Youradio

Menu

Jean-Michel Jarre

  Zpětná vazba na Youradio
 
Datum narození 24. 8. 1948
Věk 69 let
Místo narození Lyon, Francie
 
Žánr Electro
Přehrát náladu "Jean-Michel Jarre"
Nej skladba "Ethnicolor"

Legendární skladatel elektronické hudby se narodil ve francouzském Lyonu 24. 8. 1948. Přišel na svět v rodině později světoznámého skladatele filmové hudby Maurice Jarreho.
Od útlého věku projevoval Jean zájem o hudbu, už v pěti letech se začal učit na piano. Kromě zájmu vykazoval i velký talent. Ve 20 letech se připojil k umělecké skupině Groupe de Recherches Musicales, jejíž vůdčí osobnost, Pierre Schaffer, jako jeden z prvních experimentoval s elektroakustickou hudbou. Schaffer ukázal Jarremu cestu, která se mu stala osudovou pro celou následující uměleckou tvorbu. Roku 1969 již Jarre publikoval první nahrávky La Cage a Eros Machine. V roce 1972 jeho hudba doprovázela balet Aor v Pařížské opeře. Jedná se o vůbec první vstup elektroniky na dramaturgické pole této instituce. Ostatně, celá jeho další kariéra je provázena řadou různých prvenství ve světě hudby.

Přelomové album Oxygene
V roce 1976  Jarre vydává přelomové debutové album Oxygene, které se záhy dostane na přední příčky světových hitparád. Úspěch byl o to cennější, že deska je čistě elektroakustická. Po Oxygene následují další nahrávky, Equinoxe (1978) a Magnetic Fields (1980), kde Jarre poprvé sahá po digitálních syntezátorech. Významnou součástí jeho kariéry se stala veřejná vystupování: čtyřikrát překonal svůj vlastní Guinnessův rekord v počtu posluchačů přítomných na hudebním vystoupení. Naposledy se mu to podařilo v Moskvě roku 1997, kde jeho koncert navštívilo 3,5 milionu lidí.

Jarreův hudební styl kritici později pokřtili příhodně na New Age (nový věk), z něhož vychází odnože elektronické hudby jako techno, ambient nebo popovější downtempo. Svojí tvorbou Jarre ovlivnil celou generaci hudebníků.

V listopadu roku 2008 vystoupil Jarre v Praze.

Diskografie

Podobní interpreti

Album Ethnicolor

Ethnicolor

Rok vydání: 2011 Songů: 1 Vydavatelství: Rodeo Media
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno