Youradio

Menu

 
Rok založení 1994
Doba existence 27 let
Místo vzniku Manchester, Anglie
Web skupiny www.oasisinet.com
 
Žánr Pop, Rock
Přehrát náladu "Oasis"
Nej skladba "Wonderwall"

Bratři Gallagherové z anglického Manchesteru se začali zaobírat myšlenkou na založení skupiny někdy na počátku 90. let. Noel sbíral zkušenosti jako bedňák skupiny Inspiral Carpets, zatímco jeho mladší bratr Liam založil s kamarádem kytaristou Paulem "Boneheadem" Arthursem, basákem Paulem McGuiganem a bubeníkem Tonym McCarrolem kapelu nazvanou Rain, ke které se Noel připojil po návratu z kontinentálního turné Inspiral Carpets. Rain se poté překřtili na Oasis. Noel Gallagher se stal nejen kytaristou, ale zejména autorem větší části repertoáru nově vzniklé skupiny. V létě 1993 se demosnímky Oasis dostaly do rukou kytaristy Johnnyho Marra z legendárních The Smiths. Ten pomohl mladé skupině zviditelnit se. Noelovi také údajně daroval svoji kytaru Gibson Les Paul.

Domýšliví hoši
Již od svých počátečních vystoupení na klubových scénách provokovala dvojice bratrů Galagherových svou domýšlivostí a nafoukaností. První velký londýnský koncert se konal v lednu 1994. Příznivci skupiny, která v té době neměla žádnou oficiální nahrávku, ho beznadějně vyprodali. Oasis vtrhli do Londýna se sebevědomím superhvězd. Nafoukané mladíky, kteří dobývali svět, si oblíbil i britský tisk. Media začala krmit své čtenáře všelijakými aférkami, potrhlostmi a humornými historkami o různých výtržnostech, které prováděli.

Pětice z Manchesteru se pak pustila do nahrávání svého prvního alba Definitely Maybe. Jeho skladby byly mnohem melodičtější a zapamatovatelnější než ty, na které byli fanoušci britpopu zvyklí. Další, co zaujalo, byl Liamův hlas. Mírně ochraptělý tenor způsobil, že Definitely Maybe, vydané 30. srpna 1994, se stalo nejrychleji prodávaným britským debutem všech dob. Za pouhé tři dny z prodejen zmizelo více než 150 tisíc kopií. Fanoušci tak tuto prvotinu katapultovali na první místo britského žebříčku. Následovalo turné v Japonsku, které předčilo všechna očekávání. Víceméně úspěšně proběhla také americká šňůra. Doma na ostrovech začali být Oasis (podobně jako mnoho kapel před nimi) označováni jako nástupci The Beatles. Na počátku roku 1995 Tonyho McCarrollaba za bicími vystřídal Alan White (bratr bubeníka legendárních The Who).

Peníze a drogy
Oasis rychle zbohatli. To jim umožnilo přibrat si ke své dřívější lásce k pivu a tvrdému alkoholu další „libůstky“. Jména bratří Gallagherů se stále častěji skloňovala v souvislosti s kokainem a extází. Kromě neustálého opíjení se a drogových aférek na sebe strhávali pozornost i věčně se opakujícími výtržnostmi. V roce 1995 vyšel kapele singl Some Might Say, který svým prvním místem v hitparádách předznamenal úspěch druhého alba. Deska (What's the story) Morning Glory? dostala název podle podobného rčení podobného českému „všechna sláva, polní tráva“.

Deska byla doslova nabitá hity. Společně s Roll with It a Wonderwall (obě se umístily svorně na druhé příčce), zaujala i balada Champagne Supernova. Oasis byli na vrcholu své slávy, v roce 1996 dokázali vyprodat i stotisícový festival v Knebworthu. Po krátké pauze se Oasis pustili ve studiích Abbey Road do nahrávání  třetího alba Be Here Now. Tato deska vyšla symbolicky 21. srpna 1997, v den výročí vpádu sovětské a dalších armád Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Narážky na násilné potlačení Pražského jara najdeme i v klipu D'You Know what I Meana. Tato píseň se stala pátým nejprodávanějším singlem v historii britského hudebního průmyslu. Celé album Be Here Now si vedlo skvěle: již týden po vydání za něj byli Oasis oceněni zlatou deskou. Poprvé vystoupili v Česku 21. listopadu 1997 v pražské Sportovní hale.

Další změny...
Dlouho přetrvávající napětí mezi bratry Gallagherovými se během roku 1998 vystupňovalo na maximum. Skupina téměř nevystupovala a vyšla pouze 14písničková kompilace Masterplan. Potom přišlo natáčení čtvrté řadové desky Standing om the shoulders of Giants. V jeho průběhu vyměnil Noel téměř po deseti letech kytaristu Paula Arthurse za Gema a basáka Paula McGuigana za Andyho Bella. (Oba odcházející shodně tvrdili, že odešli dobrovolně, aby mohli trávit více času se svými rodinami.)

Název Standing om the shoulders of Giants se vztahuje k Isaacu Newtonovi. Tento citát je vyražen na dvoulibrové minci a vztahuje se k objevu gravitačního zákona. Jeho plné znění je: „If I have seen farther than others, it is because I was standing on the shoulders of giants.“ (Jestliže jsem pohlédl dále než jiní, pak je to proto, že jsem stál na ramenou obrů.) Oasis se tak „přiznali“ ke svým velkým vzorům The Beatles a také k sympatiím k The Who, Jam či Smiths.

V roce 2000 skupině Oasis vyšlo koncertní album Familiar to Millions. Obsahuje 18 skladeb. Záznam pochází z koncertu, který se odehrál 21. července 2000 na Wembley Stadium. Coververze beatlesovského Helter Skelter se točila 16. dubna 2000 během koncertu v americkém divadle Riverside v Milwaukee. V roce 2002 vyšla jejich pátá studiová deska Heathen Chemistry. V Anglii se propracovala až na druhou příčku.

V roce 2004 pronikla na veřejnost informace, že z Oasis odešel bubeník Alan White. Whitea prý přešla chuť ve skupině dále setrvávat, navíc se chtěl vrátit k bývalé přítelkyni. Na uprázdněné místo za bicími usedl pouze na přechodný čas Zak Starkey, syn Ringo Starra, bubeníka The Beatles. O několik dní později byli Oasis hlavními taháky festivalu v Glastonbury. Bylo to jejich první vystoupení na tomto festivalu od roku 1995, tentokrát zahráli set svých největších hitů. Hlavně kvůli malé sehranosti je kritika zadupala do země. Časopis NME to označil za katastrofu a Tom Bishop (věhlasný kritik BBC) vystoupení popsal jako „bezvýrazné a nudné“.

Definitely Maybe?
V  září roku 2004 vyšlo DVD Definitely Maybe: The DVD. Je věnováno desetiletému výročí vydání stejnojmenného debutu. Disk se oproti původní verzi rozšířil o skladbu Sad Song. Ta šla do té doby sehnat pouze na vinylu. Kromě muziky obsahovalo DVD i hodinový dokument o vzniku prvního alba, rozhovory se členy kapely, promo videa s komentáři režisérů a sestřih živých vystoupení z koncertů a televizních pořadů. V roce 2005 vydali Oasis album Don't Believe the Truth. Deska obsahuje 11 písní  napsaných Noelem, Liamem, kytaristou Gemem Archerem a basistou Andym Bellem. Don’t Believe the Truth obsahovalo například singl Lyla. Noel Gallagher prozradil, že Lyla je sestrou Sally, o které zpíval v písni Don't Look Back In Anger, pocházející  z (What's the story) Morning Glory?

V červnu 2008 obnovila skupina smlouvu se společností Sony BMG. Vzápětí začala nahrávat v pořadí sedmé studivé album Dig Out Your Soul. Jeho producentem by Dave Sardy a deska vyšla 6. října 2008. První singl z tohoto alba, The Shock of the Lightning, napsal sám Noel Gallagher. Oasis natáčeli od července do září 2007. Potom si dali dvouměsíční přestávku, protože se Noelovi narodil syn. Do studia se vrátili v listopadu a hotovo měli v březnu 2008. Dig Out Your Soul byl suverénně na čele žebříčku v Británii a dokonce dosáhlo na 5. místo amerického Billboardu.

V srpnu roku 2009 ohlásil kytarista kapely Noel Gallagher, že kapelu opouští, protože už nemůže "ani
den" spolupracovat se svým bratrem Liamem. Hlavní hádka propukla na francouzském hudebním festivalu u Paříže.

Diskografie

Podobní interpreti

Album Don't Stop... - Single

Don't Stop... - Single

Rok vydání: 2020 Songů: 1
 
Album Time Flies... 1994-2009

Time Flies... 1994-2009

Rok vydání: 2010 Songů: 1
 
Album Lord Don't Slow Me Down

Lord Don't Slow Me Down

Rok vydání: 2007 Songů: 1
 
Album Don't Believe The Truth

Don't Believe The Truth

Rok vydání: 2005 Songů: 2
 
Album Vive o 2004!

Vive o 2004!

Rok vydání: 2004 Songů: 1
 
 
Album Heathen Chemistry

Heathen Chemistry

Rok vydání: 2002 Songů: 11
 
Album Alternative Times Vol 4

Alternative Times Vol 4

Rok vydání: 2000 Songů: 1
 
Album The Masterplan

The Masterplan

Rok vydání: 1998 Songů: 14
 
Album Be Here Now

Be Here Now

Rok vydání: 1997 Songů: 12
 
Album Only Hits

Only Hits

Rok vydání: 1996 Songů: 1
 
Album (What's The Story) Morning Glory?

(What's The Story) Morning Glory?

Rok vydání: 1995 Songů: 11
 
Album Definitely Maybe

Definitely Maybe

Rok vydání: 1994 Songů: 3
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno