Youradio

Menu

 
Datum narození 20. 2. 1988
Věk 33 let
Místo narození Barbados
Web umělce rihannanow.com
 
Žánr R`n`B, Raegge, Pop
Přehrát náladu "Rihanna"
Nej skladba "Love The Way You Lie (feat. Eminem)"

Zpěvačka Robyn Rihanna Fenty se narodila v roce 1998 na Barbadosu. Její hudba se pohybuje na pomezí R&B, popu, dance music a reagge. Její otec je rodilý Barbadosan, matka pochází z Guyany. Rihanna, která má dva mladší bratry Rorreyho a Rajada, studovala Combermere School, kde spolu se dvěma dalšími studentkami založila hudební trio. V roce 2004 získala titul Miss Combermere Beauty Pageant. V tomto roce také poprvé veřejně vystoupila na Colours of Combermere School Show s písní Hero od Mariah Carey.

Na hudební scénu ale doopravdy vstoupila o rok dříve. Její kamarád ji totiž seznámil s newyorským hudebním producentem Evanem Rogersem, který byl na Barbadosu na dovolené. Patnáctiletá Rihanna ho zaujala natolik, že vzal několik jejích nahrávek s sebou do USA, aby je pustil svému příteli Carlu Sturkenovi. Tito dva muži pak Rihanně pomohli natočit demo. Obsahovalo celkem 20 originálních songů. Rozeslali ho do několika hudebních vydavatelství a čekali na odezvu.

Podepiš, nebo neodejdeš
Jedna z nahrávek se dostala i k rapperovi Jay-Z, majiteli společnosti Def Jam Recordings. Traduje se, že Jay-Z Rihannu v místnosti zamknul a řekl, že dokud nepodepíše smlouvu, nepustí ji ven. Po několika hodinách Rihanna podepsala. Podpis znamenal úspěch. Singl Pon de Replay popsal časopis Rolling Stone jako „taneční dávku opiátu s pořádně nadupaným duněním hodným jazzového bandu“. Tato dávka ihned dobyla přední příčky hitparád. V USA a Velké Británii se dokonce stala druhou nejhranější písní.

Podobného zájmu se dočkala i debutová deska Music of the Sun, která vyšla 30. srpna 2005. Za své vzory při jeho tvorbě označila Aliciu Keys, Beyoncé a Mariah Carey. Music of The Sun se nese ve stylu R´n´B, hip hopu a soulu. V několika zemích se stalo platinovým albem a v Americe získalo zlatou desku. Rihanna se kvůli propagaci Music of the Sun rozhodla vystupovat jako předskokanka na turné Gwen Stefani. Celosvětově se alba prodalo přes 2 miliony kusů.

Jako druhý singl vyšla píseň If It's Lovin' That You Want. V americkém Billboard Hot 100 debutoval na 36. místě a v britské hitparádě Singles Chart na místě 11. Úspěchů Pon de Replay tedy nedosáhl. Žádné další singly z alba ve většině zemí vydány nebyly. Jedinou výjimkou je Japonsko, kde vyšel ještě singl Let Me. Umístil se tu na osmé příčce. A Girl Like Me, Rihannino druhé album, vyšlo už po osmi měsících.

První singl z této desky, SOS, se stal reklamním songem společnosti Nike. Druhý singl se jmenoval Unfaithful, autorem „nevěrné“ písně je zpěvák Ne-Yo. Pocit viny z nevěry zaujal: Unfaithfull se stala třetím songem, který se umístil v TOP 10 jak v USA, tak ve Velké Británii. Třetí singl We Ride nebyl tak úspěšný jako jeho předchůdci, uspěl jen ve Velké Británii. Další singl Break it off se vyšvihl na přední příčky hudebních žebříčků až poté, co si jej lidé mohli stáhnout z internetu.

Reklama a herecké příležitosti
Rihanně se daří také na trhu reklamy. Kromě Nike propagovala například parfém Secret. Zaútočila i na stříbrné plátno. Sama sebe si zahrála ve filmu Bring It On: All or Nothing (Bravo Girls: Všechno nebo nic). Vidět jsme ji mohli také v seriálu Las Vegas a telenovele All My Children. Na začátku roku 2007 se vrátila k nahrávání, spolupracovala s rapperem Jay-Z či Timbaland. 29. března 2007 pak vydala první singl Umbrella s dnes tak typickým koncem fráze, v němž se zpívá „ella ella ella“.

Písnička vystřelila mladou zpěvačku mezi superhvězdy showbyznysu. Deštník dobyl snad všechny světové žebříčky. Největší úspěch zaznamenal ve Velké Británii, kde byl na prvním místě deset týdnů v řadě. Rihanna tak vyrovnala rekord skupiny Wet Wet Wet z roku 1994. Ta byla tehdy v čele se singlem Love Is All Around. Ženě se to povedlo naposledy v roce 1992. Tehdy Británii kralovala Whitney Houston s písní I Will Always Love You.

Úspěch "hloupého deštníku"
Je zajímavé, že Rihanna Umbrellu původně vůbec neměla zpívat. Autoři ji totiž napsali pro Britney Spears. Ta ale odpověděla, že píseň o nějakém hloupém deštníku přece nemůže uspět. Uspěla, a Rihanna vydala svou vlastní kolekci deštníků.  

Další deska Rihanny se jmenovala Good Girl Gone Bad (Hodná holka se zkazila). Sama Rihanna vysvětluje, že název symbolizuje její přerod z holčičky z ostrova, kam se jezdí na prázdniny, v mladou ženu, která je „cool, drzá a má vlastní názor. Strategie pravděpodobně funguje, Rihanna za ani ne za dva měsíce obdržela album zlatou a platinovou desku. Získala také titul Celebrity Legs of a Goddess 2007 (hvězdné nohy bohyně) společnosti Gillette. Své nohy si pojistila na milion dolarů.

Na začátku roku 2009, chvilku před předáním cen Grammy, byla Rihanna napadena svým partnerem, zpěvákem Chrisem Brownem. Oba své vystoupení na Grammy odvolali. Atak a rozchod dvojice se odrazil na desce Rated R., která vyšla v listopadu roku 2009.

V roce 2010 Rihanna vydává taneční desku Loud, na singlu Who´s That Chick se podílel David Guetta.

V prosinci 2011 se Rihanna představila v České republice. V roce 2012 jí vychází sedmička Unapologetic.

Diskografie

Podobní interpreti

Album Anti

Anti

Rok vydání: 2016 Songů: 17
 
Album Star Trek Beyond Soundtrack

Star Trek Beyond Soundtrack

Rok vydání: 2016 Songů: 1
 
Album FourFiveSeconds - Single

FourFiveSeconds - Single

Rok vydání: 2015 Songů: 1
 
Album Bitch Better Have My Money - Single

Bitch Better Have My Money - Single

Rok vydání: 2015 Songů: 1
 
Album American Oxygen - Single

American Oxygen - Single

Rok vydání: 2015 Songů: 1
 
Album Home

Home

Rok vydání: 2015 Songů: 3
 
Album Unapologetic

Unapologetic

Rok vydání: 2012 Songů: 5
 
Album Unapologetic (Deluxe Version)

Unapologetic (Deluxe Version)

Rok vydání: 2012 Songů: 12
 
Album Talk That Talk

Talk That Talk

Rok vydání: 2011 Songů: 14
 
Album Now That's What I Call Christmas!, Vol. 4

Now That's What I Call Christmas!, Vol. 4

Rok vydání: 2011 Songů: 1
 
Album Rated R: Remixed

Rated R: Remixed

Rok vydání: 2010 Songů: 1
 
Album Loud

Loud

Rok vydání: 2010 Songů: 5
 
Album Loud (Bonus Track Version)

Loud (Bonus Track Version)

Rok vydání: 2010 Songů: 6
 
Album Pop Princess

Pop Princess

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album Good Girl Gone Bad: The Remixes

Good Girl Gone Bad: The Remixes

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
 
Album Reggae Reggae

Reggae Reggae

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album Rated R

Rated R

Rok vydání: 2009 Songů: 15
 
Album Rihanna & Beyonce - The Don Divas

Rihanna & Beyonce - The Don Divas

Rok vydání: 2008 Songů: 8
 
Album Good Girl Gone Bad

Good Girl Gone Bad

Rok vydání: 2008 Songů: 14
 
Album Def Jam Sessions, Vol. 1

Def Jam Sessions, Vol. 1

Rok vydání: 2007 Songů: 2
 
Album SOS

SOS

Rok vydání: 2006 Songů: 1
 
Album Music Of The Sun

Music Of The Sun

Rok vydání: 2006 Songů: 11
 
Album A Girl Like Me

A Girl Like Me

Rok vydání: 2006 Songů: 13
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno