Youradio

Menu

 
Místo narození Praha, Česká republika
 
Žánr Pop, Indie, Dreampop
Přehrát náladu "Mayen"
Nej skladba "Ghost"

Rodák z Kadaně Lukáš Vydra alias Luke M a y e n na svém letním EP Wonder Years klouže po emocionální i zvukové ose Samotáři – lo-fi indie pop brooklynské kapely The Drums. Na obal desky se nechal tenhle zadumaný kluk vyfotit před zastřeným panelákem, jeho chladné barvy připomínají studené jarní ráno. „Paneláky jsou pro mě hodně důležitý. V jednom dost podobném jsem vyrůstal a do ještě podobnějšího jsem se vrátil, když jsem z Kadaně přišel studovat do Prahy,“ říká M a y e n.

Jako teenager zkoušel rap a folkové písničky, za sebou má i zkušenost kytaristy v indipopové kapele Igora Brusa Deaths, kterou opustil, protože chtěl skládat svoje věci. Přátelství s Igorem ale žádné rány neutrpělo, byl to totiž právě frontman Deaths, kdo mu čtyřpísňové EP produkoval.

http://www.youtube.com/watch?v=ICHg_82GLY8

Jestliže zvuk desky, M a y e nův hlas, jasná kytarová linka i barvy obalu silně připomínají stíny toho, co se stalo v minulosti, názvem Wonder Years, odkazujícím k americkému televiznímu seriálu z 80. let, pak Luke všechny náznaky potvrzuje: „Jako malý jsem ho miloval a dodnes ve mně něco zanechal, každý song z EP odkazuje k něčemu z minulosti, k něčemu, co už je více méně uzavřená kapitola. A i když byly většinou neveselé, zpětně na ně nahlížím s nostalgií a vzpomínám na ně jako na léta, která byla přese všechno báječná,“ usmívá se.

M a y e n a tak můžete v současné době potkat na koncertech samotného s kytarou, sestavení kapely zatím odložil na neurčito. „Takhle mi to vyhovuje nejvíc,“ říká. Kromě hudby se věnuje také literatuře. Vystudoval Soukromou vysokou školu Josefa Škvoreckého a na vydání teď čeká jeho druhá básnická sbírka. M a y e novu inspiraci najdete na blogu: básníci Jan Zábrana nebo Vladimír Holan, nová věcnost válečné Skupiny 42; tedy opět variace na melancholii a stesk. „Melancholie je určující pro jakoukoliv moji tvorbu. Literaturu a hudbu se ale snažím nemíchat dohromady, svoje básničky nezhudebňuju,“ dodává zpěvák, který  - jak jinak než atmosférické - texty jako M a y e n skládá anglicky.

Mayena si budete moci poslechnout naživo například 26. listopadu 2013 v pražském klubu 007, kde vystoupí před americkou indiepopovou kapelou Uzi & Ari.

Diskografie

Podobní interpreti

Album Wonder Years

Wonder Years

Rok vydání: 2013 Songů: 4
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno