Youradio

Menu

 
Datum narození 18. 10. 1979
Věk 38 let
Místo narození Arkansas, USA
 
Žánr Pop, R`n`B
Přehrát náladu "Ne-Yo"
Nej skladba "So Sick"

Popový a R&B zpěvák, skladatel, hudební producent, rapper, tanečník a herec Shaffer Chimere Smith alias Ne-Yo se narodil v americkém Arkansasu. Vyrostl ale v Las Vegas. Jeho otec je Afroameričan, zatímco matka napůl Afroameričanka a napůl Číňanka. Ne-Yo má syna Chimere.

Hity pro jiné
Během studia na střední škole byl Ne-Yo členem R&B skupiny Evy, v níž vystupoval pod pseudonymem GoGo. Zatímco se skupina roku 2000 rozpadala, GoGo slavil úspěch jako spoluautor hitů mnoha interpretů – např. Mary J. Blige, Ruben Studdarda, Marques Houstona, Faith Evans, Christiya Miliany, B2K, Nivea, Tyrese či Rihanny. Mezi jeho nejúspěšnější skladby patří například právě Rihannino Unfaithful či Irreplaceable od Beyoncé. Podílel se i na hitu Let Me Love You pro Maria.

Vydavatelství bez desky, zrození Ne-Ya
Podepsal nahrávací smlouvu s Columbia Records, na této značce ovšem nikdy desku nevydal. Po tomto zklamání se rozhodl působit dále jako autor, nicméně jeho blízký přítel L.A. Reid mu pomohl získat kontrakt s Def Jam Records. V tu dobu dostává umělecké jméno Ne-Yo. „Ne“ proto, že má dar vidět muziku tak, jako Neo z Matrixu dokáže vnímat Matrix, „Yo“ mělo autora propojit s rapovou kulturou.

Debut a platina
V roce 2005 začal novou etapu kariéry, když vydal debutový singl Stay. První album In My Own Words přišlo v únoru roku 2006. Slavilo obrovský úspěch, s 301 000 prodanými kusy v prvním týdnu se vyšvihlo na čelní místo žebříčku nejprodávanějších nahrávek. V tomto období se do čela mnoha jiných hitparád dostává i jeho první singl So Sick. Prvního května následujícího roku 2007 vydává druhé album jménem Because of You. Prvním singlem z tohoto platinového alba byla skladba Because of You.

Fabrika na songy
Nezanechal však ani tvůrčí činnosti, píše songy pro Whitney Houston, Celine Dion, Britney Spears, Corbin Bleu, nebo Enrique Iglesiase. Zároveň ohlásil, že bude autorem písní na budoucím albu Michaela Jacksona.

Otevřel také vlastní nahrávací studio a založil vlastní značku Compound Entertainment.

Závislost na sexu a nebezpečná jízda
Na podzim na sebe upozornil přiznáním, že je závislý na sexu. „Je ze mě úplná děvka. Na konci střední školy jsem spal se všemi spolužačkami,“ řekl pro hudební časopis Vibe. V prosinci roku 2007 uspořádal spolu s Goo Goo Dolls koncert, jehož výtěžek připadl tehdejšímu kandidátovi a současnému prezidentovi USA Baracku Obamovi.

Ne-Yo byl v únoru roku 2008 krátce vězněn za nebezpečnou jízdu. Policisté ho přistihli, když se více než 160kilometrovou rychlostí řítil ve svém Range Roveru okresem Cobb County v Georgii. K činu se přiznal a omluvil se, ale byl odsouzen k 24 hodinám veřejně prospěšných prací.

Brousí si zuby na Grammy
V roce 2008 vydává v pořadí třetí album, Year of the Gentleman, kde se od rappu a R&B odvrací směrem k popu. „Třetí album je více o dobré muzice,“ říká v rozhovoru pro MTV. „Ve druhém šlo o to ukázat, že mám na to se udržet. Dostal jsem za něj Grammy. Takže si pamatujte, že dostanu Grammy mnohem víc.“

Diskografie

Podobní interpreti

Album Good Man

Good Man

Rok vydání: 2018 Songů: 1 Vydavatelství: UMG
 
Album Another Love Song - Single

Another Love Song - Single

Rok vydání: 2017 Songů: 1 Vydavatelství: Motown
 
Album Body By Jake: The Invigorator

Body By Jake: The Invigorator

Rok vydání: 2016 Songů: 1 Vydavatelství: UMG
 
Album Non-Fiction

Non-Fiction

Rok vydání: 2015 Songů: 1 Vydavatelství: Motown
 
Album R.E.D.

R.E.D.

Rok vydání: 2012 Songů: 19 Vydavatelství: Universal Music
 
Album Libra Scale

Libra Scale

Rok vydání: 2010 Songů: 2 Vydavatelství: Universal Music
 
Album Best Of Dance 2/2009

Best Of Dance 2/2009

Rok vydání: 2009 Songů: 1 Vydavatelství: Universal Music
 
Album Year Of The Gentleman

Year Of The Gentleman

Rok vydání: 2008 Songů: 18 Vydavatelství: Universal Music
 
Album Because Of You

Because Of You

Rok vydání: 2008 Songů: 15 Vydavatelství: Universal Music
 
Album In My Own Words

In My Own Words

Rok vydání: 2006 Songů: 1 Vydavatelství: UMG
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno