Youradio

Menu

 
Rok založení 1970
Doba existence 51 let
Místo vzniku Boston, Massachusetts, USA
Web skupiny www.aerosmith.com
 
Žánr Hard Rock, Rock
Přehrát náladu "Aerosmith"
Nej skladba "Dream On"

Aerosmith se dali dohromady v roce 1970 v Bostonu. Kytarista Joe Perry a basista Tom Hamilton se potkali se Stevenem Tylerem během prázdnin v roce 1969. Na konci roku se oba přesunuli do Bostonu za Stevenem a v krátké době doplnili sestavu ještě o bubeníka Joey Kramera, studenta Berklee School of Music, a druhého kytaristu, Stevenova kamaráda z dětství, Ray Tabana. S názvem Aerosmith přišel Joey Kramer.

V roce 1971 se Aerosmith rozhodli vyměnit Tabana za Brada Whitforda, který byl stejně jako Kramer studentem Berklee School of Music. Tahle sestava vydržela, kromě období 1979 – 1984, dodnes. Skupina se začala záhy prosazovat v okolí Bostonu. V roce 1972 zaměstnala Davida Krebse a Stevea Lebera jako manažery. Těm se podařilo přesvědčit Clivea Davise, ředitele nahrávací společnosti Columbia Records, aby se na kapelu přišel podívat do klubu Max’s Kansas City v New Yorku. Kapela se mu zalíbila, a tak jí nabídl jí kontrakt.

S jednoduchými písněmi na špici
V lednu 1973 Aerosmith vydávají své první, eponymní album. Jednoduché písničky s bluesovými kořeny vytáhly album na 166. příčku hitparády Billboard a skladba Dream On se dostala až na 59. příčku singlové hitparády. Přesto se do koncertního repertoáru prosadily jiné skladby – Mama Kin a Walkin’ the Dog. Album nejprve dostalo zlatou desku, ale po obrovském úspěchu skupiny o dekádu později dostalo dvojitou platinu za více než dva miliony prodaných kopií. V roce 1974, po neustálém koncertování, vydává kapela své druhé album nazvané Get Your Wings, kterého se prodalo kolem tří milionů kopií. Z desky pochází hity Same Old Song and Dance a Train Kept A-Rollinn’, fanoušci si navíc oblíbili The Lord of the Thighs, Seasons of Whither a S.O.S. (Too Bad).

Osm platinových desek za jednu albu: Toys in the Attic
S deskou Toys in the Attic (1975) přišel první výrazný úspěch. Až do téhle doby byli Aerosmith považování jen za napodobeninu The Rolling Stones. Tímto albem se Aerosmith vymanili ze srovnávání s The Rolling Stones a dokázali, že jsou jedinečnou kapelou s vlastním stylem a zvukem. Písnička Sweet Emitons se stala jejich prvním hitem v Top 40. Inspirováni úspěchem, rozhodli se znovu vydat první singl Dream On, a ten se dostal až na šestou příčku Billboardu.

Z téhle desky pochází také jedna z nejznámějších písní Aerosmith – Walk This Way, která se ale prosadila později. Album se stalo neprodávanějším v historii Aerosmith ve Spojených státech, s více než osmi miliony prodaných kopií dosáhlo na osm platinových desek. Desku podpořili obrovským turné a v té době také založili své sídlo ve Walthamu, Massachusetts, nazvané The Wherehouse. Tady potom nahrávali, zkoušeli a také řídili společnosti spojené s kapelou .

Další album Rocks vyšlo v roce 1976 a je nejsyrovějším v jejich kariéře. Rychle získalo platinu a do konce roku 2008 dostalo platiny čtyři. Z desky pocházejí hity Last Child, Back in the Saddle a Home Tonight. Deska z roku 1977 Draw the Line již předznamenává budoucí ústup ze slávy. Z alba sice pocházely relativní hity Draw the Line či Kings and Queens, ale prodejnost klesla na dva miliony kopií. Navíc začala mít kapela, možná i vinou náročného života na cestách, potíže s drogami.

Ústup ze slávy
V té době se Aerosmith také zúčastnili filmové verze klasického alba Beatles Sgt.Pepper’s Lonely Hearts Club Band a natočili cover verzi beatlovské Come Together. Nicméně tato skladba se stala na dlouhou dobu jejich poslední, která se umístila v Top 40. Živé album Live! Bootleg z roku 1978 ukazovalo kapelu z vystoupení během Draw the Line turné. Steven Tyler a Joe Perry si tehdy vysloužili přezdívku „Sjetá dvojčata“ kvůli svým drogovým výstřelkům na podiu i mimo ně. Poté, co v roce 1979 vyšlo album Night in the Ruts, ohlásil Joe Perry odchod kvůli neshodám se Stevenem Tylerem a založil vlastní kapelu – The Joe Perry Project.

Nejprve byl nahrazen dlouholetým kamarádem kapely Richardem Supou, později kytaristou Jimmy Crespem (ex Flame). Deska Night in the Ruts se ovšem neprosadila a velmi rychle vyklidila hitparádové příčky (přestože o pár let později dostala platinu). Jediný singl, který alespoň trochu uspěl, byla cover verze kapely The Shangri-La's, písnička Remember (Walking in the Sand), která se dostala na 67. pozici.

Když přišly potíže...
Kapela vyjela na turné s Jimmy Crespem, aby podpořila své poslední album, ale její popularita se pozvolna vytrácela. Na začátku roku 1980 zkolaboval Steven Tyler na pódiu uprostřed vystoupení. Ten samý rok také kapela vydala album Greatest Hits, kterého se prodalo 11 milionů kopií. Na konci toho roku se Steven Tyler těžce zranil při motocyklové havárii a v nemocnici pobyl celé dva měsíce.V roce 1981 kapelu postihla další ztráta – odešel druhý kytarista Brad Whitford. Nahradil ho Rick Dufay a společně s ním Aerosmith vydali desku Rock in a Hard Place. Byl to totální komerční propadák, nahrávka získala jen zlaté album a postrádala hitový singl. V průběhu tour na podporu alba Steven Tyler zkolaboval znovu, když se v zákulisí „sjel“ s Joem Perrym.

...objevili se staronoví členové
V roce 1984, na Den svatého Valentýna, se byli Joe Perry a Brad Whitford podívat na koncert Aerosmith a o dva měsíce později se fanoušci dozvěděli, že ti dva se opět přidávají ke skupině. V roce 1984 vyjela kapela na turné Back in the Saddle, ze kterého vzniklo živé album Classics Live II.

Celé turné se neslo ve znamení hojných návštěv, ale kapela se nevyvarovala několika incidentů, zaviněných především drogovými výstřelky muzikantů.. Problémy s návykovými látkami zdaleka nebyly za nimi. I přesto podepsali nahrávací smlouvu s novou firmou Geffen. Columbia Records, aby se ještě přiživila na slávě znovuobnovené kapely, vydala dvě živá alba Classics Live a Clasics Live II a výběr Gems.

Řešte ty drogové problémy!
Roku 1985 vydali Aerosmith album Done With Mirrors, první pod hlavičkou Geffen Records. Přestože hodnocení bylo veskrze pozitivní, prodejně na tom nebylo moc dobře a získalo pouze zlatou desku. Navzdory neúspěchu v prodejnosti se ale kapela opět dostala na výsluní coby koncertní atrakce na turné propagující album. V roce 1986 se Steven Tyler a Joe Perry objevili ve videoklipu skupiny Run D.M.C, v cover verzi vlastní písně Walk This Way.

Nahrávka míchala dohromady rock a hip-hop. Tahle skladba za prvé pomohla rapu dostat se do hlavního proudu popové hudby a za druhé znamenala pro Aerosmith opravdový návrat na špičku. Písnička se dostala na 4. místo hitparády Billboard. V následujících letech si kapela vyřešila své problémy s drogami. Přiměl ji k tomu její manažer Tim Collins, který prohlásil, že když všichni projdou odvykací kúrou, dokáže z nich udělat největší světovou kapelu do roku 1990.

Hráli i v Simpsonech
Album Permanent Vacation ze září 1987 se stalo trhákem. Prodalo se ho pět milionů kopií a vzešlo z něj trio hitů, Dude (Looks Like a Lady), Angel a Rag Doll, které se dostaly do Top 20. Kapela se vydala na turné, kde jim předkapelu dělali Guns'n'Roses. Paradoxem je, že spolu cestovaly zrovna tyto dvě kapely.

Aerosmith, kteří právě přestali s drogami, a Guns'n'Roses, jež získávali pozornost právě drogovými výstřelky. Album Pump z roku 1989 bylo ovšem ještě úspěšnější. Vyšlo v říjnu 1989 a zaznamenalo tři hity v Top 10: Janie’s Got a Gun, What It Takes a Love in an Elevator. Prodejnost stoupla na téměř sedm milionů a díky desce kapela dostala svou první cenu Grammy za nejlepší rockový výkon. Z nahrávání desky byl pořízen záznam The Making of Pump a videoklipy vyšly na videu Things That Go Pump in the Night, které dostalo platinu. Kapela pak vyrazila na 12měsíční turné k propagaci desky.

V roce 1990 a 1991 se také odehrálo několik významných vystoupení – Aerosmith si zahráli ve Wayne's World, odehráli MTV Unplugged vystoupení, poprvé vystoupili v Austrálii a objevili se v seriálu The Simpsons.Perry s Tylerem hostovali s Guns'n'roses na koncertu v Paříži.

Po roční přestávce se v roce 1993 Aerosmith vrátili s novým albem Get a Grip. Znamenalo další posun v popularitě. Prodejnost stoupla na sedm milionů kopií za 2,5 roku od vydání a celkově se alba prodalo 15 milionů kopií. Bylo jejich prvním, které se ihned dostalo na první místo v hitparádě Billboard. Z desky pochází pět hitů – dva hardrockové Livin’ on the Edge a Eat the Rich a tři balady Cryin', Amazing a Crazy. Ve videoklipech se objevila tehdy neznámá herečka Alicia Silverstone, jíž úspěch videí pomohl ke slávě a k dalším lukrativním zakázkám. V Crazy se také objevila dcera Stevena Liv Tyler. Aerosmith získali dvě ceny Grammy – v roce 1994 za skladbu  Livin’ on the Edge a o rok později za písničku Crazy.

Pro úspěch všechno. Ovšem pozor na rozkol.
V průběhu 18měsíční turné podnikali Aerosmith další kroky, které by jim pomohly zvýraznit komerční úspěch. Zahráli si v pokračování Wayne's World, jejich skladby se objevily ve videohrách Revolution X a Quest for Fame, hráli na Woodstocku 1994, objevili se v pořadu The Beavis and Butt-Head Experience a otevřeli vlastní klub The Mama Kin Music Hall v Bostonu. V roce 1994 také vydali první výběr pod hlavičkou Geffen, který obsahoval písničky z alb Permanent Vacation, Pump a Get a Grip a tři nové skladby Deuces Are Wild, Blind Man a Walk on Water, který zaznamenaly velký úspěch v rockových hitparádách.

Don't Wanna Miss a Thing, číslo jedna
Nahrávání, tentokrát opět pro Columbia Records, neprobíhalo v klidu, kapela se vinou manažera Tima Collinse téměř rozpadla. Collins byl proto zakrátko propuštěn. Album produkoval známý producent Kevin Shirley a vyšlo v březnu 1997 pod názvem Nine Lives. Nebylo tak úspěšné jako předchozí desky, přestože se ho jen ve Spojených státech prodalo přes dva miliony. Hity jako Falling in Love (Is Hard on the Knees), Hole in my Soul  a především Pink  pomohly získat kapele čtvrtou cenu Grammy.

Následovalo dvouleté turné, během něhož se Stevenu Tylerovi podařilo zlomit si při vystoupení nohu a Joey Kramer utrpěl při požáru vozu na čerpací stanici popáleniny druhého stupně. Přesto kapela zaznamenala svůj jediný hit číslo 1. Podařilo se to skladbou I Don't Wanna Miss a Thing, která se objevila ve filmu Armageddon, k němuž jinak dělal hudbu Trevor Rabin, bývalý kytarista Yes. Z nekončícího turné vyšel v roce 1998 živý záznam A Little South of Sanity.

9. září 1999 se Steven Tyler a Joe Perry opět spojili s Run D.M.C., přibrali Kid Rocka a na předávání cen MTV Video Music Awards zahráli píseň Walk This Way. Nové milénium oslavili japonským turné a v roce 2000 přispěli na soudntrack k filmu Charlieho andílci skladbou Angel's Eyes. Na začátku roku 2001 absolvovali Aerosmith vystoupení v poločase Super Bowl (finále baseballové ligy v USA). Dalšími účinkujícími byli N'Sync, Britney Spears, Mary J.Blige a Nelly, všichni pak nakonec zahráli skladbu Walk This Way.

Koncert s poctou
V březnu 2001 vydali své další album Just Puch Play, podpořeno hitem Jaded. Album vzápětí dostalo platinu, Znělka z tohoto alba se dostala do reklamy na automobily Dodge. Krátce po vydání byli muzikanti uvedeni do Rock'n'rollové síně slávy. Na začátku roku 2002 skončilo turné k propagaci desky a kapela začala natáčet dokument Behind the Music pro hudební stanici VH1. Jednalo se o dvouhodinový pořad, který se kromě turné zabýval kromě i dalšími aktivitami kapely.

V červenci 2002 vydali Aerosmith dvoudiskovou kompilaci Oh, Yeah! Ultimate Aerosmith Hits, která obsahovala nový singl Girls of Summer. Album získalo dvojitou platinu. V tomto roce Aerosmith také ocenila hudební stanice MTV speciálním oceněním mtvICON. Jedná se o cenu, v rámci níž skupina odehraje jeden koncert jako poctu kapele spolu se zvláštními hosty. Těmi na koncertě v Los Angeles byli Pink, Shakira, Kid Rock, Metallica, Fred Durst z Limp Bizkit, Train,Papa Roach, Janet Jackson a další.

O rok později vyrazila kapela na turné společně s Kiss. Turné neslo názve Rocksimus Maximus Tour a sloužilo jako příprava na jejich bluesové album. Album Honkin’ on Bobo z roku 2004 a vracelo ke kořenům kapely. Vzniklo živě ve studiu, kdy hrála celá kapela pohromadě. Následovalo vydání živého DVD You Gotta Move,  pořízeného při prvním vystoupení kapely na turné Honkin’ on Bobo.

V říjnu 2005 Aerosmith vydávají živé CD/DVD Rockin’ the Joint a vyrážejí na stejnojmenné turné společně s Lenny Kravitzem. Na jaro příštího roku plánovali turné společně s Cheap Trick, ale zakrátko ho zrušili. Steven Tyler se totiž musel podrobit operaci hrtanu.

První vystoupení Stevena Tylear po operaci se odehrálo 4. července téhož roku, kdy společně s Joe Perrym hráli s Bostonským popovým orchestrem. Většiny koncertů na turné Route of All Evil, které Aerosmith absolvovali společně s Mötley Crüe, se nezúčastnil basista Tom Hamilton, za kterého zaskočil David Hull. Hamilton se musel kvůli rakovině podrobit také operaci hrtanu. V říjnu vyšlo best of album Devil’s Got a New Disguise – The Very Best of Aerosmith, které navíc obsahovalo dvě nové skladby, Devil’s Got a New Disguise a Sedona Sunrise.

Cesta po Jižní Americe
Na začátku roku 2007 vyrazila kapela po téměř deseti letech na světové turné. V únoru zahrála v londýnském Hard Rock Café a v březnu se přesunula do Jižní Ameriky, kde hrála pro vyprodané stadiony. V létě objela Evropu a navštívila i několik zemí, kde do té doby ještě nebyla, stejně jako v Asii Sjednocené arabské emiráty a Indii. Podnikla také několik vybraných vystoupení v Kalifornii a Kanadě a 21.června zahrála na ostrově Prince Edwarda. Toto vystoupení bylo největší v historii provincie. V září odehrála osm koncertů na severovýchodě Ameriky, kde jí předskakovala Joan Jett.

V červnu roku 2008 vyšla další verze PC hry Guitar Hero věnovaná Aerosmith, která obsahuje jejich největší hity.

Na podzim roku 2009 se objevují spekulace o odchodu zpěváka Stevena Tylera. Ten nejdříve s kapelou přerušil komunikaci, pak ale zvěsti o odchodu popřel, odešel se léčit se závislostí na lécích a plánuje s kapelou další spolupráci.

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album Big Ones

Big Ones

Rok vydání: 2006 Songů: 4
 
Album A Little South Of Sanity

A Little South Of Sanity

Rok vydání: 2006 Songů: 3
 
Album Alternative Times Vol 11

Alternative Times Vol 11

Rok vydání: 2001 Songů: 1
 
Album Just Push Play

Just Push Play

Rok vydání: 2001 Songů: 12
 
Album The Beavis And Butt-Head Experience

The Beavis And Butt-Head Experience

Rok vydání: 2000 Songů: 1
 
Album O.S.T. Armageddon

O.S.T. Armageddon

Rok vydání: 1998 Songů: 1
 
Album Armageddon OST

Armageddon OST

Rok vydání: 1998 Songů: 4
 
Album Nine Lives

Nine Lives

Rok vydání: 1997 Songů: 14
 
Album Gold

Gold

Rok vydání: 1994 Songů: 1
 
 
Album Get A Grip

Get A Grip

Rok vydání: 1993 Songů: 18
 
Album Permanent Vacation

Permanent Vacation

Rok vydání: 1990 Songů: 12
 
Album Done With Mirrors

Done With Mirrors

Rok vydání: 1985 Songů: 9
 
Album Rock In A Hard Place

Rock In A Hard Place

Rok vydání: 1982 Songů: 10
 
Album Night In The Ruts

Night In The Ruts

Rok vydání: 1979 Songů: 9
 
Album Draw The Line

Draw The Line

Rok vydání: 1977 Songů: 9
 
Album Toys In The Attic

Toys In The Attic

Rok vydání: 1977 Songů: 8
 
Album Rocks

Rocks

Rok vydání: 1976 Songů: 9
 
Album Pump

Pump

Rok vydání: 1976 Songů: 12
 
Album Get Your Wings

Get Your Wings

Rok vydání: 1974 Songů: 8
 
Album Aerosmith

Aerosmith

Rok vydání: 1973 Songů: 8
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno