Youradio

Menu

 
Datum narození 16. 8. 1958
Věk 60 let
Místo narození Bay City, Michigan, USA
Web umělce www.madonna.com
 
Žánr Pop
Přehrát náladu "Madonna"
Nej skladba "The Power Of Goodbye"

Americká zpěvačka, herečka, skladatelka, tanečnice, producentka a nově i režisérka s italskými kořeny se narodila jako Madonna Louise Veronica Ciccone v  Bay City v americkém Michiganu. Otec Sylvio Ciccone byl přistěhovalec z jižní Itálie, pracoval jako inženýr u značky Chrysler. Madonna má tři sestry, Melanii, Paulu a Jennifer, a také čtyři bratry, Martina, Christophera, Anthonyho a Maria. Celá rodina se přestěhovala do Detroitu.

Život bez matky
Když bylo Madonně šest let, zemřela její matka na rakovinu. Madonna vyrůstala ve velmi muzikální rodině, kde každý sourozenec hrál na hudební nástroj. Učila se hrát na klavír, což se jí později velmi hodilo. Její otec se znovu oženil s hospodyní. Přibyli jí další dva sourozenci. Tři semestry studovala balet na Michiganské univerzitě. Její učitel Christopher Flynn ji brával do gay klubů, kde spolu celé noci tančili. Madonna se tak rozhodla po tanec jako svou uměleckou doménu, se kterou dobude svět.

V roce 1978 se s 35 dolary v kapse stěhuje do New Yorku, kde pracuje jako servírka a učí se hrát na kytaru a bicí. Roku 1979 dostala nabídku odletět do Paříže a účinkovat jako doprovodná vokalistka disco zpěváka Patricka Hernandeze, což ji ale neuspokojovalo, a tak se vrátila po šesti měsících zpět do USA. Tam začala s bratry Edem a Danem Gilroyovými psát písničky a založili spolu skupinu The Breakfast Club. Hraje nejprve na bicí, ale rychle se stává frontmankou. Záhy ovšem odchází kvůli neshodám v hudební produkci.

Po rozpadu této skupiny se Madonna setkává se Stevenem Brayem (autorem mnoha jejích pozdějších hitů), spolu sním projde mnoha skupinami včetně nejznámější Emmy. I když se rozpadne nakonec i ta, spolupracují i nadále. V tomto období si Madonna přivydělává jako modelka pro studenty umění, pózuje však i pro časopisy Playboy a Penthouse.

V roce 1982 získává první smlouvu s firmou Sire Records. Prorazit se jí konečně daří roku 1983 s albem Madonna, obsahujícím disco hit Everybody. Skoro všechny texty na tomto albu si napsala sama. První klip pro MTV se jmenoval Borderline a udržel se v top10 celých 17 týdnů.

Její druhé album Like a Virgin vyšlo roku 1984a titulní píseň dominovala na vrcholu žebříčku hitparády MTV šest týdnů. V dalším roce zahájila své první turné. Její rostoucí slávy má využít znovuzveřejnění filmového debutu A Certain Sacrifice, nízkorozpočtového erotického dramatu natočeného roku 1979. Dalším kostlivcem ve skříni, který měl na Madonnu v létě tohoto roku vypadnout, byly dávné fotky pro Penthouse a Playboy.

Madonniny divoké roky
Přesto však Madoninna hvězda stoupá, stejně jako počet dívek, které se ztotožňují s její divokou image sexuální dračice. V tomto roce také začíná jedna z nejdivočejších částí Madonnina života – pětileté manželství se Seanem Pennem

S ním souvisí jedna z mála vad na kráse veleúspěšných let Madoniny kariéry – film Šanghajské překvapení (Shangai Surprise, 1986). V době, kdy Madonnu-zpěvačku kritika vyzdvihovala do nebes za album True Blue obsahující singl Live to tell, Madonnu-herečku nemilosrdně zadupala do země. „Co se vám bude na šanghajském překvapení líbit nejvíce, je ta intimita. Na premiéře v Loew’s State nás bylo sotva dost na vytvoření baseballového mužstva,“ popsala své dojmy z filmu Janet Maslinová v recenzi pro New York Times.

Like a Prayer, album vydané na jaře 1989, je pravděpodobně nejambicioznější deskou její dosavadní kariéry. Spojuje prvky popu, rocku a dance music. Mezi nejvýznamnější skladby tohoto alba patří Express Yourself a Keep It Together.

O rok později zahájila Madonna v Japonsku celoroční Blonde Ambition Tour. Pokud řekneme, že Who’s That Girl Tour z roku 1987 z ní udělalo vůdčí osobnost osmdesátých let, Blond Ambition Tour z ní vytvořilo hvězdu se vším všudy. Nenáviděnou a zbožňovanou. Madonna vyšla na podium v černém kostýmu odhalujícím pouze rozkrok a prsa, lehla si na červenou, sametovou postel a se svými tanečníky po boky zazpívala Like a Virgin. V průběhu tohoto turné se sebou také neodmyslitelně spojila špičatou podprsenku Jeana-Paula Gaultiera.

Po baseballovém singlu This Used to Be My Playground z roku 1992 dovršila svůj přerod v sexuální symbol vydáním alb I´m Breathless a Erotica a knihy Sex, kde popisuje své erotické fantazie (v knize kromě fotografií Madonny najdeme i několik modelek a mnoho dalších celebrit – Isabellu Rossellini, Big Daddy Kane či Naomi Campbell). Mezi její největší „kousky“ z tohoto období patří již slavná masturbační scéna na kříži během interpretace hitu Like a Virgin přímo na jevišti. Tento exces pobouřil především papeže.

Uplynuly dva roky a  Madonna vydala album Bedtime Stories. Šlo o kombinace R’n‘B, New Jill Swing a Groove sedmdesátých. let. Image spojená s „historkami na dobrou noc“ se už neorientovala na sex, ale šlo o daleko svěžejší a víc klubovou nahrávku. Nejúspěšnější singl Take a Bow suverénně ovládal hitparádu MTV po dobu celých sedmi týdnů.

Jak dokonale dokáže přetvořit svou vizáž, ukázala Madonna v roce 1995. Obrátila se zády k sex-image první poloviny 90. let, aby lobbovala o roli Evity ve filmu Alana Parkera. Nelze si představit  album, které by novou, zklidněnou lady Madonnu reprezentovalo lépe než Something to Remmember. „Bez velkých oslav a zmatků vám představuji tento výběr balad. Některé jsou starší, jiné novější. Všechny jsou ale z mého srdce,“ řekla o desce

Fanoušci, kteří milovali kontroverzní Madonnu, nevěděli, co si myslet. V době vydání tohoto alba dostala roli Evity – jedinou roli, za kterou kdy byla oceněna. V kategorii „nejlepší herečka“ (muzikál a komedie) získala Zlatý globus. Nominace na Oscara se však nedočkala.

V roce 1996 se Madonně narodila dcera Lourdes Marii, jejímž otcem je zpěvaččin trenér finess.

V roce 1997 pracovala s producentem Williamem Orbitem na první nahrávce „nové“ muziky od Bedtime Stories. Výslednou nahrávku, Ray of Light, silně ovlivnily techno a electro music. Sklidila pak velmi kladné kritiky.

Přelom století byl přelomový i v životě Madonny. Narodilo se jí druhé dítě, syn Rocco. Jeho otcem je režisér Guye Ritchie, za kterého se Madonna na samém konci tisíciletí provdala. Těhotenství také posunulo vydání alba Music. Madonnino osmé studiové album vyšlo celosvětově 19. září 2000. Původní verze s 10 skladbami byla dostupná jen v USA. V evropské verzi najdeme bonusovou skladbu American Pie, která se původně objevila na soundtracku The Next Best Thing.

Deska po mateřské
Dva roky se Madonna věnovala mateřství, v roce 2003 vydala American Life. Je to střízlivé album, které však zaznamenalo nebývalý úspěch. Byla zde opět nová Madonna – po idealistce z Ray of Light a kovbojské pařmence z Music se ukázala s granátem u pasu. Tato novodobá militaristka však ukázala i přívětivější tvář – vydala úspěšnou knihu pro děti nazvanou The English Roses.

Návratem na taneční parket bylo album Confession on a Dancefloorz roku 2005. Podle producenta Stuarta Price je tato deska jakési „disco budoucnosti“ a „místo, kde se pop snoubí s dancem“. Dvanáct písniček čisté taneční hudby je namixováno jako jediný djský set. Madonna říká: „Chci, aby lidi vyskočili ze židlí.“ Turné k desce mělo zastávku i v České republice. Po prvním živě nahraném albu její kariéry I’m Going to Tell You a Secret vyšlo v dubnu 2008 nové, nazvané Hard Candy, které obsahuje megahit 4 Minutes. Album obsahuje singly 4 Minutes, Give It 2 Me aMiles Away. Celá deska je ve stylu Hip Hop, Dance, Pop, Funky a R'n'B.

Přestože už bylo Madonně padesát, stále platí za sex symbol. Před 40 tisíci diváků zahájila 23. srpna 2008 ve velšském Cardiffu své osmé turné. Ve stříbrném cylindru, černém trikotu a síťovaných punčochách od Givenchyho se na pódiu nevzdala provokací. Předvedla razantní a silně provokativní show. Diváky uvítala sedíce na trůnu posázeném diamanty. Dvouhodinové vystoupení provázely záběry z válek a poškozeného životního prostředí, na projekčních obrazovkách se v písni Get Stupid objevily i tváře republikánského prezidentského kandidáta Johna McCaina, zimbabwského diktátorského prezidenta Roberta Mugabeho a Adolfa Hitlera. McCainův volební tým o den později proti této show důrazně protestoval.

Madonna v roce 2008 otevřela novou kapitolu své kariéry. Na Berlinale představila svůj režijní debut Filth and Wisdom. Film o třech londýnských spolubydlících, kteří čekají na splnění svých snů a v průběhu toho jsou schopni přijmout i nepříliš oblíbené práce, se sice setkal pouze s vlažným přijetím, kritici se však shodují: Madonna je lepší režisérka než herečka.

V říjnu 2008 oznámila rozvod se svým třetím manželem Guyem Rictchiem, s nímž vychovává tři děti: vedle dcery Lourdes Marii Cicone a Rocca Ritchiho také Davida Bandu. Toho v roce 2006 adoptovala v africkéMalawi.

V srpnu 2009 se Madonna podruhé vrací koncertovat do České republiky.

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album Rebel Heart Tour

Rebel Heart Tour

Rok vydání: 2017 Songů: 1 Vydavatelství: UMG
 
Album Rebel Heart

Rebel Heart

Rok vydání: 2015 Songů: 3 Vydavatelství: Toy Boy
 
Album Best Of Bond...James Bond

Best Of Bond...James Bond

Rok vydání: 2012 Songů: 1 Vydavatelství: EMI
 
Album M.D.N.A. (Deluxe Edition)

M.D.N.A. (Deluxe Edition)

Rok vydání: 2012 Songů: 13 Vydavatelství: Universal Music
 
Album MDNA

MDNA

Rok vydání: 2012 Songů: 1 Vydavatelství: Interscope
 
Album Celebration

Celebration

Rok vydání: 2009 Songů: 28 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album Hard Candy

Hard Candy

Rok vydání: 2008 Songů: 9 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album Confessions On A Dance Floor

Confessions On A Dance Floor

Rok vydání: 2005 Songů: 13 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album American Life

American Life

Rok vydání: 2003 Songů: 11 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album Singl

Singl

Rok vydání: 2002 Songů: 1 Vydavatelství: Black Hole Recordings
 
Album Music

Music

Rok vydání: 2000 Songů: 11 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album Evita

Evita

Rok vydání: 1996 Songů: 1 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album Billboard Top 100 1995

Billboard Top 100 1995

Rok vydání: 1995 Songů: 1 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album Kuschelrock vol. 14

Kuschelrock vol. 14

Rok vydání: 1995 Songů: 1 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album Bedtime Stories

Bedtime Stories

Rok vydání: 1994 Songů: 1 Vydavatelství: Warner Music
 
Album Greatest Hits Volume 2

Greatest Hits Volume 2

Rok vydání: 1994 Songů: 1 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album Erotica

Erotica

Rok vydání: 1992 Songů: 1 Vydavatelství: Maverick
 
Album GHV2

GHV2

Rok vydání: 1992 Songů: 1 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album CD Single Collection

CD Single Collection

Rok vydání: 1990 Songů: 1 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album The Immaculate Collection

The Immaculate Collection

Rok vydání: 1990 Songů: 2 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album Like A Prayer

Like A Prayer

Rok vydání: 1989 Songů: 9 Vydavatelství: Universal Music
 
Album Ray Of Light

Ray Of Light

Rok vydání: 1988 Songů: 10 Vydavatelství: Warner Bros.
 
Album Greatest Hits

Greatest Hits

Rok vydání: 1987 Songů: 4 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album Who's That Girl

Who's That Girl

Rok vydání: 1987 Songů: 1 Vydavatelství: Universal Music
 
Album True Blue

True Blue

Rok vydání: 1986 Songů: 2 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
Album You Can Dance

You Can Dance

Rok vydání: 1985 Songů: 1 Vydavatelství: Universal Music
 
Album Like A Virgin

Like A Virgin

Rok vydání: 1984 Songů: 1 Vydavatelství: WEA (Warner Music)
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno