Youradio

Menu

Swordfishtrombones

  Zpětná vazba na Youradio
 
Rok založení 1994
Doba existence 24 let
Místo vzniku Brno, Česká republika
Web skupiny www.sft.cz
 
Žánr Alternative, Rock
Přehrát náladu "Swordfishtrombones"
Nej skladba "Momorail"

Swordfishtrombones, tak se jmenuje 27 let stará deska Toma Waitse, ale také 17 let stará kapela z Brna. V květnu 2011 vydala skvělou desku Aftertaste. Má pořadové číslo čtyři, poprvé se na ní ale v roli hosta objevuje zpěvačka, klavíristka a majitelka nejkřehčího hlasu široko daleko Olga Königová z Obří broskve. Právě romantická All the Unseen Beauty, Olžin duet s frontmanem kapely Milošem Rejskem, patří k nejhezčím momentům celé desky.  

Zatímco All the Unseen Beauty působí - stejně jako "tvoje přitažlivá nenucenost", o níž se v písničce zpívá -, samozřejmě a přesto naléhavě, zbytek devítipísňového alba drží tuhle temnou romantiku v sympatické rovnováze.

SwordfishtrombonesPryč je špinavý zvuk a drsný zpěv čistě alternativní kapely, která hrála v 90. let v legendárním pražském klubu Delta, Swordfishtrombones model 2011 zní až na výjimku v podobě waitsovsky dumavé Skeleton Key daleko jasněji, moderněji, kytarověji.

Neznamená to ale, že by Miloš Rejsek prohnal hlas počítačem; zůstává nakřápnutý a skvěle se odráží v poprockových melodiích typu I´m Alert, Compass nebo Momorail, které chvílemi znějí, jako kdyby je s Rejskem hráli OTK nebo třeba The Prostitutes.

"Chtěli jsme, aby album bylo in třeba i za pět, deset let, v ideálním případě pořád, což je v době, kdy je někdo in a trendy zhruba čtrncát dnů, asi jen bláhové a pošetilé přání," říká o desce, která se začala natáčet už v roce 2006, producent Dušan Neuwerth.

"Pokud jde o produkci, dostal od nás Dušan absolutně volnou ruku. Postupem času jsme tomuhle kroku začali podvědomě trochu vzdorovat, výsledky nás překvapily, všichni, včetně Dušana, jsme zápasili s pocitem odcizení. Díky spoustě ručně vyrobených zvuků si ale nakonec každá písnička řekla o polohu, kterou potřebuje. Sice jsme opět nevytvořili nijak okatě veselou desku, výsledek je, alespoň pro nás, skvělý a veskrze očistný," dodává Rejsek.

I my tuhle "českou odpověď na aktuální hudební trendy" doporučujeme. Sice nevíme, jak moc je očistná, zato víme, že zní skvěle.

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album Aftertaste

Aftertaste

Rok vydání: 2011 Songů: 9 Vydavatelství: EMI
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno