Youradio

Menu

 
Datum narození 25. 5. 1975
Věk 44 let
Místo narození New Jersey, USA
Web umělce lauryn-hill.com 
 
Žánr R`n`B, Rap, Soul
Přehrát náladu "Lauryn Hill"
Nej skladba "Doo Wop (That Thing)"

Muzikantka, soulová zpěvačka a rapperka oceněná osmi Grammy, filmová herečka a producentka Lauryn Hill se narodila 25. května 1975 v New Jersey. Je druhým dítětem středoškolské profesorky a IT experta. Odmala se stýkala s hudbou, otec totiž zpíval na svatbách a matka hrála na klavír. I její starší bratr se „nakazil“ a hrál na saxofon, kytaru, bicí, harmoniku, housle a piano.V neyjerseyském Maplewoodu vystudovala Lauryn Columbia High Schooll. Byla velmi aktivní a věnovala se zpěvu a divadlu. Již ve třinácti se dočkala prvního úspěchu. Zazářila na prknech Harlemského divadla Apollo, kde oslnila publikum svým provedením songu Who's Loving You?.
Po maturitě se Lauryn začíná věnovat i herectví. Objevila se ve filmu Sestra v akci 2. Nazpívala písničku His Eye Is on the Sparrow. Stala se známou a kritik Roger Ebert jí nazval „děvčetem s obrovským radostným hlasem”.

Lauryn jako nejrychleji prodaná začátečnice
Lauryn zažila období své největší slávy s legendární hiphopovou skupinou The Fugees. Členkou byla Lauryn již od roku 1988, debut Blunted On Reality vyšel ale až v roce 1994. O dva roky později vydávají The Score. Dosud se prodalo přes 18 milionů kopií a deska je tak multiplatinová. Potom The Fugees vydali už jen remixové album a kolekci největších hitů. Následoval rozchod.
Sólový debut Lauryn Hill vyšel v roce 1998. Nesl název The Misseducation Of Lauryn Hill a stal se nejrychleji prodávaným ženským debutem historie. Jde o jakousi zpověd, Lauryn sama složila hudbu i texty. Písně se zabývají mateřstvím či závistí. Na natáčení desky se podílelo mnoho významných hostů, za všechny jmenujme Carlose Santanu a Mary J. Blige. Lauryn naoplátku Lauryn pomohla s jejím albem Mary (1999).

Sólová Lauryn zabodovalo nejen u fanoušků, ale také u hudební kritiky. Časopis Rolling Stone úplně omráčila: „Ta čokoládová třiadvacetiletá samoživitelka Lauryn Hill je vážně jedinečná. Může být namyšlená a stejně nebude dostatečně hrdá.“ Misseducation se dokonce objevilo v různých seznamech nejlepších alb 20. století. Lauryn Hill za něj obdržela jedenáct nominací na cenu Grammy, pět z nich nakonec získala. V létě roku 2001 natočila Lauryn Hill očekávané album MTV Unplugged. Nejde o klasické unplugged album, je poskládáno z úplně nového materiálu. Všechny písně si Lauryn opět napsala sama, doprovází se pouze kytarou.Toto album nebylo tak úspěšné, prodalo se ho „jen” půl milionu kusů.

Další zlom nastal v roce 2007. Lauryn uskutečnila další celosvětové turné, při kterém si zahrála ve 14 zemích. Buhež ale neuspěla. Začala v Kalifornii, zazpívala jen čtyři skladby a rozlobení fanoušci se dožadovali vrácení vstupného. Turné zakončila v Čechách, kde ji zklamal hlas a diváci byli spíše nespokojení. "Bohužel jsme byli svědky koncertu, který spíše naznačoval, co by se mohlo dít, kdyby byly hlasivky v pořádku,“ litoval redaktor serveru i-legalne.cz.

Od roku 1996 žije Lauryn s Rohanem Marleym, synem Boba Marleyho. Mají čtyři děti. Se svým nejstarším synem Davidem Lauryn nazpívala několik písní, z nichž nejznámější je To Zion.

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album The Passion Of The Christ: Songs

The Passion Of The Christ: Songs

Rok vydání: 2014 Songů: 1
 
Album The Miseducation Of Lauryn Hill

The Miseducation Of Lauryn Hill

Rok vydání: 1998 Songů: 17
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno