyzu a plazů“. Nejen kvůli problémům s cenzurou a vlažnému zájmu amerických posluchačů se Williamsova a Chambesova kariéra rozešly definitivně.

Nejlepší album
O tři roky později vydal Williams Intensive Care. Jeho uvedení do prodeje proběhlo velkolepě 9. října 2005 v Berlíně. Odsud se vysílalo do mnoha kin a divadel po světě. Během berlínské show se Williams prohlásil novým „králem popu“. Předchozím držitelem tohoto „titulu“ byl Michael Jackson, který o něj však přišel během soudního procesu kvůli obvinění z pohlavního obtěžování nezletilých chlapců.

Sám Williams tvrdí, že Intensive Care je jeho nejlepší dosavadní album. Suverénně kralovalo hitparádám v 18 zemích a za první týden se prodalo neuvěřitelných 373 tisíc kopií. Singl Advertsing Space měl být poklonou Elvisi Presleymu.

Přisprostlé a špinavé, takové bylo podle mnoha novinářů další album Rudebox. Stejnojmenný singl naznačil nový směr, kterým se mistr popu vydává. Přizval ke spolupráci třeba Pet Shop Boys, Williama Orbita nebo Marka Ronsona. Robbie řekl: „Miluji Rudebox, je to v současnosti má nejoblíbenější píseň. Nevím, co se to se mnou děje, ale jsem nadšen z toho, kam až jsem se dostal, a jsem ještě víc vzrušen a napnut z toho, co přijde dál.“

Návrat k Take That
Koncem roku 2008 Robbie Williams oznámil záměr vrátit se ke spolupráci s Take That. Dokonce si prý nechal vytetovat jméno skupiny na pravou ruku.„Hodně jsme se o tom bavili. Od doby, kdy jsme se rozpadli, jsme všichni již vyzráli a zmoudřeli. Jsem velmi potěšen, když mohu říct, že všechny rozpory, které jsme mezi sebou měli, zmizely,“ prohlásil. Skupina Take That vydala v roce 2008 CD The Circus. V Británii okamžitě dobylo první příčky hitparád.

Na podzim roku 2009 vydává Robbie Williams osmou řadovku s názvem Reality Killed the Video Star.
O tři roky později, už jako manžel herečky Aydy Fields, vydává desku Take the Crown.

Diskografie

Podobní interpreti

Album Under The Radar, Volume 3

Under The Radar, Volume 3

Rok vydání: 2019 Songů: 1
 
Album Under The Radar

Under The Radar

Rok vydání: 2017 Songů: 1
 
Album Mixed Signals

Mixed Signals

Rok vydání: 2017 Songů: 1
 
Album Under The Radar, Volume 2

Under The Radar, Volume 2

Rok vydání: 2017 Songů: 1
 
Album Under The Radar, Vol. 2

Under The Radar, Vol. 2

Rok vydání: 2017 Songů: 1
 
Album The Heavy Entertainment Show

The Heavy Entertainment Show

Rok vydání: 2016 Songů: 2
 
Album Under The Radar: Vol I

Under The Radar: Vol I

Rok vydání: 2014 Songů: 14
 
Album Swing Both Ways

Swing Both Ways

Rok vydání: 2013 Songů: 13
 
Album Different

Different

Rok vydání: 2012 Songů: 3
 
Album Take The Crown

Take The Crown

Rok vydání: 2012 Songů: 14
 
Album Cars 2

Cars 2

Rok vydání: 2011 Songů: 2
 
Album Reality Killed The Video Star

Reality Killed The Video Star

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album Happy Feet

Happy Feet

Rok vydání: 2006 Songů: 1
 
Album Greatest Hits

Greatest Hits

Rok vydání: 2004 Songů: 3
 
 
Album Finding Nemo (Soundtrack)

Finding Nemo (Soundtrack)

Rok vydání: 2003 Songů: 1
 
Album I've Been Expecting You

I've Been Expecting You

Rok vydání: 2002 Songů: 1
 
Album Escapology

Escapology

Rok vydání: 2002 Songů: 1
 
Album Swing When You're Winning

Swing When You're Winning

Rok vydání: 2001 Songů: 1
 
Album Sing When You're Winning

Sing When You're Winning

Rok vydání: 2000 Songů: 1
 
Album Friends Again

Friends Again

Rok vydání: 1998 Songů: 1
 
Album Life Thru a Lens

Life Thru a Lens

Rok vydání: 1997 Songů: 1
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno