Youradio

Menu

 
Datum narození 14. 12. 1969
Věk 51 let
Místo narození Karlovy Vary, Česká republika
Web umělce www.danbarta.cz/
 
Žánr Jazz, Pop
Přehrát náladu "Dan Bárta"
Nej skladba "Píseň Hraboše"

Stejně jako Roman Holý, i Bárta vyrůstal v Dlouhé Vsi u Sušice. Nemohli se neznat, ale své hudební síly spojili až později. Dan Bárta, vystudovaný rentgenový laborant, mezitím prošel velmi zajímavým hudebním vývojem. Začínal s kapelou Tom Sawyer v Plzni. Výrazný posun ale přišel až se skupinou Alice. Ta se totiž skamarádila s Lucií, kapelou Davida Kollera, který jí pomohl s první deskou Yeah. Alice natočila celkem tři desky. Ještě před vydáním té třetí vytvořil Bárta desku s kapelou Die El.Eleffant!?, tedy s bubeníkem Štěpánek Smetáčkem, basistou Milanem Broumem a kytaristou Miroslavem Chyškou. Na desce hostoval také Roman Holý a dechová sekce The Splash Horns, se kterými se Dan Bárta setkal později v kapele J.A.R.

V roce 1994 se uskutečnila premiéra české adaptace muzikálu Jesus Christ Superstar, ve které Dan Bárta dostal roli Jidáše a alternoval roli Ježíše. Muzikál byl tak úspěšný, že se uskutečnilo neuvěřitelných 1288 představení. Poté si zahrál ještě Che Guevaru v muzikálu Evita. Právě díky muzikálům se s ním seznámila široká veřejnost.

J.A.R. jako inspirace
A tady někde se přísně rockový vlasáč začal setkávat s dalšími zdroji inspirace. Významným krokem pro jeho hudební rozvoj byl vstup do kapely J.A.R., které velí Roman Holý. Poprvé se objevil na jejich třetí desce Mein Kampfunk a skvěle doplnil duo frontmanů diktátorů Michaela ViktoříkaOtu Klempíře. Zjemněn jazzem, funkem a soulem se stal spoluautorem jediné desky projektu Sexy Dancers, na které předvedl své obdivuhodné pěvecké schopnosti  v plné šíři. Společně s dalšími hudebníky, kteří se na desce podíleli, se vydal směrem k jazzu.

V roce 1999 vyšlo Danu Bártovi výběrové album hitů jeho dosavadních kapel a o rok později konečně jeho sólové album s novým materiálem Illustratosphere. Texty k písním napsal on sám, posluchači tak měli možnost objevit i jeho básnický talent. Hudebníci, kteří na této desce spolupracovali, vytvořili víc než jen doprovodnou kapelu a jméno Illustratosphere už jim zůstalo. Druhé album Entropictures vyšlo v roce 2003 a získalo cenu Akademie populární hudby. Ve stejném roce získal ocenění i sám Bárta jako zpěvák. Po pěti letech vydal se svou kapelou další album Animage, na kterém figuruje jako spoluautor hudby, autor textů a hlas, který vede i doplňuje ostatní nástroje. Na české poměry naprosto výjimečné album je dalším zajímavým posunem v jeho hudební kariéře.

Nepřestává hledat nové cesty
Dan Bárta je bezpochyby jednou z nejvýraznějších hudebních osobností, a to nejen v kontextu české hudební scény. Nepřestává hledat své další možnosti a další cesty, díky tomu se jeho zpěv vyvinul z drsně rockového až do velmi osobitého, čistého a uvolněného.

S jazzovým programem vystupuje po boku pianisty Stanislava Máchy, basisty Roberta Balzara a bubeníka Jiřího Slavíčka. Není tedy divu, že ho zpěvák Bobby McFerrin poctil pozváním ke společnému vystoupením na svém koncertu v Praze. Hodný obdivu je ale i fakt, že si tento výjimečný zpěvák najde čas na odbornou zálibu, jakou je studium vážek a jejich fotografování. V roce 2005 bylo po Danu Bártovi pojmenováno šídlo Gynacantha bartai Paulson and von Ellenrieder.

V roce 2008 proběhla v Praze a Brně jeho samostatná výstava fotografií vážek, poprvé také představil knihu Vážky České Republiky, na které pracoval s Alešem Dolným z Ostravské Univerzity.

V roce 2011 vyráží Bárta na turné s Darou Rolins. Připomenou na něm písničky z dob Sexy Dancers.

Diskografie

Podobní interpreti

Album Kráľovstvo (feat. Dan Bárta)

Kráľovstvo (feat. Dan Bárta)

Rok vydání: 2020 Songů: 1
 
Album Kráska a zvířený prach

Kráska a zvířený prach

Rok vydání: 2020 Songů: 13
 
Album Maratonika

Maratonika

Rok vydání: 2013 Songů: 9
 
Album Lidice

Lidice

Rok vydání: 2011 Songů: 1
 
Album Theyories

Theyories

Rok vydání: 2010 Songů: 12
 
Album Sound Czech 22

Sound Czech 22

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album Animage

Animage

Rok vydání: 2008 Songů: 1
 
Album Báječná show (Original Soundtrack)

Báječná show (Original Soundtrack)

Rok vydání: 2007 Songů: 1
 
Album We All - Single

We All - Single

Rok vydání: 2006 Songů: 1
 
Album OST Snowboardaci

OST Snowboardaci

Rok vydání: 2004 Songů: 1
 
Album Dan Bárta & ...

Dan Bárta & ...

Rok vydání: 2002 Songů: 1
 
Album Butcher's On The Road

Butcher's On The Road

Rok vydání: 2002 Songů: 1
 
Album 1992-dan Bárta & ...

1992-dan Bárta & ...

Rok vydání: 2002 Songů: 14
 
Album Superhity Století 2 Filmové

Superhity Století 2 Filmové

Rok vydání: 1995 Songů: 1
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno