Youradio

Menu

 
Datum narození 27. 1. 1968
Věk 53 let
Místo narození Bristol, Velká Británie
 
Žánr Trip Hop, Trip hop, Electro
Přehrát náladu "Tricky"
Nej skladba "Far Away"

V červnu 2008 vydal Tricky své nové album Knowle West Boy, které bylo odpovědí na otázku, odkud a jaký je. V rozhovoru řekl, že se vždy snažil být někým, kdo se mu líbil a koho obdivoval. Tímto originálním způsobem přiznal inspiraci, která je tak důležitá, i když o ní málokdo mluví.

Tuto desku věnoval Tricky, vlastním jménem Adrian Thaws, své rodině a čtvrti Knowle West, ve které vyrůstal. Říká, že díky nim je takovým, jaký je, a v tomto případě to není žádné klišé. Čtvrt Knowle West v Bristolu je skutečně neblaze proslulá kriminalitou a její obyvatelé patří mezi sociálně slabší. V tomto prostředí se snažili Adriana vychovávat jeho prarodiče a strýčkové poté, co ho otec opustil a matka spáchala sebevraždu. Říká se, že babička ho často místo školy nechávala koukat na hororové filmy. Není tedy divu, že z Adriana vyrostl Tricky, jeden z nejzadumanějších a temných umělců této doby.

Bristolský trip hop
V polovině 80. let se v Bristolu dalo dohromady několik hudebníků a založili Wild Bunch Sound System. Na tu dobu měli neobvykle široký záběr od R`n`B přes reggae až po ambient. Mícháním stylů se tato parta dopracovala až k charakteristickému zvuku označovanému jako Bristol sound. Zvuk bristolského undergroundu ale nezůstal dlouho pod povrchem, několik členů Wild Bunch totiž založilo projekt Massive Attack a jejich první dvě desky Blue Lines (1991) a Protection (1994) dostala tehdejší nálada dokonce do hitparád. Zrodil se nový styl, který se dá popsat jako zklidněný těžký rytmus vystřelený do kosmu mezi acid jazzové zvuky. Od roku 1993 se mu říká trip hop, tak tuto hudbu poprvé označil redaktor hudebního časopisu Mixmag Andy Pemberton.

Cesta k sólové dráze
V bristolském undergroundu se pohyboval také Adrian Thaws, tenkrát ještě Tricky Kid. Čerstvě po zkušenosti s vězením se stal členem rapové party Fresh 4, která se etablovala také z Wild Bunch Soundsystem. Jeho magický rap hada našeptávače záhy uplatnil i ve skupině Massive Attack, významně přispěl k jejím prvním dvěma deskám, přesto se prý nikdy necítil být zcela součástí této skupiny. Jeho představa o muzice byla trochu jiná a přestože Massive Attack slavili obrovský úspěch, Tricky se vydává na svou vlastní cestu. Inspiruje ho k tomu také zpěvačka Martina Topley Bird, která se stane jeho partnerkou nejen v hudbě.
Ze vzájemné spolupráce tak v roce 1995 vznikne Trickyho první sólové album Maxinquaey a jejich dcera Maisey. Album, které je pojmenované po Trickyho matce, se dostává na druhou příčku britských hitparád. Díky tomuto úspěchu také Tricky koncertuje společně s PJ Harvey.

Gejzír remixu a americký hip hop
O rok později vydává dokonce dvě alba, Nearly God a Pre-Millenium Tension. Muziku ze sebe doslova chrlí. Dělá remixy pro známé umělce jako Garbage a spolupracuje například s Yoko Ono, Elvisem Costello nebo Björk, se kterou měl také údajně vztah. Jeho soukromý život začne zajímat novináře a objeví se několik článků hodnotících Trickyho jako špatného otce a nezdravě žijícího podivína.

V roce 1998 vydává album Angels With Dirty Face, na kterém se objevuje PJ Harvey a Martina, ale Tricky ihned po vydání desky prohlašuje, že toto je jeho poslední spolupráce s Martinou, která již delší dobu byla pouze uměleckou partnerkou. Jeho styl začíná mírně ztrácet kouzlo. Stále se ale věnuje remixování, v tomto období se zaměřuje na americkou hip hopovou scénu a vybírá si věci od rapperů jako Method Man nebo Notorious B.I.G.. Tato práce silně ovlivní jeho další desku Juxtapose, na které spolupracuje s hip hopovými producenty. Deska je spíše zklamáním, později se za ni Tricky téměř omluví a na tři roky se stáhne.

Návrat na scénu
Na scénu se vrací s albem Blowback. Mezi hosty je několik zajímavých jmen jako Red Hot Chilli Peppers nebo Cyndi Lauper. Hudba je klidnější a rockovější, tím pádem i přístupnější širšímu publiku, a představuje takové krátké nadechnutí mezi nepříliš výraznými počiny.

O další dva roky později nabídne Tricky album Vulnerable, které v kontextu jeho tvorby nepředstavuje nic překvapivého, a ještě tentýž rok následuje album Back To Mine, které je změtí hostů od Kate Bush až po "oldschoolové" duo Eric B & Rakim, tedy i změtí žánrů. Od třetí sólové desky to bylo vlastně takové hudební potloukání, ale tentokrát přišlo opět něco velmi zajímavého. Deska Knowle West Boy sice kombinuje mnoho žánrů a vlivů, tvůrce ji dokonce označil za takové mix CD, přesto drží perfektně pohromadě a působí zrale. Tíživé příběhy ze čtvrti Knowle West se na něm odehrávají v rytmu lehké a přitom někdy tak ponuré hudby. Opravdu velmi originální a přitom lehce stravitelný a příjemný počin.

Herecké a jiné počiny
Tricky ale není jen hudebníkem. V roce 1995 dostal roli ve filmu Go Now, kde si zahrál sebe, hudebníka, který hraje svou hudbu v klubu, kde se octnou hlavní hrdinové. V roce 1997 se na plátně proslavil jako zloduch z filmu Luca Bessona Pátý Element a ve filmu Clean režiséra Oliviera Assayase z roku 2004 si opět zahrál sám sebe. Mnoho dalších filmových tvůrců si vypůjčilo do svých snímků jeho hudbu. Tricky také fotografuje, měl dokonce vlastní výstavu v Paříži a pro svůj label Brown Punk dokonce režíroval promo video.

Diskografie

Podobní interpreti

Album Adrian Thaws

Adrian Thaws

Rok vydání: 2014 Songů: 13
 
Album False Idols

False Idols

Rok vydání: 2013 Songů: 15
 
Album Mixed Race

Mixed Race

Rok vydání: 2010 Songů: 1
 
Album Knowle West Boy

Knowle West Boy

Rok vydání: 2008 Songů: 17
 
Album Angels With Dirty Faces

Angels With Dirty Faces

Rok vydání: 2007 Songů: 6
 
Album Pre Millennium Tension

Pre Millennium Tension

Rok vydání: 2007 Songů: 8
 
Album Vulnerable

Vulnerable

Rok vydání: 2003 Songů: 12
 
Album Juxtapose

Juxtapose

Rok vydání: 2003 Songů: 6
 
Album A Ruff Guide To

A Ruff Guide To

Rok vydání: 2002 Songů: 3
 
Album A Ruff Guide

A Ruff Guide

Rok vydání: 2002 Songů: 17
 
Album Blowback

Blowback

Rok vydání: 2001 Songů: 15
 
Album Maxinquaye

Maxinquaye

Rok vydání: 1995 Songů: 11
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno