Youradio

Menu

 
Datum narození 8. 9. 1979
Věk 41 let
Místo narození Philadelphie, USA
Web umělce www.pinkspage.com
 
Žánr Rock
Přehrát náladu "Pink"
Nej skladba "Cover Me In Sunshine (feat. Willow Sage Hart)"

Pink je americká poprocková zpěvačka. Narodila se jako Alecia Beth Moore, jejím otcem je veterán z Vietnamu James Moore, matkou zdravotní sestra Judy. Pink je rozvedená a žije v Kalifornii. Když byla malá, hrával jí otec na kytaru písně Boba Dylana a Dona McLeana, což ji inspirovalo.

Začátky v klubu
Ráda chodila do Philly klubu, kde mohla tančit a zpívat. Ve 13 letech začala zpívat s rapovou kapelou tamního tanečníka, která se jmenovala Schools of Thought. Brzy potom ji „naverbovala“ nahrávací společnost MCA Records. Ta totiž potřebovala hlas, který by doplnil vokální skupinu Basic Instinct. Po kratičkém působení v tomto triu se „mladá Moorová“ připojila k Choice, R&B skupině působící pod křídly LaFace Records. Ani v Choice ale nesetrvala dlouho. Její tvorba totiž brzy vzbudila pozornost L.A. Reida, jednoho z nejlepších hudebních manažerů a producentů v USA. Přesvědčil vedení vydavatelství, aby umožnilo natočit Pink sólovou desku. Spolupracovala na ní se špičkami v hudební branži, například se skladatelským esem Darrylem Simmonsem.

Debut a vrcholky hitparád
Své debutové album Can't Take Me Home vydala na jaře roku 2000. První singl There You Go se ihned dostal do Top 40 nejhranějších singlů v USA. Druhý singl, Most Viros, byl ještě úspěšnější, pronikl dokonce do Top 5. Jaro roku 2001 si opět užila na vrcholcích hitparád. Společně s Lil Kim, Myou a Christinou Aguilerou natočila cover verzi písně LaBelle s názvem Lady Marmalade. Za tento hit byly zpěvačky oceněny Grammy.

V prvním roce třetího tisíciletí se Pink také částečně odklání od své uhlazené polohy. Výsledkem je deska M!ssundaztood. Na několika písních tohoto poprockového alba se podílel i jeden z dlouholetých idolů Pink, bývalá zpěvačka 4-Non Blondes, Linda Perry.
M!ssundaztood překonalo i komerční úspěch Can't Take Me Home. Z něj pocházející píseň Get The Party Started se totiž umístila v americkém Top 5, stejně jako Just Like A Pill. Například ve Velké Británii tato píseň dokonce zvítězila. Za Get The Party Started získala Pink svůj první sólový gramofonek Grammy. Dalším velkým hitem vydaným na tomto CD byla částečně autobiografická píseň Family Portrait. V roce 2004 Pink vydala další album Try this, které se ovšem s ohlasem příliš nesetkalo. Na desce zní Pink rockověji a i když bylo album jako celek spíše pro skalní rockové fanoušky, několik hitů (God is a DJ nebo Trouble) prorazilo i do mainstreamových rádií. Na desku navázalo celoevropské turné Try this tour 2004. Tehdy Pink poprvé navštívila Českou republiku.

Vezmeš si mě? Myslím to vážně!
Pink je nekonvenční i v partnerském životě. V roce 2005 požádala o ruku během závodu motokrosového závodníka Careyho Harta. V ruce při tom držela tabuli s nápisem: „Vezmeš si mě?“ na straně jedné a „Myslím to vážně!“ na straně druhé. Carey si tabuli přečetl a samým dojetím málem způsobil nehodu. Vzali se v Kostarice 7. ledna 2006 při západu slunce. Po dlouhých měsících dohadů přinesl 19. února 2008 časopis PEOPLE informaci, že se zpěvačka a Hart rozešli. Pink formálně požádala o rozvod 21. února 2008.

Válka s Paris Hilton, satira na prezidenta
V roce 2006 měla Pink všeobecně napilno. Kromě svatby stihla vydat desku I'm not Dead. Pochází z ní singl Stupid viros, který paroduje dívky typu Paris Hilton. Jak Paris, tak Pink od té doby prohlašují, že jejich nepřátelství nezná mezí. Následovaly neméně úspěšné hity Who knew, U+Ur Hand nebo Nobody knows. Ten samý rok zavítala v rámci I'm not dead tour 2006 podruhé do Prahy. Po dalších dvou vyčerpávajících turné natočila Pink další dva videoklipy, Leave me alone (I'm lonely) a provokující Dear Mr. President. Tuto skladbu nepouštěli v amerických rádiích, protože satiricky kritizovala George Bushe.

V roce 2008 Pink zveřejnila zprávu o novém albu. Jmenuje se Funhouse a v Česku vyšlo 27. října. Prvním singlem byla skladba So What. V roce 2009 se Pink vydá na obrovské turné po celém světě. Objevují se dohady, zda potřetí zahraje v České republice.

Herecká kariéra
Kromě hudby se zpěvačka věnuje i mnoha jiným aktivitám. Objevila se například ve filmech Ski to the Max (2000) nebo Rollerball (2002). Proslavila se rolí ve filmu Charlieho andílci: Na plný pecky, hrála v hororu Katakomby. Také se objevila na seznamu osobností, kterým nabídli roli Janis Joplin v biografii nazvané Gospel According to Janis. Účast ale odřekla s tím, že scénář je vůči zpěvačce neuctivý, protože jeho tvůrci do něj nezahrnuli smrt předávkováním heroinem. Společnost Sony Pictures Entertainment projevila zájem o její účast v dalším dílu Charlieho andílků. Pink souhlasila, pokud „bude moci svou roli hrát jako zlá holka.“

Boj za ochranu zvířat
Zpěvačka je přední bojovnicí organizace na ochranu zvířat PETA. Svým hlasem přispívá například k boji proti společnosti KFC. Poslala také dopis princi Williamovi, v němž ho kritizovala za účast na honu na lišku. Další dopis dostala Královna Alžběta II. Pink v něm protestovala proti použití pravé medvědí kožešiny na čepice Londýnské královské stráže. V listopadu roku 2006 vyjádřila Pink na stránkách časopisu News Of the World  znechucení, které pocítila, když zjistila, že její kolegyně Beyoncé nosila pravou kožešinu.

Pink má za manžela motocyklového závodníka Carey Harta. Spolu mají dcerku Willow.

Diskografie

Podobní interpreti

Album Cover Me In Sunshine - Single

Cover Me In Sunshine - Single

Rok vydání: 2021 Songů: 1
 
Album Hurts 2B Human

Hurts 2B Human

Rok vydání: 2019 Songů: 2
 
Album The Greatest Showman: Reimagined

The Greatest Showman: Reimagined

Rok vydání: 2018 Songů: 1
 
 
Album Beautiful Trauma

Beautiful Trauma

Rok vydání: 2017 Songů: 14
 
 
Album Today's The Day - Single

Today's The Day - Single

Rok vydání: 2015 Songů: 1
 
Album 2013 GRAMMY Nominees

2013 GRAMMY Nominees

Rok vydání: 2013 Songů: 1
 
Album The Truth About Love

The Truth About Love

Rok vydání: 2012 Songů: 13
 
Album Greatest Hits...So Far!!!

Greatest Hits...So Far!!!

Rok vydání: 2010 Songů: 1
 
Album Funhouse

Funhouse

Rok vydání: 2008 Songů: 3
 
Album I'm Not Dead

I'm Not Dead

Rok vydání: 2006 Songů: 3
 
Album Happy Feet

Happy Feet

Rok vydání: 2006 Songů: 1
 
 
Album M!ssundaztood

M!ssundaztood

Rok vydání: 2001 Songů: 2
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno