Youradio

Menu

Katarína Knechtová

  Zpětná vazba na Youradio
 
Datum narození 14. 3. 1981
Věk 40 let
Místo narození Prešov, Slovensko
 
Žánr Pop Rock
Přehrát náladu "Katarína Knechtová"
Nej skladba "Môj Bože"

Katarína Knechtová, slovenská zpěvačka, skladatelka a textařka, rozjela svou hudební kariéru už jako patnáctiletá v populární slovenské pop-rockové kapele IMT Smile. Jako vokalistka sbírala první cenné zkušenosti z koncertů a spolupracovala i na debutové desce Klik-Klak.

Opravdu důležitý krok přišel v roce 1997, kdy společně s dalšími, již také zkušenějšími muzikanty, založila kapelu Peha. Po dvou letech neúnavného skládání, zkoušení a pak i koncertování si skupiny všiml slovenský šéf vydavatelství Sony Music a první album na sebe nenechalo dlouho čekat. V září 1999 vyšla debutová studiová deska s příznačným názvem Niečo sa chystá. Peha se ve stejném roce stala slovenským objevem roku a její pisničky stále častěji zaznívaly z rádií. Hit Diaľkové ovládanie se dokonce stal nejhranější slovenskou skladbou ještě před vydáním prvního alba.

Největší slovenský talent?
Katarína tvořila hudbu i texty většiny písní a začalo se o ní mluvit jako o největším slovenském talentu na poli populární hudby. Druhá deska Krajinou, která vyšla v roce 2001, směle navázala na úspěch prvního alba a kapelu definitivně proslavila. Její pilotní singl Hlava vinná, tělo nevinné se spolu s velkým hitem Vaňa plná piraní opět umístil mezi nejhranějšími skladbami. Tento úspěch naplno potvrdil Katarínin potenciál, jehož si všimla i slovenská akademie populární hudby. V roce 2001 získala Knechtová cenu Aurel za nejlepší ženský pěvecký výkon. Další alba Experiment (2003) a Deň mezi neděľou a pondělkom (2005) byla plná úspěšných skladeb, a Katarině se s kapelou Peha podařilo naplno dobýt nejen slovenský, ale i český éter. Za všechny stačí jmenovat známé hity jako Za tebou nebo Spomaľ.

Peha se rozchází
V roce 2005 získala Peha čtyři ceny Aurel: nejlepší zpěvačka, skladba, album a skupina roku. Kapela ještě stačila vydat Best Of (2006), než Katarína oznámila, že se rozhodla jít dál vlastní cestou, zkusit sólovou dráhu. Členové Pehy nesli toto rozhodnutí s nevolí, nicméně po odehrání nasmlouvaných koncertů se v polovině roku 2008 skupina opravdu rozpadla.

Kataríně se na sólové dráze zatím daří. 1.prosince 2008 vydavala svou první sólovou desku Zodiak, kterou produkoval anglický producent Head, známý spoluprací například s PJ Harvey nebo Massive Attack. Oslovil ji také režisér Juraj Jakubisko, aby mu složila píseň pro film Bathory. Skladba Muoj bože se sice nakonec do filmu nedostala, ale v rádiích slavila velké úspěchy a přinesla Kataríně cenu za nejlepší skladbu roku 2008.

 

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album Rezonancia - Single

Rezonancia - Single

Rok vydání: 2021 Songů: 1
 
Album Svety

Svety

Rok vydání: 2020 Songů: 1
 
Album Svety - Single

Svety - Single

Rok vydání: 2018 Songů: 1
 
Album Premeny

Premeny

Rok vydání: 2016 Songů: 1
 
Album Motýľ Hlavolam - Single

Motýľ Hlavolam - Single

Rok vydání: 2015 Songů: 1
 
Album Top20.cz 2013/1

Top20.cz 2013/1

Rok vydání: 2013 Songů: 1
 
Album Tajomstvá

Tajomstvá

Rok vydání: 2012 Songů: 13
 
Album Pride

Pride

Rok vydání: 2011 Songů: 1
 
Album Do nekonecna

Do nekonecna

Rok vydání: 2010 Songů: 2
 
Album Slovensko na nohy

Slovensko na nohy

Rok vydání: 2010 Songů: 1
 
Album Zodiak

Zodiak

Rok vydání: 2008 Songů: 12
 
Album Vo svetle ziariacich hviezd

Vo svetle ziariacich hviezd

Rok vydání: 2008 Songů: 1
 
Album Zodiak / Bathory (Soundtrack)

Zodiak / Bathory (Soundtrack)

Rok vydání: 2008 Songů: 1
 
Album Soundczech Best Of 2008

Soundczech Best Of 2008

Rok vydání: 2008 Songů: 1
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno