Youradio

Menu

 
Rok založení 2011
Doba existence 10 let
Místo vzniku Praha, Česká republika
 
Žánr Accoustic, Pop
Přehrát náladu "Calm Season"
Nej skladba "Jemná"

Adam Vopička ani Terezie Kovalová, jediní členové projektu Calm Season, nejsou na české scéně neznámá jména. Vopička hraje na baskytaru v The Prostitutes, Kovalová patří k nejvytíženějším cellistkám v republice; vídat jste ji mohli třeba s kapelou Republic of Two, na koncertech Vladivojny La Chiy, hostovala i na Vlcích u dveří Umakartu.

Tyhle dva mladé muzikanty pojí "pouze" přátelství, ostatně sami v rozhovoru pro musicweb radostně vysvětlují, že ačkoliv tvoří duo, vztah spolu mají jako bratr a sestra. Jejich debutové akustické (a podzimně melancholické) album Mosaic Views  (listopad 2012) přitom na první poslech ani zdaleka tak blízce nezní.

Jestliže například ze skladeb zmíněných Republic of Two kytaristů Mikoláše Růžičky a Jiřího Buriana je velmi dobře slyšet, že je dali dohromady dlouholetí přátelé, jejichž vnímání hudby se doplňuje téměř dokonale, milostné skladby Kovalové a Vopičky si moment souznění hledají daleko obtížněji.

Vopičkův zpěv totiž není typicky mužský, stejně jako cello a vokály Kovalové nepůsobí submisivně žensky; jako kdyby si tu mužský i ženský princip pracně prorážely cestu a těžce hledaly polohu, kdy do sebe zapadnou jako klíč do zámku.

Poslech Mosaic Views je proto tak trochu dobrodružství, při kterém si na ty nejlepší momenty musíte chvíli počkat.
Prémii nabízí třeba skvělá coververze Close to Violence od pražské skupiny Luno; skladba v podání Calm Season rázem ožila a dostala lidský rozměr. Melancholickou Make Them Happen anebo autorsky čistě holčičí This Ain´t Over pak díky přirozené naléhavostii můžeme směle řadit mezi nejpovedenější skladby roku 2012.

Terezie a Adam nejsou životní partneři, což znamená, že z desky to na první poslech nemusí jiskřit tak, jako to jiskří třeba v některých skladbách Glena Hansarda a Markéty Irglové. Mosaic Views je ale zajímavé poslouchat právě proto, že nabízí prostor pro vlastní interpretaci. A toho je třeba si v době návodů a sdělení jasných na první dobrou cenit.

Diskografie

Podobní interpreti

Album Symboly

Symboly

Rok vydání: 2014 Songů: 9
 
Album Mosaic Views

Mosaic Views

Rok vydání: 2012 Songů: 9
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno