Youradio

Menu

 
Datum narození 29. 8. 1958
Věk 62 let
Místo narození Gary, Indiana, USA
 
Žánr Pop
Přehrát náladu "Michael Jackson"
Nej skladba "Love Never Felt So Good (feat. Justin Timberlake)"

Michael Joseph Jackson se narodil v srpnu 1958 v městečku Gary ve státě Indiana. Už odmala zpíval se svými čtyřmi bratry v populární skupině Jackson 5, které pevnou rukou vládl jejich autoritativní otec. Kapele se sice dařilo, její členové však v podstatě přišly o dětství.
Souběžně s působením v Jackson 5 odstartoval Michael i svou sólovou kariéru. Jeho první hit, balada Got to Be There, vyšel v roce 1971. O osm let později už se albas názvem Off The Wall prodalo více než deset milionů prodaných kopií.

Megadeska Thriller
Vrcholu kariéry se Michael Jackson dočkal v roce 1982. Deska Thriller, které se prodalo více než 100 milionů kusů, se stala nejprodávanějším albem v historii pop-music. Velkolepé filmové ztvárnění titulní písně navíc odstartovalo novou éru v oblasti hudebních klipů.
Další desky Bad (1987), Dangerous (1991) nebo HIStory (1995) se sice prodávaly také po desítkách milionů, historický úspěch Thrilleru už ale nepřekonaly.
Jacksonovu popularitu zvýšila i autobiografická knížka Moonwalk a film Moonwalker. Obě díla vznikla v roce 1988 a byla pojmenována po slavném tanečním kroku, kterým se Jackson proslavil ve svých klipech i na stále bombastičtějších koncertních turné.

První skandály
Na přelomu 80. a 90. let začal Jackson poutat pozornost svým stále bizarnějším vzhledem a různými skandály. Stránky bulváru plnily mimo jiné dohady o počtu plastických operací obličeje, které údajně Jackson podstoupil. Stále bledší odstín hudebníkovy pleti, chorobná touha po čistotě i nezbytná rouška přes ústa - to vše zavdávalo podnět k nekonečným spekulacím o zpěvákově zdravotním stavu.
Hlavní problém se ale objevil v roce 1993, kdy byl Jackson poprvé obžalován ze sexuálního zneužití třináctiletého chlapce. Podezření se sice neprokázalo, Jackson se ale přesto s rodinou chlapce dohodl na mimosoudním vyrovnání. Tím přišel nejen o část svého tehdy ještě rozsáhlého majetku, ale i o pečlivě budovanou image ochránce slabých a utlačovaných, který duší stále zůstává dítětem.
V listopadu 2003 byl na Jacksona kvůli zneužívání dětí vydán další zatykač, soud ho ale nakonec o dva roky později osvobodil.

Rodina a děti
Odpovědí na spekulace o intimních sférách Jacksonova života se měla stát svatba s dcerou Elvise Presleyho Lisou Marií v červenci 1994. Manželství ale po roce a půl skončilo rozvodem. Stejný konec měl v roce 1999 i svazek se zdravotní sestrou Debbie Rowe. Během zhruba tříletého manželství s ní Michael Jackson zplodil syna Prince Michaela I. a dceru Paris. Matka zpěvákova třetího dítěte, Prince Michaela II., není známa.

Comebacku už se nedožil
Letos plánoval Jackson návrat na koncertní pódia. Od července do jara příštího roku měl v Londýně odzpívat na 50 koncertů. Mezi tím se v britském tisku objevily informace, že se tajně léčí s rakovinou kůže. Ve čtvrtek 25. června odpoledne losangelského času Jackson zemřel na zástavu srdce. Přesnou příčinu úmrtí určí soudní pitva.

Ocenění

Některá z Jacksonových ocenění (získal jich skoro 200):

*Umělec století (2002), při udělování Amerických hudebních cen (American Music Awards)
* 22 Amerických hudebních cen
* 19 cen Grammy
* 13 cen stanice MTV
* 13 rekordů zapsaných v Guinnessově knize rekordů
* 12 Světových hudebních cen (World Music Awards)
* 7 britských hudebních cen (Brit Awards).

* Michael Jackson je mezi čtyřmi nejlépe prodávanými umělci vůbec (750 milionů prodaných kopií).

* Album Thriller z roku 1982 se stalo nejprodávanějším albem v historii pop-music (109 milionů kopií). Deska byla rekordních 80 po sobě jdoucích týdnů mezi první desítkou v americké hitparádě Billboard 200. Thriller byl prvním ze tří alb (kromě Jagged Little Pill Alanis Morissette a Falling into You Celine Dion), které v první desítce zůstaly více než rok.Thriller se stal také druhým nejprodávanějším albem v historii USA (28 milionů kopií) – lepší byla jen kompilace hitů skupiny Eagles.

* Michael se objevil ve vůbec nejdelším videoklipu (38 minut), kterým byl v roce 1996 Ghosts na motivy hororů spisovatele Stephena Kinga. Jackson si v něm zahrál pět různých rolí.

* Jackson natočil nejdražší video, společně se sestrou Janet si v roce 1995 zahráli v klipu Scream (118 milionů korun).

* V roce 1991 se Michaelův videoklip Black or White vysílal zároveň v 27 zemích, vidět ho tak mohlo až rekordních 500 milionů diváků.

* Jackson drží rekord (spolu s Carlosem Santanou) v počtu získaných cen Grammy během jednoho roku. V roce 1984 jich bylo osm.


Diskografie

Podobní interpreti

Album Billie Jean (jean Luc 2k18 Remix)

Billie Jean (jean Luc 2k18 Remix)

Rok vydání: 2018 Songů: 1
 
 
Album Pure McCartney

Pure McCartney

Rok vydání: 2016 Songů: 1
 
Album Xscape

Xscape

Rok vydání: 2014 Songů: 10
 
 
Album Michael

Michael

Rok vydání: 2010 Songů: 9
 
Album Bad

Bad

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album The Wiz

The Wiz

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album Hello World - The Motown Solo Collection

Hello World - The Motown Solo Collection

Rok vydání: 2009 Songů: 54
 
Album Essential Christmas

Essential Christmas

Rok vydání: 2007 Songů: 1
 
Album HIStory

HIStory

Rok vydání: 1995 Songů: 1
 
Album They Don't Care About Us

They Don't Care About Us

Rok vydání: 1995 Songů: 1
 
Album History: Past, Present And Future, Book I

History: Past, Present And Future, Book I

Rok vydání: 1995 Songů: 1
 
Album Anthology: The Best Of  Michael Jackson

Anthology: The Best Of Michael Jackson

Rok vydání: 1995 Songů: 3
 
Album The Best

The Best

Rok vydání: 1995 Songů: 1
 
 
Album Dangerous

Dangerous

Rok vydání: 1991 Songů: 2
 
Album We Are The World

We Are The World

Rok vydání: 1985 Songů: 1
 
Album Thriller

Thriller

Rok vydání: 1982 Songů: 1
 
Album The Power Of Love, CD 1

The Power Of Love, CD 1

Rok vydání: 1981 Songů: 1
 
Album Off The Wall

Off The Wall

Rok vydání: 1979 Songů: 5
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno