Youradio

Menu

 
Datum narození 22. 8. 1975
Věk 42 let
Místo narození Třinec, Česká republika
 
Žánr Alternative
Přehrát náladu "Dorota Bárová"

Dorota Barová už dávno není jen tou cellistkou, která spolu s Andreou Konstankiewicz hraje po klubech v expresivním cellovém duu Tara Fuki.

Od počátku nultých let, kdy Tara Fuki zažívalo největší slávu, uběhlo spoustu času a z Doroty se stala uznávaná jazzová muzikanta (hostování s kapelou Vertigo), která však nemá problém přidat se k Anetě Langerové na akusticko-popovém turné Pár míst, přeladit na ambientní strunu s projektem River (skladba Part X, která tak trochu připomíná 7 Seconds od Neneh Cherry) anebo improvizovaně podbarvit meditativní skladby písničkářky Lenky Dusilové.

"Hudba hranice nemá, ty si vytvářejí lidé. Chci ji právě takhle vnímat, svobodně. Pro mě je důležité sdělení a obsah a lidé, se kterými tu hudbu prožiju," říká Dorota.

Přesně takové je i její kompilační album feat, které v létě roku 2012 vydal brněnský label Indies Scope.

Poslechněte si Dorotu Barovou v YouRadiu

Dorota Barová tu logicky představuje tvorbu rodných alternativních Tara Fuki (Sens) a další skladby ovlivněné folklorem slezko-polského pohraničí, odkud pochází.

Uslyšíte ji ale i v několika překvapivých polohách, třeba jako sametový ženský hlas v odpíchnuté skladbě Volným pádem od Fru Fru anebo jako hlavní zpěvačku ve folkjazzové Mezi polévkou hlavním jídlem od Jana Buriana z ženské desky Dívčí válka. Vnímat Barovou v jasně postavené melodii, kde není tolik prostoru pro pěveckou improvizaci, je jednoznačně příjemná změna.

Kromě toho na desce uslyšíte i písničku Můžeš z úplných začátků muzikantčiny cesty, kdy hrála s kapelou Lipanny Tomáše Maňase, a ve Succubus od Kuzmich Orchestra se představí i Dorota-baskytaristka.

Deska feat. mluví za Dorotu Barovou lépe než ten nejlépe napsaný životopis. Doporučujeme všem, které baví poznávat hudebníky z různých stran.

 

Diskografie

Podobní interpreti

Album Feat

Feat

Rok vydání: 2012 Songů: 18 Vydavatelství: Indies Scope Records
 
Album Lidice

Lidice

Rok vydání: 2011 Songů: 1 Vydavatelství: Movie s.r.o.
 
 
 

Whoops, něco se stalo špatně

Omlouváme se, ale něco se porouchalo. Prosím obnovte okno prohlížeče.

Obnovit okno