Youradio

Menu

 
Rok založení 1983
Doba existence 38 let
Místo vzniku New Jersey, USA
Web skupiny www.bonjovi.com
 
Žánr Rock
Přehrát náladu "Bon Jovi"
Nej skladba "Do What You Can (feat. Jennifer Nettles)"

Skupina Bon Jovi vznikla v roce 1983, kdy se John Bongiovi, zpěvák a zaměstnanec newyorkského nahrávacího studia Power Station Studios, dal dohromady s basistou Alec John Suchem a bubeníkem Tico Torresem. Na kytaru nejdříve přizvali Davea Sabo (později založil Skid Row), ale záhy ho vystřídal Ritchie Samborou. Ke kapele se ještě přidal klávesista David Bryan - a sestava byla kompletní. John Bongiovi si změnil jméno na umělecké Jon Bon Jovi.

Kapely, která se začínala otrkávat otevíráním koncertů pro lokální hvězdy, si záhy všimlo vydavatelství Mercury Records. První album vyšlo v roce 1984 pod názvem Bon Jovi. Ve Spojených státech dosáhlo na zlatou desku (postupem času až na dvojnásobnou platinu) a singl Runaway se dostal na 39. pozici hitparády Billboard. Díky úspěchu se Bon Jovi představili před skupinou ZZ Top a v Evropě jeli šňůru, kde předskakovali kapelám Kiss a Scorpions.
Album 7800° Fahrenheit z roku 1985 sklidilo pramalé ohlasy u kritiky a neúspěšné bylo i u posluchačů. Jon Bon Jovi později uznal, že album mohlo a mělo být lepší.

V roce 1986 se kapela přesunula do kanadského Vancouveru, aby pracovala na své třetí desce. Po šesti měsících práce vyšlo album Slippery When Wet. Je to první deska typická pro Bon Jovi. Úvodní singl You Give Love a Bad Name se jako jejich první usadil na nejvyšší příčce hitparády Billboard. Také následující singl Livin' On a Prayer se stal hitem číslo jedna, úspěch zaznamenal i další s názvem Wanted Dead Or Alive (7. místo).
Bon Jovi Foto archiv kapely
Zatímco před vydáním desky jeli Bon Jovi jako předkapela 38 Specials, po jejím vydání křižovali šest měsíců Spojené státy jako hlavní hvězdy a vyprodávali arény. Album dostalo v USA 12krát platinu, prodalo se více než 12 milionů nosičů, celkově po celém světě 26 milionů kopií.
V roce 1987 byli Bon Jovi hlavním tahákem rockového festivalu Monsters of Rock, kde hrály také kapely Dio, Metallica, W.A.S.P.,Anthrax nebo Cinderella. Obrovské koncertní zatížení se projevilo v problémech s hlasem zpěváka Bon Joviho. S pomocí učitele zpěvu však potíže překonal a začal se při zpěvu více hlídat.O rok později vyšlo album New Jersey. Ukázalo se jako důstojný nástupce Slippery When Wet a rovněž slavilo obrovské úspěchy. Z desky pocházejí hity číslo jedna Bad Medicine a I'll Be There for You.

Úspěšné byly také skladby Lay Your Hands on Me, Born to Be My Baby a Living in Sin. Alba se prodalo 18 milionů kusů, jen ve Spojených státech sedm milionů, za což obdrželo sedminásobnou platinu. Následovalo další obří turné po celém světě, během něhož Bon Jovi odehráli 232 vystoupení. Po jeho skončení se kapela na dva roky odmlčela. Jon vydal úspěšné sólové album, stejně jako Ritchie Sambora s pomocí Davida Bryana a Tico Torrese.

Kapela se opět sešla v roce 1992. Natočila další úspěšnou desku Keep the Faith, nejlépe přijaté album v celé jejich historii. Z něj pochází hit Bed of Roses, který se vyšplhal na 10. pozici hitparády Billboard. Album získalo v USA dvojnásobnou platinu a prodalo se ho po celém světě na 12 milionů kopií.
V roce 1994 vychází úspěšný výběr největších hitů Cross Road (20 milionů prodaných desek), s hitovým singlem Always, který dosáhl 4. místa v hitparádě Billboard. V témže roce proběhla zatím jediná změna ve složení kapely: odešel basista Alec John Such, kterého nahradil Hugh McDonald (stálý host, nikoli řádný člen kapely). Skupina vyrazila na turné, aby propagovala Cross Road, a mezitím jí vyšla již nahraná nová řadová deska These Days (1995). Z alba pochází singl This Ain't a Love Song, další z řady úspěšných skladeb Bon Jovi – dostal se na 14. příčku v Billboardu. V létě se Cross Road Tour změnila na These Days Tour a pokračovala s nezmenšenou intenzitou dál. Kapela procestovala celý svět včetně Asie a Jižní Afriky.

Bon JoviPo skončení šňůry si Bon Jovi dopřáli další pauzu, tentokrát o poznání delší než po albu New Jersey. Jednotliví členové se věnovali nahrávání sólových desek nebo hraní ve filmu. V roce 1999 kapela opět začala pracovat na nové desce, která vyšla o rok později pod názvem Crush a navázala na předchozí úspěchy. Alba se prodalo na 10 milionů kopií, dva miliony v USA. Pocházejí z něj singly It's My Life, Say It Isn't So či Thank You for Loving Me. Díky úspěchu této desky se znovu rozšířila fanouškovská základna Bon Jovi. Během následujícího turné uskutečnili dva památné koncerty v londýnském Wembley. Byla to poslední vystoupení před demolicí starého a velmi slavného stadionu.

V roce 2002 vyšlo album Bounce. Je zatím jediné, které ve Spojených státech neobdrželo platinovou desku za více než milion prodaných nosičů. Nepomohly mu ani singly Everday, Misudnerstood nebo Bounce. Po skončení turné chtěli Bon Jovi vydat desku s předchozími hity, zahranými akusticky. Ale nakonec skladby přepsali a přearanžovali. Album This Left Feels Right vyšlo v roce  2003. O rok později kapela vydala luxusní box set ke 20. výročí vydání první desky nazvaný 100 000 000 Bon Jovi Fans Can't Be Wrong. Název odkazoval na více než 100 milionů prodaných desek Bon Jovi.

Bon JoviDeváté studiové album (2005) Have a Nice Day se vyšplhalo na vrcholky hitparád po celém světě a v prodejnosti za první týden zaznamenalo nejlepší výsledek v historii Bon Jovi – 202 000 kopií. Prodejnost podpořily singly Have a Nice Day, Who Says You Can't Go HomeWelcome To Wherever You Are – vyšplhala se na 4 miliony kopií. V USA album převzalo platinovou desku za jeden milion prodaných nosičů. Krátce po vydání podnikla kapela na turné na jeho podporu.

V roce 2006 následovalo uvedení do anglické hudební síně slávy po bok Led Zeppelin nebo Jamese Browna. O rok později vychází album Lost Highway. Za první týden překonává rekord předchozího alba, jen v USA se ho prodá 292 000 kopií. Bylo první od desky New Jersey, které se dostalo na čelo hitparády Billboard. Na podporu alba vyšly singly (You Want To) Make a Memory, Till We Ain't Strangers Anymore nebo Lost Highway. K propagaci desky přispělo i menší turné po USA, Kanadě, Velké Británii a Japonsku. Vzápětí ohlásili, že vyjedou na obří Greatest Hits Tour, ale nakonec se rozhodli absolvovat ho k poslední desce pod názvem Lost Highway Tour

. Procestovali celý svět, od Austrálie a Nového Zélandu přes Japonsko po Kanadu a USA. Hráli také v Evropě – uprostřed kanadského turné si odskočili do Velké Británie, kde se jako první americká kapela v historii stali hlavními hvězdami na Royal Variety Performance v Liverpoolu. Vystoupení sledovala sama britská královna.

S posledním albem What About Now (2013) kapela míří do Prahy.

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album 2020

2020

Rok vydání: 2020 Songů: 2
 
Album Unbroken

Unbroken

Rok vydání: 2019 Songů: 1
 
Album Bon Jovi

Bon Jovi

Rok vydání: 2018 Songů: 9
 
Album This House Is Not For Sale

This House Is Not For Sale

Rok vydání: 2016 Songů: 14
 
Album Born Again Tomorrow

Born Again Tomorrow

Rok vydání: 2016 Songů: 1
 
Album This House Is Not For Sale - Single

This House Is Not For Sale - Single

Rok vydání: 2016 Songů: 1
 
Album Knockout

Knockout

Rok vydání: 2016 Songů: 1
 
Album 100,000,000 Bon Jovi Fans Can't Be Wrong

100,000,000 Bon Jovi Fans Can't Be Wrong

Rok vydání: 2015 Songů: 39
 
Album Burning Bridges

Burning Bridges

Rok vydání: 2015 Songů: 9
 
Album New Jersey

New Jersey

Rok vydání: 2014 Songů: 17
 
Album 7800º Fahrenheit

7800º Fahrenheit

Rok vydání: 2013 Songů: 9
 
Album Bounce

Bounce

Rok vydání: 2013 Songů: 11
 
Album What About Now

What About Now

Rok vydání: 2013 Songů: 16
 
Album This Is Our House

This Is Our House

Rok vydání: 2010 Songů: 1
 
Album Whole Lot Of Leavin'

Whole Lot Of Leavin'

Rok vydání: 2010 Songů: 1
 
Album Raise Your Hands

Raise Your Hands

Rok vydání: 2010 Songů: 1
 
Album This Is Love This Is Life

This Is Love This Is Life

Rok vydání: 2010 Songů: 1
 
Album We Weren't Born To Follow

We Weren't Born To Follow

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album The Circle

The Circle

Rok vydání: 2009 Songů: 12
 
Album Lost Highway

Lost Highway

Rok vydání: 2008 Songů: 9
 
Album Have A Nice Day

Have A Nice Day

Rok vydání: 2005 Songů: 18
 
Album Crush

Crush

Rok vydání: 2000 Songů: 2
 
Album Ed TV (Music From The Motion Picture)

Ed TV (Music From The Motion Picture)

Rok vydání: 1999 Songů: 1
 
Album Armageddon OST

Armageddon OST

Rok vydání: 1998 Songů: 1
 
Album These Days

These Days

Rok vydání: 1995 Songů: 13
 
Album These Days (Special Edition, Bonus CD)

These Days (Special Edition, Bonus CD)

Rok vydání: 1995 Songů: 8
 
Album Keep The Faith

Keep The Faith

Rok vydání: 1994 Songů: 3
 
Album Please Come Home For Christmas

Please Come Home For Christmas

Rok vydání: 1994 Songů: 1
 
Album Cross Road

Cross Road

Rok vydání: 1994 Songů: 8
 
 
Album A Very Special Christmas

A Very Special Christmas

Rok vydání: 1987 Songů: 1
 
Album Slippery When Wet

Slippery When Wet

Rok vydání: 1986 Songů: 9
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno