Youradio

Menu

 
Rok založení 1979
Doba existence 42 let
Místo vzniku Praha
Web skupiny www.bratriebenove.cz
 
Žánr Folk, Pop
Přehrát náladu "Bratři Ebenové"
Nej skladba "Jeníček a Mařenka"

Trojice bratrů - Marek, David a Kryštof - spolu začala hrát už v 70. letech. Synové skladatele Petra Ebena posluchače okouzlují nejen hudbou, která spojuje prvky folku, jazzu, klasiky nebo rocku, ale i vtipnými a kultivovanými texty Marka Ebena. Pro bratry je typická nečinnost - desky vydávají po dlouhých pauzách.

První úspěch zaznamenali na trampském a folkovém festivalu Porta, kde v roce 1979 získali interpretační cenu. Z té doby pochází například balada Stýskání nebo písňová freska Praha 1581. Debutové album Malé písně do tmy sice vyšlo v roce 1984, na další ale fanoušci museli čekat 11 let. Bratři Ebenové si totiž dali pauzu.

Frontman Marek přesedlal na herectví, objevil se v řadě filmech i seriálů, moderoval Tý Tý, vlastní pořad Na Plovárně nebo střípky z filmového festivalu v Karlových Varech. Na obrazovce se objevoval i jako moderátor taneční soutěže celebrit Star Dance.

David vystudoval muziku na konzervatoři a založil gregoriánský sbor Schola Gregoriana Pragensis, kde působí jako umělecký vedoucí. Kryštofa živí matematika.

Druhé CD Tichá domácnost (1995) Ebenům vyneslo zlatou desku, tu si ale bratři dodnes nevyzvedli. Na desce spolupracovali například zpěvačka Iva Bittová, kontrabasista Jaromír Honzák nebo kolega-písničkář Karel Plíhal. Přestože album zaznamenalo obrovský úspěch, fanoušci si na nové znovu museli počkat, tentokrát sedm let.
V roce 2002 vyšlo CD Já na tom dělám, které bylo dvojplatinové. Deska Chlebíčky následovala za šest let, což je pro Ebeny dosud nejkratší pauza mezi vydanými CD. Ani na ní nechybí kombinace vtipného textu s chytlavou muzikou.

Marek hraje na kytaru, zpívá a skládá texty, Kryštof ovládá klavír nebo flétnu a David klarinet, případně saxofon.

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album Čas Holin

Čas Holin

Rok vydání: 2014 Songů: 13
 
Album Soundczech Best Of 2008

Soundczech Best Of 2008

Rok vydání: 2008 Songů: 1
 
Album Nejlepší pohádky před usnutím

Nejlepší pohádky před usnutím

Rok vydání: 2006 Songů: 1
 
 
Album Tichá Domácnost

Tichá Domácnost

Rok vydání: 1995 Songů: 14
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno