Youradio

Menu

 
Rok založení 1986
Doba existence 35 let
Místo vzniku Praha, Česká republika
Web skupiny www.lucie.cz
 
Žánr Rock
Přehrát náladu "Lucie"
Nej skladba "Černí andělé"

Skupina Lucie vznikla v roce 1986 poté,  kdy se v pražské kapele Prášek setkali kytarista Robert Kodym a baskytarista P.B.CH. Odešli z ní a založili vlastní skupinu společně se zpěvákem Michalem Penkem, bubeníkem Tomášem Waschigerem a klávesistou Petrem Francem. Již v roce 1986 uskutečnili několik koncertů. Po natočení demosnímku ve studiu se původní zpěvák Michal Penk vydal na sólovou dráhu. Mezitím se stal oficiálním členem kapely do té doby hostující klávesák Michal Dvořák. Ten přitáhl ze skupiny Zoo zpěváka a bubeníka Davida Kollera.

Šrouby do hlavy
Koncem roku 1987 nazpíval David Koller skladbu Pár fíglů, která potom sklidila obrovský úspěch pod názvem Šrouby do hlavy. V roce 1988 začala kapela opravdu tvrdě zkoušet a výsledkem bylo vítězství na festivalu Mladá píseň Gottwaldov. Tím se jí otevřely dveře ke koncertování po celé republice. V listopadu 1989 se Lucie přidala ke stávkujícím umělcům a její skladba Už se nechcem nikdy vracet se stala neoficiální hymnou. V tomto období se však také plně profesionalizovala a propadla hektickému životu: prakticky neustále byla na cestách nebo ve studiu. Téhož roku vyšla ve stotisícovém nákladu její první, eponymní deska. Propagační turné navštívilo kolem 50 tisíc lidí, jeho atmosféru zachycuje film ČST Lucie Tour '90.

Lucie intenzivně koncertuje i v roce 1991 a úspěšně předskakuje Pražskému výběru na koncertě Adieu C.A. ve Sportovní hale, kde Koller vystupuje i s hlavní kapelou večera. Vztahy v Lucii se vinou vypětí přiostřují. Skupina natáčí album In the sky, ale ani ve studiu nevládne pohoda. Přesto se jedná o jednu z nejúspěšnějších desek kapely – prodá se jí na 140 tisíc kusů. Další rok si Lucie odnáší pět výročních cen (tehdy poprvé udělovaných). Klip k písni Černí andělé šokuje tehdejší publikum. Napětí v kapele dostupuje bodu, kdy už nelze dál pokračovat. Uskutečňují se jen nasmlouvaná vystoupení a  28. 4. 1992 proběhne v Lucerně poslední koncert, který vychází na desce Lucie Live.

V období klidu se Kodym a P.B.CH. věnují svému projektu Wanastowi Vjecy. Koller se produkčně podepisuje pod debut skupiny Alice, vydává sólové album, na němž hostuje i Michal Dvořák, který se jinak věnuje filmové a reklamní hudbě. Koller a Kodym se potkávají při natáčení filmu Jana Svěráka Akumulátor I a začínají přemýšlet, že Lucii obnoví. Na prvních zkouškách na podzim roku 1993 P.B.CH. oznamuje, že přece jen chce být součástí pouze kapely Wanastowi Vjecy, a odmítá pokračovat. Na konkurzu je do Lucie vybrán studiový, převážně jazzový baskytarista Marta Minárik.

Hrají před The Rolling Stones
Album z roku 1994 Černý kočky mokrý žáby vychází pod producentskou taktovkou Ivana Krale, který v USA spolupracoval s Iggy Popem, Patti Smith a Debbie Harry a jehož písně hráli U2 a David Bowie. Album získává četné úspěchy jak u posluchačů, tak u kritiků. Pro koncertní turné se k Lucii připojuje talentovaná zpěvačka a kytaristka Lenka Dusilová (ex Sluníčko). S tou zakládají David Koller a Marta Minárik kapelu Pusa, v níž působí ještě kytarista Olda Krejčoves. V roce 1995 se Lucii plní velký sen: na vyprodaném Strahovském stadionu (130 tisíc lidí)  předskakuje kapele The Rolling Stones.

O rok později přichází útlum, jednotliví členové se věnují jiným aktivitám. Přesto se nakonec Lucie odebírá do studia a natáčí album Pohyby, složené převážně ze starého odloženého materiálu. Roku 1997 si dává pauzu a na společné dovolené v Thajsku sbírá inspiraci na další album. O rok později jede na výroční turné k deseti letům od prvního koncert (v sestavě s Davidem Kollerem), z něhož vychází koncertní záznam na DVD a 60minutový mystifikační film Davida Síse Obrazohled aneb Daleká cesta. Skupinu opouští Lenka Dusilová. Vychází další deska Větší než malé množství lásky s kontroverzním videoklipem Medvídek. Po vydání alba se musí rozloučit Marta Minárik a na volné místo se na turné vrací P.B.CH. V následujícím roce se rodí album největších hitů nazvané Vše nejlepší 88 – 99, kterého se prodá 110 tisíc kopií. V témže roce je obnovena anketa Český Slavík, v níž Lucie vyhrává cenu za Skupinu roku.

Koncert v Opeře
V dubnu 2000 se kapela vydává na turné pro Čechy žijící v USA. Vychází album Slunečnice, po němž následuje turné pro změnu po českých a moravských městech. V roce 2002 vzniká deska Dobrá kočzka, která nemlsá a Lucie hraje dva unikátní koncerty za doprovodu Symfonického orchestru Hlavního města Prahy FOK, a to v Bratislavě a Praze. Z pražského koncertu vychází v roce 2003 živé album Lucie v opeře. Vztahy uvnitř kapely se ale opět přiostřují a odnáší to svým vyhazovem klávesista Michal Dvořák, na jehož místo přichází kytarista Tomáš Vartecký. S ním Lucie absolvuje koncertní turné a opakuje koncert s FOK, tentokrát v pražském Obecním domě. Následně jede s FOK i na turné. V tomto roce také vychází DVD z koncertu ve Státní opeře. Na přelomu let 2005 a 2006 se měla natáčet nová deska Lucie. Místo toho ale po neshodách s ostatními členy kapely odchází David Koller, což de facto znamená konec skupiny, třebaže oficiální rozpuštění neoznámila.

V roce 2013 kapela oznamuje, že se chystá k návratu, a na rok 2014 připravuje velké turné.

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album Evolucie

Evolucie

Rok vydání: 2018 Songů: 13
 
Album Dobra kocka ktera nemlsa

Dobra kocka ktera nemlsa

Rok vydání: 2013 Songů: 4
 
Album Slunecnice

Slunecnice

Rok vydání: 2013 Songů: 7
 
Album The Best Of

The Best Of

Rok vydání: 2009 Songů: 21
 
Album Lucie v opeře

Lucie v opeře

Rok vydání: 2003 Songů: 1
 
Album V Opeře

V Opeře

Rok vydání: 2003 Songů: 1
 
Album Dobrá kočzka která nemlsá

Dobrá kočzka která nemlsá

Rok vydání: 2002 Songů: 9
 
Album Lucie V Opeře (CD 2)

Lucie V Opeře (CD 2)

Rok vydání: 2002 Songů: 9
 
Album Vše Nejlepší

Vše Nejlepší

Rok vydání: 1999 Songů: 6
 
Album Větší Než Malé Množství Lásky

Větší Než Malé Množství Lásky

Rok vydání: 1998 Songů: 11
 
Album Pohyby

Pohyby

Rok vydání: 1997 Songů: 10
 
Album Černý kočky, mokrý žáby

Černý kočky, mokrý žáby

Rok vydání: 1994 Songů: 1
 
Album Černý kočky mokrý žáby

Černý kočky mokrý žáby

Rok vydání: 1994 Songů: 8
 
Album In the Sky

In the Sky

Rok vydání: 1991 Songů: 11
 
Album Lucie

Lucie

Rok vydání: 1990 Songů: 6
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno