Youradio

Menu

 
Rok založení 16. 12. 1971
Doba existence 47 let
Místo vzniku Eisenhüttenstadt, NDR
Web skupiny www.paulvandyk.com
 
Žánr Trance, Electro
Přehrát náladu "Paul van Dyk"
Nej skladba "Only In A Dream (Jessus and Adham Ashraf feat Tricia McTeague"

Německý DJ Paul van Dyk se narodil ve městě Eisenhüttenstadt na území bývalé NDR. Město se nacházelo tak blízko k Západnímu Berlínu, že tam bylo možné naladit jinde nedostupné „západní“ radiové stanice. Malý Paul tak mohl poslouchat západní muziku, ze které ho nejvíce zaujali The Smiths a The New Order. Krátce před pádem železné opony dostal společně se svou matkou povolení přestěhovat se do Hamburku za tetou.

Když Berlínská zeď padla, začala se v Německu rozrůstat techno kultura, ale Paulovi v ní chybělo něco nového. Jeho první remix prý vznikl tak, že vzal své matce dvě gramofonové desky, které nikdy neposlouchala, a začal je rukou zastavovat a zrychlovat. „Nové a jiné“ bylo na světě.

Veřejně se poprvé prezentoval v berlínském tanečním klubu Trezor v březnu roku 1991. Přibližně tehdy začal Paul s vlastním skládáním. V roce 1992 natočil skladby Perfect Day a How Much Can You Take, na kterých spolupracoval s Cosmic Baby (novinář a hudební publicista, vlastním jménem Harald Blüchel). Dvojice si říkala Visions of Shiva. „Když jsem držel v ruce svoji úplně první nahrávku, měl jsem radost jako malé dítě,“ vzpomíná Paul. Van Dyk se ale neustále zlepšoval a jeho remix skladby Love Stmulation (v originálu od DJ Humate) se stal v roce 1993 klubovým hitem roku. Do povědomí posluchačů se Paul Van Dyk dostal také díky hraní v legendárním berlínském klubu E-Werk.
V roce 1994 vydal své debutové album 45 RPM (45 remixů za minutu). Po dvou letech následovalo druhé, velmi úspěšné album s názvem Seven Ways, které upevnilo Paulovu pozici v žebříčku 100 nejlepších trance DJů světa.

Vlastní vydavatelství
V tomto období začaly přicházet pozitivní ohlasy ze strany britských hudebních časopisů. Například deska Seven Ways byla vyhlášena jako nejlepší album roku mezi čtenáři časopisu DJ Magazine.Nedlouho poté musel Paul kvůli sporům o autorská práva ukončit svůj kontrakt s vydavatelstvím MFS. Přišel tak i o svého přítele Marka Reedera, majitele tohoto vydavatelství. Toto byla Paulova první negativní zkušenost způsobená slávou a médii. Spolu se svým týmem založil vlastní vydavatelství Vandit Records, se kterým prezentuje sebe, ale i jiné talentované DJe.

V roce 1998 ve Velké Británii znovu vyšlo album 45RPM. Dosáhlo na první místa téměř ve všech hitparádách. Vydavatelství Deviant Records, které má na starosti vydávání Paulových alb ve Velké Británii, pomohlo dýdžejovi v tomtéž roce vydat sbírku jeho nejlepších remixů. Výběr nesl název Vorsprung Dyk Technik a najdeme na něm 33 remixů na třech CD, například For an Angel nebo remix skladby 1998 (v originálu od Binary Finary), stejně jako starší hity jako Love Stimulation a Playing with the Voice in Germany. Rok po vydaní přesáhlo album Vorsprung Dyk Technik hranici 60 tisíc prodaných kusů ve Velké Británii.

V roce 2000 vyšlo další album Out There And Back, které obsahuje také singl Tell Me Why (The Riddle). Za rok vydal album The Politics of Dancing a rok poté se podílel na tvorbě soundtracku k mexickému filmu Zurdo. V roce 2003 vydal Paul krátce za sebou hned dvě alba - Reflections a Global (vydaný také na DVD), který zachycuje muzikantovy cesty po světě, zážitky a pocity z nich. Nothing But You, jedna za skladeb alba Reflections, dobyla rádia po celém světě. Další track z tohoto alba, Time Of Our Lives, dosáhl za krátkou dobu na první příčku v britských a německých hitparádách. Paul van Dyk na ní spolupracoval s rockovou kapelou Vega 4. Nedlouho po ní byl vydán další singl Crush, který vznikl ve spolupráci s Petrom Heppnerom, zpěvákem německé skupiny Wolfsheim.

V roce 2004 se Paul zúčastnil kampaně Rock the Vote. Spolu s umělci jako Bono, Lenny Kravitz a Black Eyed Peas vyzýval americkou mládež, aby se zúčastnila prezidentských voleb. Bylo to poprvé, kdy se interpret elektronické hudby zapojil do kampaně podobného druhu. V roce 2005 mu vyšlo album The Politics of Dancing 2 se singlem The Other Side. Byl nominován na Grammy a desku podpořilo turné The Politics of Dancing 2 World Tour, které pokračovalo i v roce 2006.

Paul van Dyk účinkuje každou středu od 20:00 v show radia Fritz. Ve svých posledních živých vystoupeních používá dva laptopy a speciální software, který mu umožňuje plně využít zkušenosti z klubů.
Paul je ženatý se zpěvačkou Nataschou, jejíž vokály dokreslují nezapomenutelný Paulův song Together We Will Conquer z desky Out There And Back.

V roce 2012 přichází s novou deskou Evolution, na níž hostuje například Adam Young aka Owl City.

Paul van Dyk často vystupuje v České republice.

Diskografie

Podobní interpreti

Album Touched By Heaven - Single

Touched By Heaven - Single

Rok vydání: 2017 Songů: 1
 
Album Paul Van Dyk Presents We Are One 2015

Paul Van Dyk Presents We Are One 2015

Rok vydání: 2015 Songů: 1
 
Album The Politics of Dancing 3

The Politics of Dancing 3

Rok vydání: 2015 Songů: 4
 
Album TOP DJ´s 2014

TOP DJ´s 2014

Rok vydání: 2014 Songů: 1
 
Album Evolution

Evolution

Rok vydání: 2014 Songů: 3
 
Album Such A Feeling

Such A Feeling

Rok vydání: 2012 Songů: 1
 
Album I Don't Deserve You

I Don't Deserve You

Rok vydání: 2012 Songů: 15
 
Album Czech Dance Charts Summer 2012

Czech Dance Charts Summer 2012

Rok vydání: 2012 Songů: 1
 
Album Words

Words

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album Emergency

Emergency

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album My World

My World

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album For An Angel 2009

For An Angel 2009

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album Volume - The Best Of

Volume - The Best Of

Rok vydání: 2009 Songů: 5
 
Album In Between

In Between

Rok vydání: 2007 Songů: 25
 
Album The Politics of Dancing Pt. 2

The Politics of Dancing Pt. 2

Rok vydání: 2005 Songů: 1
 
Album Reflections

Reflections

Rok vydání: 2003 Songů: 13
 
Album Columbia

Columbia

Rok vydání: 2001 Songů: 2
 
Album The Politics Of Dancing

The Politics Of Dancing

Rok vydání: 2001 Songů: 18
 
Album Millenium Megamixes

Millenium Megamixes

Rok vydání: 2000 Songů: 13
 
Album Out There And Back

Out There And Back

Rok vydání: 2000 Songů: 15
 
Album Vorsprung Dyk Technik

Vorsprung Dyk Technik

Rok vydání: 1998 Songů: 20
 
Album Seven Ways

Seven Ways

Rok vydání: 1996 Songů: 11
 
Album 45 RPM

45 RPM

Rok vydání: 1994 Songů: 13
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno