Youradio

Menu

 
Rok založení 2001
Doba existence 20 let
Místo vzniku Praha, Česká republika
Web skupiny www.cartonnage.cz/
 
Žánr Pop, Electro
Přehrát náladu "Cartonnage"

Základ elektropopové skupiny Cartonnage tvoří zpěvačka Vanda Choco, producent, skladatel a kytarista Armin Effenberger, basák Al-esh, bubeník Marek Klasna a houslistka Bethany Lacktorin. Pravá jména členové neodhalují. Armin k tomu dodává: „Cítíme se součástí taneční scény a přezdívky udržují určité tajemství a dekorum.“
Kapela od začátku úzce spolupracuje i s výtvarnicí Veronikou Bakošovou, která animovala videoklip k písni J`apprends - ten uspěl na několika mezinárodních filmových festivalech.

Cartonnage založili v roce 2001 Armin s Vandou, jinak herečkou pražského divadla Semafor. Společně jamovali, až vznikl základ pro debutovou desku CD1. Do kapely přibrali multiinstrumentalistu Al-eshe, svoji prvotinu potom vydali v roce 2004, tenkrát ještě na vlastní náklady. Mísila trip hop s náladovou a poslechovou muzikou. Album se líbilo – Cartonnage byli nominováni na Zlaté ucho, cenu pro objev roku Expresradia, čtyři písničky zazněly ve filmu Blízko nebe. Přesto se Cartonnage nedokázali přenést na koncertní pódia, zůstali jen studiovou kapelou.

Al-esh rozjel vlastní projekt Al-Yaman s etnomuzikou. Zbývající dvojka pracovala na nových písničkách. Na začátku roku skupinu doplnila Bethany Lacktorin, na doporučení bubeníka Dana ze Sunshine. Armin měl přitom na nového člena kapely striktní požadavky: „Musí to být holka, která hraje na klávesy, na housle, umí zpívat a ještě by mě bavilo, kdyby vypada exoticky, třeba jako Asiatka!“ Bethany Lacktorin byla pro Cartonnage ideální.

Druhá deska Curiously Connected vyšla v roce 2008, už jako elektropopová. Startovním singlem se stala Patisserie, v překladu „cukrárna“. Nové album kapele otevřelo cestu k exkluzivní spolupráci s Mobym - ten skupinu po poslechu Curiously Connected oslovil, aby nazpívala vokály k jeho instrumentální skladbě 257.zero. Od časopisu Filter Cartonnage získali cenu za Objev roku 2008.
Dalším úspěchem byla možnost reprezentovat Českou republiku na prestižním festivalu Europavox ve Francii.

A proč Cartonnage? Armin vysvětluje: „Když jsme tvořili první desku, kamarád choreograf Honza Burza, s nímž jsem spolupracoval na stepově-hudebně-divadelní show Wings, dovezl magazín o grafice. Tam byl článek o kartonáži, jak se tvoří mikrosvěty z kartonu, dřevíček, popelníčků, kovu… Uchvátilo mě to, protože přesně takhle skládám hudbu. Vezmu samply, zasadím je do své muziky, přetavím, přefiltruju. Prostě  hudební koláže, z nichž teď nabízíme celou výstavu.“

V roce 2011 vydali Cartonnage desku I´m Not Your Computer.

 

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album Curiously Connected

Curiously Connected

Rok vydání: 2009 Songů: 2
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno