Youradio

Menu

 
Datum narození 23. 6. 1984
Věk 37 let
Místo narození Gwynedd, Wales, Velká Británie
Web umělce www.iamduffy.com
 
Žánr Pop
Přehrát náladu "Duffy"
Nej skladba "Warwick Avenue"

Dnešní popkultura miluje návraty do nedávné minulosti. Filmová produkce se stále častěji obrací k postupům 60., 70. i 80. let  (Dannyho parťáci, Maiami Vice), mluví se o neo noir vlně oživující 50. léta (francouzská Renesance nebo Max Payne) a hudba jde v tomto trendu s filmem ruku v ruce. Objev prvních let třetího tisíciletí, zpěvačku Duffy (vlastním jménem Amy Anne Duffy) kritici spěšně zařadili do takzvané neo soulové vlny. Tu reprezentuje například kontroverzní  Amy Winehouse. Ani Duffy však osobitý výraz nepostrádá.

Amy Anne Duffy, jak zní celé její jméno, pochází ze zapadlého velšského městečka Gwynedd, tak trochu izolovaného od kulturního dění zbytku Velké Británie. Dnes bývá její styl s oblibou přirovnáván k soulové legendě Dusty Springfield, ale samotná Duffy se podle vlastních slov ani nemohla její tvorbou nijak inspirovat, jelikož ji prostě neznala. Nepochází totiž z nijak zvlášť muzikantské rodiny, přestože sama odmalička ráda zpívala blues a soul.

Úsilí se vyplatilo
Od patnácti let vystupovala s řadou skupin, později se zúčastnila a skončila druhá v místní obdobě soutěže Superstar začala její kariéra profesionální zpěvačky. Setkala se totiž se zkušenou manažerkou Jeanette Lee z Rough Trade Records, která byla pěveckým projevem Duffy fascinovaná. K natáčení jejího debutového alba Rockferry (2008) byl přizván bývalý kytarista britpopové skupiny Suede Bernard Butler a jeho bývalý spolupracovník David McAlmont. Na deseti skladbách pracovali muzikanti téměř tři roky a dlouhé pracovní úsilí přineslo své plody: Rockferry se výborně prodává a singl Mercy se řadu týdnů držel na prvním místě britských hitparád. 

Na rozdíl od své slovutnější kolegyně Amy Winehouse neřeší Duffy problémy s užíváním drog a alkoholu, takže se tohle téma nedotýká ani jejích textů. Na prvním albu se stylizuje – a to včetně módních doplňků a účesu – v duchu éry amerického soulu 60. let. A i když v žádném případě pouze otrocky nenapodobuje dobové vzory a vnáší do své hudby i kus osobnosti, přenést posluchače do minulosti se jí daří skvěle. Podle britských kritiků se na scéně zjevil hudební talent se zářivou budoucností.

Diskografie

Podobní interpreti

Album Whole Lot Of Love

Whole Lot Of Love

Rok vydání: 2015 Songů: 2
 
Album Legend

Legend

Rok vydání: 2015 Songů: 3
 
Album Just Acoustic

Just Acoustic

Rok vydání: 2010 Songů: 1
 
Album Endlessly

Endlessly

Rok vydání: 2010 Songů: 11
 
Album War Child - Heroes Vol.1

War Child - Heroes Vol.1

Rok vydání: 2009 Songů: 1
 
Album Rockferry

Rockferry

Rok vydání: 2009 Songů: 14
 
Album How To Lose Friends And Alienate People

How To Lose Friends And Alienate People

Rok vydání: 2008 Songů: 1
 
Album Warwick Avenue

Warwick Avenue

Rok vydání: 2008 Songů: 1
 
Album Mercy

Mercy

Rok vydání: 2008 Songů: 1
 
Album Rockferry: Deluxe Edition

Rockferry: Deluxe Edition

Rok vydání: 2008 Songů: 1
 
 
Album Scruffy Duffy

Scruffy Duffy

Rok vydání: 1973 Songů: 10
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno