Youradio

Menu

 
Datum narození 1988
Věk 30 let
Místo narození Praha, Česká republika
 
Žánr Folk
Přehrát náladu "IAMME"
Nej skladba "Princ Zen"

Jestli se pravidelně vztekáte u politických diskusí v poslanecké sněmovně anebo na magistrátu, možná, že o existenci pětadvacetileté písničkářce Andree Knotkové alias Iamme Candlewick už víte. Je to ta dívka, která před dvěma lety vystoupila schůzi pražského zastupitelstva se zhudebněným protestem proti restrikcím vůči pouličním umělcům.

http://www.youtube.com/watch?v=EgmXkmsMkhY

Víc než v po Praze se ale tahle vystudovaná anglistka poslední dobou pohybuje po světě, naposledy pobývala v Izraeli. A vlastně i díky cestám vznikla její debutová deska I Am You.

Andrea na ní na nováčka v překvapivě barevných aranžích a výborné produkci, kterou měl na starosti rodinný přítel Sabri Hilli, nahrála jedenáct česky a anglicky zpívaných folkových i rockovějších písniček, jež i díky rozdílnému zvuk inspirovanému například pobytem v Indii či Americe dávají dohromady zajímavý deník posledních let Andreina života. Deník, který se zpěvačka nebojí nahlas a zpříma předčítat ostatním.

Poslechněte si IAMME v Youradiu

„K některým písničkám se vážou osobní vzpomínky, jiné jsou pro mě víc univerzální. Ale každá má na desce svůj význam,“ říká Iamme o výběru „Hodně mám ráda první skladbu For My Soul, proto jsem ji věnovala mé duši,“ dodává.

Na desce se Iamme představuje nejen jako slušná folková zpěvačka se zastřeným sopránem, ale také jako textařka a kytaristka. Na nástroj se přitom naučila hrát teprve před dvěma lety. S prvními akordy tehdy začala v desátém patře budovy v americkém Iowa City, kde zrovna pobývala. „Inspirovala jsem se muzikanty na cestách. Odkoukala jsem jejich brnkání a styl hraní a smíchala do vlastního stylu. Písničky jsem skládala od dětství a brnkala je na piano, kytara byla přirozená cestovní volba dalšího nástroje,“ vysvětluje.

http://www.youtube.com/watch?v=267B9gpXuXY

Mezi klasickými písničkářstvím i rockovějšími skladbami zaujme na nahrávce hostování známého hlasu a harmoniky Maria Biháriho. Jak se k němu Andrea dostala? „Je to můj dlouholetý kamarád, chodíme občas na pivo a taky jsme spolu zpívali. Učila jsem se od něj na piano.“

Kromě písniček na téma duše, cesta, která můžou být cíl (Ganga, Rishikes Valley), nebo starosti s láskou (klipová Princ Zen) Andrea nahrála na album i coververzi skladby Father Jima Boyda; písničku, která má pro ni i díky hostování otce, svérázného psychologa a hudebníka Pjér la Šéze, speciální význam.

„I když si někdy radši myslíme, že to tak není, každého rodiče alespoň trochu ovlivní v tom, co dělá," říká Andrea. "Když jsem byla malá, nahrávali jsme spolu ve studiu a doma poslouchali dobrou hudbu. Na desce hraje na několika skladbách na basu a hostuje také ve Father. Máme z té spolupráce oba radost,“ uzavírá.

Diskografie

Podobní interpreti

Album I am you

I am you

Rok vydání: 2013 Songů: 11 Vydavatelství: Vlastní náklad
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno