Youradio

Menu

 
Rok založení 2001
Doba existence 19 let
Místo vzniku Glasgow, Skotsko
 
Žánr Rock, Indie
Přehrát náladu "Franz Ferdinand"
Nej skladba "Take Me Out"

Aktuální deska skotského kvarteta Franz Ferdinand Tonight (2009) znamenala odklon k tanečnější muzice.
Kapela vznikla v roce 2001, traduje se, že na mejdanu, kde kytarista Nick McCarthy ukradl láhev vodky zpěváku a frontmanovi Alexi Kapranosovi. K základní dvojici se brzy připojili Bob Hardy (baskytara) a Paul Thomson (bicí). Název odkazuje na arcivévodu Františka Ferdinanda d’Este, následníka trůnu. Alex Kapranos vysvětluje: „Byl to neuvěřitelný panovník. Jeho život, nebo alespoň konec života, změnil světové dějiny naprosto zásadním způsobem.“

Hned debutové album, pojmenované po skupině Franz Ferdinand (2004), získalo prestižní Mercury Prize. Hity jako Take Me Out nebo This Fire okupovaly přední příčky hitparád. Na úspěšný debut se kytarová čtyřka pokusila navázat druhým CD You Could Have It So Much Better (2005), což se jí částečně podařilo. Ačkoliv u fanoušků bodovaly singly Do You Want To, Walk Away a The Fallen, kritici upozorňovali na stále stejný styl muziky. Přesto kluci sbírali jednu cenu za druhou.

Na konci roku 2006 se Franz Ferdinand cítili vyčerpaní: fyzicky, emočně i po tvůrčí stránce. Koncertovali prakticky bez přestávky, takže se rozhodli pro pauzu. Ještě před ní ale vystoupili v Praze na festivalu Love Planet. Pauza přinesla nové nápady a již zmiňovanou taneční desku Tonight. V klipu k písni Ulysses Franz Ferdinand s tupými výrazy zpívají a pochodují po Los Angeles, takže připomínají oživlé mrtvoly.

Poslední klasický koncert před pauzou odehráli FF v roce 2009. Na rok 2012 je nachystán jejich návrat na pódia i do Česka, ztahrají na Rock for People. S sebou si přivezou nové skladby z desky (2013).

Diskografie

Podobní interpreti

Album Right Thoughts, Right Words, Right Action

Right Thoughts, Right Words, Right Action

Rok vydání: 2013 Songů: 10
 
Album War Child - Heroes Vol.1

War Child - Heroes Vol.1

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album Tonight: Franz Ferdinand

Tonight: Franz Ferdinand

Rok vydání: 2009 Songů: 12
 
 
Album You Could Have It So Much Better

You Could Have It So Much Better

Rok vydání: 2005 Songů: 12
 
Album Franz Ferdinand

Franz Ferdinand

Rok vydání: 2004 Songů: 2
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno