Youradio

Menu

 
Rok založení 1997
Doba existence 24 let
Místo vzniku Detroit, Michigan, USA
Web skupiny www.whitestripes.net
 
Žánr Rock, Alternative
Přehrát náladu "White Stripes"
Nej skladba "Seven Nation Army"

Kolem amerického dua White Stripes se vznáší jedno velké tajemství: jsou Jack a Megan Whitovi manželé, nebo sourozenci? Podle podoby v obličeji novináři soudili, že se jedná o bratra a sestru, potom ale Jack na internetu vystavil oddací list i rozvodové papíry, a tím všechny spekulanty dokonale zmátl.

Jisté je, že Jack se narodil jako John Anthony Gillis, zatímco Meg užívá pravé jméno. Ačkoliv vystupují v páru, dokáží plně nahradit vícečlennou skupinu. Jack zpívá, hraje na kytaru, piano a klávesy. Meg ovládá bubny a tamburínu. Kromě toho zní na vedlejších vokálech. Minimalismus White Stripes se projevuje také na pódiu -dvojice vystupuje v jednoduchých červeno-bílých kostýmech. Zároveň si ráda hraje se symboly. Svoje alba stylizuje do tří barev: červené, černé a bílé. To je prý ta nejsilnější barevná kombinace. Trojka prostupuje vším, co White Stripes tvoří. Jejich hudba musí mít tři prvky: příběh, melodii a rytmus. Rovněž většina písní je složena ze tří zvukových stop: kytary, bubnů a zpěvu. Jack při koncertech hraje na tři elektrické kytary a s oblibou se podepisuje Jack White III.

Kapela má za sebou několik úspěšných alb. Debutové CD s jednoduchým názvem White Stripes vydala v roce 1999. Kritiky i hudební nadšence uchvátilo syrovým zvukem. Ten vznikl díky tomu, že White Stripes na konečnou podobu desky většinou použijí první nahrávací pokus. Za klip k písni Fell in Love With a Girl (ze třetího CD White Blood Cells, 2001) dvojice získala několik cen MTV Music Video Awards. Originalita spočívala v tom, že byl animován z červenobílých kostiček stavebnice lego, poskládaných do postav Jacka a Meg. Dalším hitem se stal song Seven Nation Army (2003), oceněný cenami Grammy a Brit Award, později hymna fotbalového šampionátu Euro 2008.

V roce 2007, po natočení zatím posledního alba Icky Thump, White Stripes zrušili všechny naplánované koncerty. Důvodem byly zdravotní potíže Meg - ta začala trpět akutními pocity strachu a nemohla cestovat. Po dvouleté pauze kapela v roce 2009 ohlásila návrat. Jack mezitím rozjel vedlejší hudební projekt The Raconteurs. Věnuje se také herectví: zahrál si například ve filmech Vraždy s růžencem (1987) nebo Návrat do Cold Mountain (2003).

V roce 2011 kapela oznámila, že končí. Roli v tom prý nehrály žádné zdravotní potíže ani osobní problémy.

Diskografie

Podobní interpreti

Album The Hateful Eight (Original Soundtrack)

The Hateful Eight (Original Soundtrack)

Rok vydání: 2015 Songů: 1
 
Album Get Behind Me Satan

Get Behind Me Satan

Rok vydání: 2005 Songů: 1
 
Album Elephant

Elephant

Rok vydání: 2003 Songů: 14
 
Album White Blood Cells

White Blood Cells

Rok vydání: 2001 Songů: 16
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno