Youradio

Menu

 
Rok založení 1988
Doba existence 33 let
Místo vzniku Bristol, Velká Británie
 
Žánr Trip hop
Přehrát náladu "Massive Attack"
Nej skladba "Unfinished Sympathy"

Massive Attack jsou považováni za zakladatele trip hopu, tedy stylu, který míchá prvky jazzu, hip hopu, rocku a soulu. Dvojice DJů Andrew "Mushroom" Vowles a Grant "Daddy G" Marshall začínala pod názvem The Wild Bunch. Na Massive Attack se přejmenovala až poté, co do kapely přibrala grafiti umělce Roberta del Naja alias 3D.
Hned debutové album Blue Lines (1991) se stalo kultovním. Massive Attack na něm spolupracovali s dalším průkopníkem trip hopu – kontroverzním muzikantem Trickym, kterému se kvůli temné muzice přezdívá Mr. Depresário. CD s hity jako Safe from Harm nebo Unfinished Sympathy. vzbudilo obrovský ohlas. Během Války v zálivu (USA proti bývalému iráckému diktátorovi Saddámu Husajnovi) kapela zkrátila název na Massive, aby vyjádřila nesouhlas s invazí amerických vojsk.

Také na druhém albu, které vyšlo v roce 1994 a jmenovalo se Protection, hostoval Tricky. Úspěch zaznamenal především singl Karmacoma. Album se dočkalo také remixové verze (No Protection, 1995). V roce 1996 Massive Attack obdrželi Brit Award v kategorii „nejlepší britský taneční počin roku“.
V pauze spolupracovali například s Madonnou (na písni I Want You). Následovaly další úspěšné desky a singly (např. Teardrop z temně laděného CD Mezzanine), řada koncertů (také. v České republice), soundtracky k filmům Danny The Dog nebo Bullet Boy. To už v kapele nepůsobil Andrew Vowles.
Na rok 2009 Massive Attack ohlásili novou desku LP5 – v rámci turné k její propagaci vystoupí na podzim také v Praze. Na albech Massive Attack hostuje vždy řada významných umělců, naposledy například irská zpěvačka Sinead O'Connor. Mezi zpěvačkami, které pro Massive Attack zpívaly, se ale objevuje i třeba Tracy Thorn z Everything But the Girl (Better Things, Protection) nebo Elizabeth Fraser z Cocteau Twins (Teardrop).
O skandál se v roce 2003 postaral 3D, kterého britská policie podezírala z držení dětské pornografie. Obvinění se ale nezakládalo na pravdě.

Diskografie

Podobní interpreti

Album The Spoils

The Spoils

Rok vydání: 2016 Songů: 2
 
Album Ritual Spirit

Ritual Spirit

Rok vydání: 2016 Songů: 1
 
Album Heligoland

Heligoland

Rok vydání: 2010 Songů: 11
 
Album Collected

Collected

Rok vydání: 2006 Songů: 10
 
Album 100th Window

100th Window

Rok vydání: 2003 Songů: 8
 
Album Nexus (Bootleg)

Nexus (Bootleg)

Rok vydání: 2001 Songů: 2
 
Album Eleven Promos

Eleven Promos

Rok vydání: 2001 Songů: 1
 
Album Risingson

Risingson

Rok vydání: 1999 Songů: 2
 
Album Karmacoma

Karmacoma

Rok vydání: 1999 Songů: 1
 
Album Daydreaming

Daydreaming

Rok vydání: 1999 Songů: 2
 
Album Teardrop

Teardrop

Rok vydání: 1999 Songů: 3
 
Album Mezzanine

Mezzanine

Rok vydání: 1998 Songů: 13
 
Album No Protection

No Protection

Rok vydání: 1995 Songů: 7
 
Album Protection

Protection

Rok vydání: 1994 Songů: 4
 
Album Blue Lines

Blue Lines

Rok vydání: 1991 Songů: 9
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno