Youradio

Menu

 
Rok založení 1991
Doba existence 28 let
Místo vzniku Bristol, Velká Británie
Web skupiny www.portishead.co.uk/
 
Žánr Trip hop
Přehrát náladu "Portishead"
Nej skladba "Glory Box"

Tajemnou trojku Portishead tvoří zpěvačka Beth Gibbons, producent Geoff Barrow a kytarista Adrian Utley. Kapela se dala dohromady v roce 1991, název Portishead odkazuje na město, kde vyrůstal zakládající člen Geoff Barrow. Beth Gibbons tehdy působila jako barová zpěvačka, Adrian Utley se věnoval jazzu, ten ho ale příliš nenaplňoval. Oba proto kývli na nabídku Barrowa založit společný projekt.

Hned debutové album Dummy (1994) zaznamenalo obrovský úspěch. Melodramatické songy zaujaly řadu fanoušků i hudebních kritiků a Portishead se mohli pyšnit první cenou: Mercury Prize za nejlepší britské album roku. Mezi posluchači bodovaly hity Sour Times a Glory Box. Druhý jmenovaný přitom jako samostatný singl vyšel až po hádce s nahrávací firmou. Portishead k tomu říkají: „Ta píseň se nám zdála moc komerční. Byla fajn v kontextu desky, ale ne sama o sobě. Nakonec jsme tu hádku prohráli. Ale na druhou stranu jsme si každý mohli koupit dům.“ Popularitu songu dokazuje i skutečnost, že coververzi Glory Box udělali velikáni Faith No More.

Také druhé album s jednoduchým názvem Portishead (1997) bylo úspěšné, kapela ale cítila tvůrčí krizi, takže si dala pauzu. Během ní Beth Gibbons natočila sólovou desku Out Of Season (2002), zbývající členové se věnovali produkci. Na zatím poslední studiové album Third fanoušci čekali 11 let. Pilotním singlem se stal Machine Gun.

Asi nejzajímavější osobností Portishead je právě zpěvačka Beth Gibbons. O ní je známo, že nadměrně kouří, chodí oblečená pouze v šedé nebo černé barvě a zásadně neposkytuje rozhovory. Podle vlastních slov si totiž připadá nezajímavá a nudná.

 

 

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album Portishead

Portishead

Rok vydání: 2015 Songů: 11
 
Album Third

Third

Rok vydání: 2008 Songů: 11
 
Album Dummy

Dummy

Rok vydání: 1994 Songů: 11
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno