Youradio

Menu

 
Datum narození 25. 12. 1971
Věk 49 let
Místo narození Londýn
Web umělce www.didomusic.com
 
Žánr Pop
Přehrát náladu "Dido"
Nej skladba "Give You Up (Mark Knight Remix)"

Dido se narodila jako Florian Cloud de Bounevaille Armstrong v porodnici St. Mary Abbots v Kensingtonu v Londýně. Protože to byl první svátek vánoční, slaví narozeniny (po vzoru dětského anglického hrdiny, medvídka Paddingtona) 25. června.

Její matka Clare je francouzská básnířka a otec William O’Malley Armstrong irský nakladatel a bývalý manažer nakladatelství Sidgwick & Jackson. Zpěvačka má ještě staršího bratra jménem Rowland Constantine O’Malley Armstrong, který je veřejnosti znám jako producent Rollo Armstrong z tanečního projektu Faithless. Přestože je Dido přezdívka z mládí, v současné době je to již pevná součást jejího jména. Dostala ji podle mytické kartaginské královny.

Hrála na tři nástroje
Dido postupně navštěvovala školy Thornhill Primary, City of London Girls’ a Westminster. Poté, co v pěti letech ukradla ve škole zobcovou flétnu, její rodiče ji přihlásili na Guildhall School of Music. Už jako teenager dokázala hrát na klavír, flétnu a housle.

Později studovala práva na Birkbeckské londýnské univerzitě a současně pracovala jako prodejce knih. Školu nedokončila a začala se věnovat hudbě na plný úvazek. V roce 1995 nahrála své první demo snímky, které se objevily na kolekci Odds & Ends. Díky tomu podepsala smlouvu s vydavatelstvím Cheeky Records jejího bratra, které spadalo pod vydavatelství Arista Records. Firma Nettwerk s ní uzavřela smlouvu poté, co na sebe upozornila spoluprací se skupinou Faithless. Nahrávka obsahovala směsici dokončených písní a demo snímků, které se později objevily na její první desce No Angel v roce 1999.

V roce 1999 vyšla deska No Angel v USA a Dido se ji vydala po Spojených státech propagovat. Objela Ameriku coby předskokanka Sarah McLachlan, první singl Here with Me byl vybrán jako titulní melodie televizního programu Roswell. V roce 1998, ještě před vydáním desky, si producent filmu Srdcová sedma vybral skladbu Thank You na soundtrack. Desce nejvíce pomohl rapper Eminem, který nasamploval písničku Thank You a v roce 2000 přišel s předělanou verzí Stan, která se stala hitem číslo jedna ve Velké Británii. Pro Dido tohle znamenalo velký průlom, zvlášť když si sama zahrála ve videoklipu k téhle písni.

Vzhledem k úspěchu vyšla deska No Angel znovu v roce 2001 a stala se celosvětově nejprodávanější deskou roku (prodalo se přes 21 milionů nosičů). Z alba pochází dva Top Ten hity – Here with Me a Thank You, Top 20 hit Hunter a Top 25 hit All You Want. Platinu deska získala v 36 zemích.

Dido pomáhala ženám
Po vyprodaném obřím turné Dido ohlásila odpočinek od koncertů pro rok 2002, kdy se hodlala věnovat psaní a nahrávání písniček na další album. Našla si čas na nazpívání skladby Feels Like Fire na album Carlose SantanyShaman. To vyšlo pod názvem Life for Rent 29. září 2003 (v USA a Kanadě o den později) a dostalo se na první příčku v hitparádách 26 zemí. Desce výrazně pomohl singl White Flag, ve kterém účinkoval známý herec David Boreanaz. Z alba pochází ještě tři další singly - Life for Rent, Don’t Leave Home a Sand in My Shoes. Na podporu desky se Dido vydala na další celosvětové turné, jehož záběry se objevily v roce 2005 na DVD Live at Brixton Academy. V roce 2004 také nazpívala duet s Rufusem Wainwrightem I Eat Dinner (When the Hunger’s Gone) pro film Bridget Jones.

V roce 2005 se Dido zúčastnila koncertů Live 8. Zahrála na třech z nich, nejdříve v Londýně, poté cestovala do Cornwallu a nakonec vystoupila v Paříži společně s Youssou N’Dourem (písničky Thank You a Seven Seconds). V témže roce se Dido také zúčastnila nahrávání vedlejšího projektu svého bratra – Dusted. V říjnu 2005 začala v Los Angeles pracovat na svém třetím albu. Produkce se ujala sama společně s Jonem Brionem. Nahrávalo se v domácím studiu Jona Briona a v legendárních studiích na Abbey Road a vystřídala se na něm celá řada muzikantů, včetně Briana Eno, Micka Fleetwooda, Jima Keltnera či bratra Dido, Rollo Armstronga. Album bylo bez oficiálního zdůvodnění několikrát odloženo.

V mezičase nahrávání se Dido spojila s Annie Lennox a dalšími 22 umělkyněmi. Nazpívaly singl Sing (vyšel 1. prosince 2007), aby upozornily na problém přenosu AIDS mezi matkou a dítětem. První singl z očekávané desky Don’t Believe in Love vyšel 5. září 2008 a celé album potom následovalo 1. listopadu na internetu a 17. listopadu v obchodech. Jmenuje se Safe Trip Home.

Novinka jménem Girl Who Got Away vychází Dido v březnu 2013. Je to deska, kterou Dido psala těsně před tím, než porodila prvního potomka.

Diskografie

Podobní interpreti

Album Still On My Mind

Still On My Mind

Rok vydání: 2019 Songů: 1
 
Album Just Because

Just Because

Rok vydání: 2019 Songů: 1
 
Album Hurricanes (After the Storm Mix)

Hurricanes (After the Storm Mix)

Rok vydání: 2019 Songů: 1
 
Album Still on My Mind (Deluxe Edition)

Still on My Mind (Deluxe Edition)

Rok vydání: 2018 Songů: 14
 
Album No Angel - Special Limited Edition

No Angel - Special Limited Edition

Rok vydání: 2001 Songů: 1
 
Album No Angel

No Angel

Rok vydání: 1999 Songů: 1
 
Album Roswell [Original Television Soundtrack]

Roswell [Original Television Soundtrack]

Rok vydání: 1999 Songů: 1
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno