Youradio

Menu

 
Rok založení 1992
Doba existence 29 let
Místo vzniku Los Angeles, USA
Web skupiny www.blackeyedpeas.com
 
Žánr Hip Hop, Pop, Electro
Přehrát náladu "Black Eyed Peas"
Nej skladba "Just Can't Get Enough"

Black Eyed Peas  jsou hiphopová skupina z Los Angeles. V současné sestavě působí od roku 2003, kdy se kwill.i.amovi (William Adams, *1975), apl.de.amovi (Allan Pineda Lindo, *1974) a Taboovi (Jaime Luis Gómez, *1975) přidala Fergie neboli Stacy Ann Ferguson (*1975).

Počátky kapely sahají do roku 1992. Tehdy se na škole potkali vyznavači stejného stylu hudby William Adams a Allan Pineda Lindo. Jedanlo se o nepříliš známý žánr, rap mixovaný s jazzem. Kluci tedy založili tedy skupinu, jíž pojmenovali Tribaly nations. Nahráli dokonce i desku Grass Roots, ta ale nikdy nevyšla. Poté do skupiny přibyl další člen, Eazy E. V dalších letech kapela hrála po klubech v Los Angeles a získala početné fanoušky. V roce 1995 Eazy E. zemřel. O tři roky později se skupina přejmenovala na Black Eyed Peas a zároveň vydala své první album s názvem Behind the Front. To obsahovalo track Joints & Jams, singl, který se stal součástí soundtracku k filmu Bulthworth.

Důležitý přelom století
Přelom tisíciletí přinesl Black Eyed Peas dvě události. V roce 2000 vydali druhé album Briding The Grap a jejich řady opustila zpěvačka Kim Hill, která s nimi začala hrát po smrti Eazyho E. Důvody nikdy neuvedla, pravděpodobně se však rozhodla věnovat se sólové kariéře. Opravdu průlomovým byl rok 2003. Black Eyed Peas si našli náhradu za Kim v podobě Fergie. Ta se jak tvorbou, tak stylem odívání výrazně lišila od ostatních losangelesských hiphopových zpěvaček. V roce 2003 vyšla kapele deska Elephunk, která slavila takový úspěch, jako žádné jiné hiphopové album. Nahrávky se prodalo 7,5 milionů kusů a získala 4 nominace na ceny Grammy. Album – vybavené rozvolněnými rytmy a rozjařeným funky zvukem – představilo zvuk 21. století, zvuk neomezený žánry, melodiemi ani generacemi. Z Elephunku pocházely i úspěšné singly. Where is The Love se dostalo na první příčky hitparád snad všude na světě a v Británii se stalo nejprodávanějším singlem roku. Shut U suverénně kraloval žebříčkům v celé západní Evropě. Remake písně Let‘s Get Retarded  (pojmenovaný Let’s Get It Started) se stal melodií finále basketbalové NBA.

Korunka s několika diamanty
Pokud byla deska Elephunk klenotem moderní hudby, čtvrté CD s názvem Monkey Business lze považovat za korunu ozdobenou několika takovýmito klenoty. Vyšlo v lednu roku 2005 a v součtu získalo po celém světě 32 platinový desek. Kromě toho za ně byli Black Eyed Peas nominováni na čtyři Grammy, z nichž ale získali „pouze“ tu za Nejlepší popové vystoupení. 10. prosince 2005 nahrála skupina v rámci akce Make Some Noise pořádané organizací Amnesty International svou verzi hitu Johna Lennona Power to the People. Muzikanti ji zveřejnili při příležitosti akce John tribute 2007 na podporu lidských práv a řešení humanitární krize v Darfúru.

V březnu roku 2006 zveřejnili Black Eyed Peas na iTunes CD remaků svých největších hitů Renegotiations: The Remixes. Obsahuje písně jako Ba Bump, My Style, Feel It, Disco Club, They Don't Want Music, nebo Audio Delite at Low Fidelity. The END, páté studiové album, které Black Eyed Peas nahrají se zpěvačkou Fergie, vyšlo v březnu roku 2009. Název, který znamená "The Energy Never Dies", se nepotvrdil; i když kapela oznámila, že další alba neplánuje, na podzim roku 2010 vydala album The Beginning.

Black Eyed Peas během své kariéry spolupracovali i s mnoha hvězdami hudebního nebe, například s Too Short, Kelis, Johnem Legendem, RBD, Nelly Furtado, nebo Justinem Timberlakem.

V květnu roku 2010 se Black Eyed Peas poprvé představili v České republice.

 

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album Translation

Translation

Rok vydání: 2020 Songů: 2
 
Album Bad Boys For Life (Soundtrack)

Bad Boys For Life (Soundtrack)

Rok vydání: 2019 Songů: 1
 
Album MASTERS OF THE SUN VOL. 1

MASTERS OF THE SUN VOL. 1

Rok vydání: 2018 Songů: 11
 
Album Masters Of The Sun

Masters Of The Sun

Rok vydání: 2018 Songů: 1
 
Album Street Livin' - Single

Street Livin' - Single

Rok vydání: 2018 Songů: 1
 
Album #WHERESTHELOVE - Single

#WHERESTHELOVE - Single

Rok vydání: 2016 Songů: 1
 
Album The Beginning

The Beginning

Rok vydání: 2010 Songů: 16
 
Album THE E·N·D

THE E·N·D

Rok vydání: 2009 Songů: 17
 
Album Monkey Business

Monkey Business

Rok vydání: 2005 Songů: 16
 
Album Let's Get It Started

Let's Get It Started

Rok vydání: 2004 Songů: 1
 
Album Dirty Dancing: Havana Nights (Soundtrack)

Dirty Dancing: Havana Nights (Soundtrack)

Rok vydání: 2004 Songů: 1
 
Album Elephunk

Elephunk

Rok vydání: 2003 Songů: 13
 
Album Bridging The Gap

Bridging The Gap

Rok vydání: 2000 Songů: 14
 
Album Behind The Front

Behind The Front

Rok vydání: 1998 Songů: 16
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno