Youradio

Menu

 
Datum narození 22. 2. 1974
Věk 47 let
Místo narození Tidtworth, Wiltshire, Anglie
Web umělce www.jamesblunt.com
 
Žánr Pop, Písničkář/ka
Přehrát náladu "James Blunt"
Nej skladba "I'll Be Your Man"

James Blunt se narodil pod jménem James Hillier Blount 22. února 1974 jako nejstarší dítě Jane a Charlese Blountových. Coby syn armádního důstojníka a pilota strávil dětství mezi Anglií, Kyprem a Německem. Otec mu vštípil lásku k létání, James si v šestnácti udělal pilotní licenci. Studoval na Elstree School ve Woolhamptonu, poté přešel na Allen Court Preparatory School ve Westcliffu v Essexu. Získal stipendium na vojenské škole v Harrow, studoval na univerzitě v Bristolu, nejdříve letecké inženýrství, poté přešel na sociologii, kde v roce 1996 získal titul bakaláře.
Protože mu armáda platila studium, musel jít James Blunt minimálně čtyři roky sloužit. Prošel základním výcvikem v královské akademii v Sandhurstu, pak působil v Kanadě a v roce 1999 ho převeleli do Makedoine v bývalé Jugoslávii. V té době se začal věnovat kytaře, skládal písničky, aby ventiloval své pocity z války. S aktivní službou v armádě skončil v roce 2002.

Zaujal i Lindu Perry

James Blunt  Foto Myspace

Hudbě se James věnoval již v dětství, kdy dostával lekce houslí a klavíru. Ke kytaře se dostal díky spolužákovi z Harrow. A hudby se týkala také jeho dizertační práce na vysoké škole. Po odchodu z armády se věnoval hudbě naplno. Podepsal smlouvu s nahrávací společností EMI a manažersky se o něj začala starat společnost  Twenty-First Artists. Smlouva s EMI ale zůstala jen na papíře, protože se jí nezdál Jamesův hlas.
V roce 2003 navštívila Londýn Linda Perry, producentka a skladatelka, která slavila v minulosti úspěchy s vlastní kapelou 4 Non Blondes a pomáhala rozjíždět kariéru Pink. Tu zaujal James jak na koncertě, tak na nahrávkách, a krátce nato spolu podepsali nahrávací smlouvu. Do měsíce James pracoval v Los Angeles na své první desce s producentem Tomem Rothrockem.
Natáčeli v Rothrockově domácím studiu a na desce se vystřídala celá plejáda studiových muzikantů. James si ale také natáčel mnoho nástrojů sám. Po roce, v říjnu 2004, tak mohlo spatřit světlo světa album Back to Bedlam. Debut zpočátku nevzbudil zásadní rozruch. Vyšly sice nějaké pozitivní kritiky na nahrávku i na Jamesovy koncerty, ale žádný z velkých deníků či hudebních periodik ho nevzal na vědomí. Nezabraly ani první dva singly High a Wiseman, úspěch slavily až při dalším vydání o rok později. Alba se ale nakonec prodalo přes 11 milionů kopií. V USA získalo dvojnásobnou platinu za 2,6 milionů prodaných nosičů. V Anglii dostalo desetkrát platinu za více než tři miliony desek a proniklo do Guinessovy knihy rekordů za nejrychleji se prodávající album v období jednoho roku.

Nejkrásnější období v životě
Průlom znamenal Jamesův třetí singl You're beautiful. Po vydání v roce 2005 se umístil na prvních místech hitparád na obou stranách oceánu. Pikantní je, že to byl po osmi letech první singl anglického umělce na nejvyšší příčce žebříčku americké hitparády (naposledy Elton John se skladbou Candle in the Wind 1997). Po tomto úspěchu následovalo jedenáctiměsíční celosvětové turné. V prosinci 2005 vyšel další úspěšný singl Goodbye My Lover. V tom roce James Blunt absolvoval 90 koncertů po celém světě, o rok později to bylo dokonce 140 koncertů. Podle vlastních slov si užíval nejkrásnějšího období života.
V září 2007 vychází Bluntovo druhé album nazvané All the Lost Souls. Spolupracoval na něm opět s Tomem Rothrockem, ale tentokrát si všechen materiál připravil ve svém domě na Ibize a část materiálu vyzkoušel naživo na turné k předchozí desce. Desky se za první týden prodalo 65 000 kopií, v Anglii získala zlato za pouhé čtyři dny. Přestože neslavila takové úspěchy jako první, koupilo si ji na celém světě 3,5 milionů posluchačů, z toho 600 000 ve Velké Británii.
První singl desky s názvem 1973 se proměnil v další velký hit. Singl Same Mistake neměl takový ohlas, přesto se i on dostal do evropských hitparád. Největší úspěch ale překvapivě slavil v Jižní Americe: v Brazílii zaujal dokonce první místo.
James se 7. července 2007 zúčastnil koncertu Live Earth v londýnském Wembley. Na sklonku toho roku vydal s rapperem Sinik singl Je Réalise, který pronikl do Top3 ve Francii.
V roce 2008 projel James na podporu alba opět celý svět. Vydal další singl z desky All the Lost Souls nazvaný I Really Want You. Hostoval na albu Laury Pausini Primavera In Anticipo, kde s ní nazpíval duet k titulní písničce.
V roce 2010 vychází třetí řadovka Some Kind Of Trouble.

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album Love Under Pressure

Love Under Pressure

Rok vydání: 2021 Songů: 1
 
Album Halfway (feat. Ward Thomas)

Halfway (feat. Ward Thomas)

Rok vydání: 2020 Songů: 1
 
Album Once Upon A Mind (Time Suspended Edition)

Once Upon A Mind (Time Suspended Edition)

Rok vydání: 2019 Songů: 7
 
Album Monsters

Monsters

Rok vydání: 2019 Songů: 1
 
Album I Told You

I Told You

Rok vydání: 2019 Songů: 1
 
Album Champions

Champions

Rok vydání: 2019 Songů: 1
 
Album Cold (Acoustic)

Cold (Acoustic)

Rok vydání: 2019 Songů: 1
 
Album Once Upon A Mind

Once Upon A Mind

Rok vydání: 2019 Songů: 8
 
Album Love Me Better (Remixes)

Love Me Better (Remixes)

Rok vydání: 2017 Songů: 3
 
Album Bartender

Bartender

Rok vydání: 2017 Songů: 1
 
Album The Afterlove

The Afterlove

Rok vydání: 2017 Songů: 12
 
Album Moon Landing ( Special Apollo Edition)

Moon Landing ( Special Apollo Edition)

Rok vydání: 2014 Songů: 4
 
Album Bonfire Heart Remixes

Bonfire Heart Remixes

Rok vydání: 2013 Songů: 4
 
Album Moon Landing (Deluxe Edition)

Moon Landing (Deluxe Edition)

Rok vydání: 2013 Songů: 3
 
Album Moon Landing

Moon Landing

Rok vydání: 2013 Songů: 12
 
Album Bonfire Heart (ep)

Bonfire Heart (ep)

Rok vydání: 2013 Songů: 3
 
Album Superstar (Remixes)

Superstar (Remixes)

Rok vydání: 2012 Songů: 3
 
Album Some Kind Of Trouble (Deluxe Edition)

Some Kind Of Trouble (Deluxe Edition)

Rok vydání: 2010 Songů: 2
 
Album Some Kind Of Trouble

Some Kind Of Trouble

Rok vydání: 2010 Songů: 12
 
Album All The Lost Souls (Deluxe Edition)

All The Lost Souls (Deluxe Edition)

Rok vydání: 2008 Songů: 6
 
Album Mum

Mum

Rok vydání: 2007 Songů: 1
 
Album All The Lost Souls (Deluxe)

All The Lost Souls (Deluxe)

Rok vydání: 2007 Songů: 13
 
 
Album Back To Bedlam [U.K. Alternate Packaging]

Back To Bedlam [U.K. Alternate Packaging]

Rok vydání: 2004 Songů: 1
 
Album Back To Bedlam

Back To Bedlam

Rok vydání: 2004 Songů: 12
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno